Güzellik / Estetik

Yara ve Yanık İzleri Nasıl Geçer

By  |  34 Yorum

 

Travma, geçirilen ameliyatlar, yanık, bazı cilt infeksiyonları yara izi oluşturan nedenlerin başında gelir. Deri üzerinde oluşan yaralar, yaralı bölgenin kendi orijinal dokusu, yani deri dokusu ile onarılmazlar. Yaralar, vücut tarafından oluşturulan ve orijinal dokudan farklı, fibröz doku olarak adlandırılan özel bir onarım dokusu ile iyileşir.

Deri üzerinde yara izi olarak görünen doku, normal deri dokusu değil, fibröz dokudur.
Yara izlerinin deri üzerinde, deriden farklı bir görünüm oluşturmasının nedeni budur. Buradan, derinin tüm katlarını içine alan her yaranın, yerinde bir iz bırakarak iyileşeceği ve yara izlerinin hiçbir şekilde ortadan kaldırılamayacağı sonucunu çıkarabiliriz.

Yaraların iyileşmesi, kişiden kişiye oldukça farklılık gösteren bir özelliktir. Yara iyileşmesinin özellikleri, kişinin yaşına, ırkına, genetik faktörlere, yaranın vücut üzerinde bulunduğu bölgeye göre farklılıklar gösterir. Yara izleri görünümü etkileyecek şekilde oluştuğunda, yapılabilecek bazı girişimler ile belirginliği azaltılabilir, kamufle edilebilir, ancak tamamen yok edilemez.

Uygulanacak cerrahi yöntem yara izinin özelliklerine göre farklılıklar gösterir. Özellikle geniş, çökük, hoş gözükmeyen izler yapılacak düzeltmelerle daha ince, düzgün bir hale getirilebilir. Geniş bir yüzeyi kaplamayan, kalın bir çizgi şeklindeki yara izleri, cerrahi olarak çıkarılıp, estetik görünümü daha iyi, daha ince ve daha az belirgin bir iz bırakacak şekilde hassas teknikler uygulanarak tekrar dikilebilir

Dikiş Atılan Yerde İz Kalırmı?
Kesilen, dikilen her yerde bir iz kalır. Ancak izin nederece kalacağı; kesinin yönüne, cilt altı dokuların onarılıp onarılmamasına, kullanılan dikiş materyaline, cerrahın becerisine ve kişinin yara iyileşmesine göre değişmektedir. Sadece dudakta, göz kapağı kıvrımlarında, parmak ucu gibi çok iyi kanlanan yerlerde izler kalmamaktadır.

Estetik Dikiş Nasıl Olur?
Aslında estetik dikiş diye bir şey söz konusu değildir. İyi yapılmış, anatomik olarak onarılmış ya da bu kurallara uyulmamış dikiş diye bir anlayış mevcuttur. Sadece cilt altından atılan ve alınmayan dikiş estetik dikiş değildir.

Jilet izleri Geçermi?
Kolda ya da vücutta meydana gelen jilet ve kesi izlerini tamamen yok etmek tıbben mümkün değildir, ancak bu izler daha iyi hale getirilebilir. Kalın, kaba izler ince hale getirilebilir, yönü bizim açımızdan kötü olan izlerin yönü değiştirilebilir, birden fazla olan izler tek bir iz haline getirilebilir.

Plastik cerrahide de izler olur ancak bu izler vücudun kendi çizgileri içinde gizlenmeye çalışılır. Yine kullanılanmalzemeler son derece incedir. Bunun sonucunda kalacak iz de minimum olur

İz Düzeltme Operasyonu Ne Zaman Yapılmalıdır?
Evvelki operasyondan ya da yaralanmanın üzerinden en az 6 ay geçmesi gerekmektedir. Daha evvel yapılacak operasyonlarda sonuç ideal olmayacaktır. Deri üzerinde geniş bir yüzeye sahip hafif pürüzlü olan yara izlerine dermabrazyon uygulanarak yüzey, daha pürüzsüz bir hale getirilebilir.

Yaralar, bazı kişilerde, deri yüzeyinden dışarıya doğru taşacak şekilde kabarık, oldukça sert, kaşıntılı, kırmızı renkli, kötü bir iz bırakarak iyileşir. Bu şekilde gelişen yara izi oluşumuna keloid denir. Keloid, kişinin yaşı, ırkı, genetik yapısı, yaranın vücut üzerinde bulunduğu bölge gibi faktörlere bağlı olarak gelişir.

Bir yara iyileşirken keloid gelişeceği hissedildiğinde, steroidli pomatların kullanımı, silikon krem ya da silikon bandaj uygulamaları ile keloid gelişimi durdurulabilir. Keloid geliştiğinde özel durumlar olmadıkça ameliyat ile revizyon düşünülmez. Çünkü ameliyat ile oluşturulan yara iyileşirken tekrar keloid gelişir.

Böyle durumlarda keloidin içine uygulanan steroidli ilaç injeksiyonları ve silikon bandaj uygulamaları daha akıllıcadır. Ameliyat, ancak geniş yüzeye yayılmış, oldukça sert, kişiye rahatsızlık veren ve ameliyat dışı uygulamalara yanıt alınamayacak keloidlerin revizyonu için düşünülebilir.

Oluşan her yara, insanın biyolojik yapısından kaynaklanan nedenlerden dolayı yerinde az da olsa bir iz bırakarak iyileşir. Yara izlerinin yok edilmesi mümkün olmasa bile uyguladığımız teknikler ile yara izlerini daha az belirgin ve daha az dikkat çeken bir hale getirmek mümkündür.

 

34 Yorum

 1. sebnem

  31 Temmuz Pazar 2011 20:19

  slm benım kolumda sıgara yanık ızlerı var yaklasık 4 ay önce yapmıstım cok pişmanım ve izlerının kalmamasını istıyorum bunun için ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 2. sebnem

  31 Temmuz Pazar 2011 20:21

  ayrıca bu izlerin bazıları kabarık dışa dogru kaldı bunların giderılmesı için ne yapmam gerekıyorsa yapmaya hazırım bana bir yol gösterırmısınız

 3. elif

  6 Ağustos Cumartesi 2011 15:35

  şebnem limon suyu iyi gelir

  • EDA

   7 Eylül Çarşamba 2011 17:44

   ELİFCİM BU DEDİĞİN LİMON SUYU YÖNTEMİ TAZE YARA İÇİN Mİ GEÇERLİ

 4. ilknur

  17 Eylül Cumartesi 2011 15:10

  benim her+ iki kolumda jilet izleri var çok pişmanım nasıl yok edebilirim

 5. Yagmur

  28 Kasım Pazartesi 2011 00:47

  Merhaba 2 yil once karin bolgesinden buyuk bir ameliyat gecirdim, yara izleri oldugu gibi kaldi, birsey yapilabilirmi? Cevsplarsaniz memnun olurum, tesekkurler.

 6. ugur

  17 Aralık Cumartesi 2011 12:58

  ARKADAŞLAR KANTORON YAĞI İYİ GELİR DİYE DUYDUM JİLET İZLERİ YARALAR GEÇİRİYORMUŞ Bİ BAKIN DERİM

 7. Kajin sindi

  7 Ocak Cumartesi 2012 14:00

  Benim elimi siviyaği yakti ve izi kaldi AMA eskidi nasil gaçer????lutfen cevaplayin

 8. selin

  29 Ocak Pazar 2012 19:52

  benim de bebegime gecen gun yag sicradi kizartmadan bi yerinde ama kalacak diye korkuyorum bi onerisi olan var mi

 9. zeynep

  26 Şubat Pazar 2012 15:28

  yüzümde çok kotü yaralar var nasil geçer

  • Gülsen Gülsuyu

   28 Şubat Salı 2012 21:06

   uzman bir doktora görünerek 6 aylık bir tedavi süresi uygulanarak bu izlerden kurtulabilirsin

 10. cemre

  4 Mart Pazar 2012 16:15

  slm benimde yüzümde sivilcelerden oluşan yara lekeleri var ne kullanırsam iyi gelebilir teşekkürler...

 11. TUBA

  9 Mart Cuma 2012 13:55

  merhaba 2 ay önce kollarıma lazer yaptırdım kolumda yanıklar oluştu ve şuan yerleri beyaz kaldı ne yapabilirim teşekürler

  • iclal

   9 Aralık Çarşamba 2015 08:25

   kollarınızdaki beyaz lekeler geçtimi

 12. yunusemre

  16 Haziran Cumartesi 2012 10:50

  selam bn15 yaşındayım 5 yaşında burnum yandı ve siyah iz meydana geldi nasıl kurtulurum bu izden tedavisi varmı yoksa estedikmi yaptırmalıyım

 13. Derya

  4 Temmuz Çarşamba 2012 18:32

  Slm, benim problemim yuzumun sag tarafim kasiniyordu ee benim tirnaklarim da uzundu kasinan yeri kasidikca o yeri yara yaptim hatta sisdi kizarik oldu sonrada kabuklandi soyuldu ve yara izi birakti, antibiyotik aldim ve hep krem de surerdim sonra da yara izi kaldi cabuk gecmiyor boyle pembe gibi iz kaldi. Acaba yara izi nasil gecebilir ya da yara izi zamanla gecer mi, hic bir bilginiz var mi, yuzumu aynada baktikca sinirim bozuluyor ve kafama takiyorum. CEVABINIZI BEKLIYORUM LUTFEN ?

  • merve

   30 Kasım Cuma 2012 16:12

   hirodoid forte jel bunu kullan izin geçicek ağda sonrası bende böyle bir yara yapmış büyük bir kabuk bağladı ve daha sonra lekesi kalmıştı bu kremi plastik cerrahı önerdi ve çok memnun kaldım iz şu anda yok..

 14. hilal

  15 Temmuz Pazar 2012 20:15

  merhaba ben hilal arkadaslar benimde ergelik çağında cahilliğimel yaptığım hatalar var sağ ve sol kolumda uzunluğu birinn 20 cm birinn 8 cm olan kesik izlerim var kalınlıkları 2 cm şeklinde dikiş bile atttıramıstım üzerinden 6 yol geçtni ve hala nasıl geçer arastrmalrındaım bu durumda yapılabilecek iki secenek var biri üstüne dövme yaptırıp kapatabilrsin ki bundanda yaşlanığın zaman aynı sekilde ve daha fazlası pişman olucaksın onun için geriye kalan ikinci secenekten baska çağreniz yok estetik yaptrmalısnız. bırakın acıdan zevk almaya çalısma sahnelerini görüdğünüz gibi sadece kendinize zararınız arkadaslar..

 15. ebru

  17 Temmuz Salı 2012 18:26

  beni sürekli sinekler yiyor ve vücudum cok hassas hemen kabuk baqlayıp yara oluyor ne yapmalıyım yardımcı olurmusunz vücudumda hep yara izleri var.. ?

 16. recep

  17 Kasım Cumartesi 2012 22:15

  slm hocam cildim de küçük yaralar çıkıyor ve derisi pul pul dökülüyor kollsrımda vardı gitti bacaklarımda kaldı kaşıntı yok sadece kızarma ve kızarıklın çıktı yerde deri dökülmesi var cvp verirseniz sevinirim

 17. muhammed ali

  8 Aralık Cumartesi 2012 00:00

  selam benimde bundan 2 sene önce burnumda siğil çıkmıştı şans işte çıkmıştı büyümüştüde ameliyat oldum aldırdım şimdi orta derecede çökük var burnumda ameliyatla giderilebilirmi bunu cevaplarsanız iyi olur lütfen cevaplayın...

 18. ali

  11 Aralık Salı 2012 02:31

  slm. bundan yaklaşık 3 ay önce bir kaza sonucu alnımda 1. dereceden yanık oluştu ve iz kaldı bu izi estetik tedavi olmadan bitkisel ve ya ilaca bağlı bir yolla giderme şansım var mı. cevap verirseniz sevinirim

 19. hüseyin224

  19 Ocak Cumartesi 2013 00:10

  motor kazası sonucu kolumda yanık ve cam kesigi izleri kaldı bu izler nasıl geçer ne yapmam.gerekiyor

 20. Selin

  26 Şubat Salı 2013 16:41

  Pardon ben birşey sormak istiyorum bebim kolumda ve bacağimda çok derin olmayacak şekilde julet izleri mevcut acaba onları nasıl geçirebilirim? Kollarım da kiler çok inceydi ve geçiyorlardı fakat ayağımda ki bir yaradan çok korkuyorum. Daga yeni olduğu için açık ve iz bırakmasından çok korkuyorum. Bu durumda ne yapabilirim? Ailem ile birlikte dermatixis jel aldık acaba onun etkisi olur mu? Ve kataron yağı deneyen arkadaşlar mî?

 21. Mehmet

  16 Mart Cumartesi 2013 21:37

  Ya arkadaslar bende gecen sevdigim kizin ismini jiletle koluma kazidim beyaz iz kaldi ama hafif. Bazilari farkedebiliyor ama ben kisa kollu tisort giyince cok korkuyorum bunun bi ilaci veya tedavisi varmi

 22. FİGEN

  14 Mayıs Salı 2013 16:40

  SLM BEN 7 AYLIK BEBEKKEN YUZUM KIBRITIN ATES ALMASI İLE YANMIS O DONEMDE BİR CİLT DOKTORUNA GÖSTERİLMEMİŞİM SİMDİ İSE 30 YASINDAYIM VEE HALA YANIK İZLERİ DURUYOR. ACABA BU SAATTEN SONRA NE YAPILABİLİR LAZER YONTEMİ İLE SONUC ALABİLİRMİYİM MERAK EDİYORUM.BİR PLASTİK CERRAHA GÖRÜNDÜM VE BACAKTAN PARCA ALINARAK YAPABİLECEĞİNİ AMA MÜKEMMEL BİR SONUÇ BEKLEMEMEM GERKTİĞİNİ SOYLEDİ VE BENDE YAPTIRMADIM.BİR FİKİR VERİRSENİZ SEVİNİRİM...

  • rem

   4 Haziran Çarşamba 2014 15:20

   benim bacağımda deri alıp diğer bacağıma yaptılar çok fazla iz kalıyor .. deneme bence

 23. FİGEN

  14 Mayıs Salı 2013 16:45

  SLM BEN 7 AYLIKKEN YÜZÜM KİBRİTTİN ATEŞ ALMASI SONUCU YANDI ŞİMDİ 30 YAŞINDAYIM O DÖNEMDE DOKTORA GÖTÜRÜLMEMİŞİM VE HALA İZİ DURUYOR NE YAPILABİLİR MERAK EDİYORUM.LAZER YÖNTEMİ İLE BİR SONUC ALABİLİRMİYİM...

 24. tuba ösden

  4 Kasım Pazartesi 2013 15:48

  meraba ben bebekken ağzım sobada yandı ve iz kaldı şuan 17 yaşındayım acaba bu izler geçer mii ? lazerle geçer diyolar ama sizce ?

  • Editör

   4 Kasım Pazartesi 2013 23:20

   Yanık izleri yanığın derecesine bağlı olarak tamamen eski haline geri döndürülebilmesi mümkün olmasa da gerek görüldüğünde farklı tedavi yöntemlerini bir arada kullanılarak iyi sayılabilecek düzeyde tedavisi mümkündür. Doğru tedavi yönteminin hastaya göre belirlenip uygulanması gerekir. Sonuç olarak yanık izleri belli oranda tedavi edilebilir nasıl ve ne derecede tedavi edilebileceği konusunda uzman bir hekim kadrosunun konsültasyonu sonucu belirlenir.

 25. Hıdır Çelik

  26 Nisan Cumartesi 2014 20:27

  Ben uzun araştırmalarım sonucu kilden ve bitkilerden yüz maskesi karışımı yaptım, bu karışımı sadece yüz maskesi olarak değilde vücudunda kullananlardan ameliyat ,yanık ve lazer izlerinin düzeldiğini cildin tazelendiğini tesbit ettim. İlk kullanımda kendini gösteren bir bakım ürünü oldu kuru, yağlı ve karma ciltler için farklı formüller uygulamaktayım.Yaygın olarak kullanılan ilan sitelerinin bir kısmında bu ürünü tanıtım ilanı vermeyi düşünüyorum ,sizce bu ilanı vermem iyi olurmu?

 26. sunanur aslanhan

  27 Ocak Pazartesi 2014 15:18

  ben 2 sene önce yandım sıcak su devrildi sırttan aşşağıya hastane 1 ay 10 gün kaldım ayaklarımda yanık su izleri var kolumdada ayaklarım böyle nasıl desem siyah beyaz gibi kolumdada burusukluk var bu izler gecer mi ne olur bişey diyin

 27. murat sarıkaya

  12 Mart Çarşamba 2014 18:07

  arkadaslar ben motor kazası yaptım burnumda ve bacağımda iz kaldı plastik cerraha gittim tamamen geçmez dedi lZER YÖNTEMİ İLE GEÇERMİ ACABA

 28. sema erol

  29 Temmuz Cuma 2016 16:43

  benim sag serçe parmagının üstünde nohut büyüklügünde yara çıktı nasıl tedavi yapabilirim

 

Yorum Yazın...