Güzellik / Estetik

Vücut Estetiğinde Liposuctionun (Yağ Aldırma) Uygulandığı Yerler

By  |  1 Yorum

Estetik cerrahinin popüler operasyonlarından liposuction (Yağ alma) ameliyatları hakkındaki tüm merak ettiklerinizi, modaturkiye yazarlarından Op.Dr. Nuri Battal açıklıyor. Liposuction hakkında merak ettikleriniz
Estetik plastik cerrahinin gelişmesi ve ilerlemesiyle liposuction uygulamaları hızla artmış ve günümüzde lokal anestezi ile yapılabilen günlük cerrahi bir işlem olmuştur. Liposuction fazla olan yağların sıvı ile eritildikten sonra çok ince kanüllerle vakum uygulanarak emilmesi işlemidir. Liposuction'ın kelime anlamı LİPO = yağ, SUCTİON = emmek, yani yağ emmek, çekmek olarak Türkçe'ye çevrilebilir.
Islak teknik denilen günümüzün Liposuction tekniğinde fazla yağ olan bölgelere bol miktarda serum fizyolojik, lokal anestezik ve epinefrin denilen kanamayı azaltıcı bazı ilaçların karışımı verilir. Yağ hücrelerinin aralarına giren su sayesinde hücreler daha kolay dışarı çekilebilir. Böylece şişirilen bölge daha kolay biçimlenmekte ve her hangi bir kanamayı önlemektedir. Bu sayede eskiden kuru teknikte olduğu gibi hastalara kan vs... vermeye gerek kalmadan basit ve hastayı tehlikeye atmadan daha fazla yağ alınabilir. "Liposuction "bir zayıflama ameliyatı değildir. Vücudun belli bölgelerinde birikmiş yağları alarak vücut konturlarını daha düzgün duruma getirmek için yapılan bir ameliyattır.
"Liposuction" vücudun bazı bölgelerinde birikmiş yağ dokularını kanüllerle parçalandıktan sonra basınçla emilerek dışarı atılmasıdır. Bu operasyonun, ameliyathane koşularında yapılması gerekir. İğneye benzeyen kanüllerin vücuda girmesi için, deri üzerinde 3-5 mm'lik delikler açılıyor. Genelde bu deliklerin yerleri kısa süre sonra görünmez hale geliyor. Ancak yine de izler vücudun görünmeyen yerlerine gizleniyor.

Ameliyattan önce hastaların cerrahlara en çok sorulan "liposuction'' olduktan sonra yağlar yine aynı bölgedeler de birikecek mi? Evet vücudun belli bölgelerinde yerleşen yağ dokuları diyet ve jimnastikle erimeyecek kadar inatçı. Ama bu dokular "Liposuction " ameliyatından sonra aynı yerde yeniden yağ hücreleri üretmiyor. Başka bir deyişle "liposuction" ameliyatlarında elde edilen sonuç kalıcı. Ameliyattan sonra tekrar şişmanlarsanız, vücudunuz bütün olarak genişliyor ama eski çıkıntılar oluşmuyor. Ancak ameliyatın başarılı olabilmesi için bazı koşullara bağlı. Örneğin, yağlar alındıktan sonra derinin büzülerek düzgün bir yüzey alması için elastikiyetini kaybetmemiş olması gerekiyor. Tıpkı hamilelik sonrası karın derisinin karnın kendini yeniden toparlama aşamasında olduğu gibi. Deri elastikiyetini kaybetmiş ise "liposuction" başka ameliyatlar da destekleniyor. Yani yağlar alındıktan sonra gevşeyen ve sarkan deri kesilerek çıkarılıyor. Derinin ince ve kalın olması da sonucu etkiliyor.Liposuction ergenlik yaşını geçmiş sistemik bir hastalığı olmayan kadın veya erkeklere rahatlıkla uygulanabilir. İşlem, yağlı bölgelere sıvı verilerek yağların eritilip sıvı hale gelmesi ve enjektör veya vakum ile çekilmesi prensibine dayanır. Hastanın tercihine bağlı olarak lokal veya genel anestezi ile başka estetik ameliyatlarla birlikte de (Ör; meme büyütme, karın germe gibi) uygulanabilmektedir. Halk arasında söylenen Liposhaping, lipoline, liposoft gibi terimler tamamen aynı tekniktir.
Riskler Sanıldığının aksine emboli riski diğer bütün ameliyatlarda olduğu kadardır ve oldukça nadirdir. Hastalarda bazen uygulama alanlarında geçici uyuşukluk olur.
Şişmanlık Liposuction şişmanlık tedavisinde kullanılmaz ancak hasta diyet ve egzersizlerle zayıfladıktan sonra uygulanırsa daha etkili olur.
Uygun hasta adayları Her şeyden önce "liposuction " bir zayıflama ameliyatı değil . Vücudun belli bölgelerinde birikmiş yağları alınarak vücudun konturları daha düzgün bir duruma getiriliyor. Yağlar genellikle şu bölgelerde birikiyor.
Yanaklar, gıdı ve boyun Kolların üst bölümü Göğüsler Sırt Karın ve bel Kalçalar ve basen, Dizlerin içi ve çevresi Ayak bilekleri ve baldırlar İdeal hasta; spor, diyet, vs ile inceltilemeyen bölgelerde fazla yağları olan hastalardır. Liposuction vücudun her yerinde uygulanabilir. Kadınlarda sıklıkla karın, bel, kalça, basen, sırt, boyun, bacak ve diz içlerinde, erkeklerde memelerde (jinekomasti) karın ve bel bölgeleri gibi.
Bu bölgelerdeki fazla yağların alınmasıyla hastanın vücut hatları düzelir ve hasta daha estetik ve zayıflamış görünür. Aslında bir zayıflama metodu değildir, vücut hatları düzeldiği için hasta zayıf görünür. Örneğin, basen ve belden alınan yağlarla buralarda incelme sağlanır, böylece hastanın kalça boyutları küçülür, bu da onu zayıflamış gösterir
Ameliyata hazırlık "Liposuction " ameliyatından önceki ilk adım cerrahın yaptığı muayene. Doktor, derinizin kalitesi, sıkılığı ve deri altı dokunuzun kalınlığını eliyle inceler. Yapılan çimdik testinde, ele gelen fazlalığın yağ dokusu mu yoksa alt dokuların veya adalelerin sarkması sonucunda mı oluştuğunu saptanır. Ardından hastanın fotoğrafları çekilir ve ölçüleri alınır. Ayrıca yapacağı ameliyatın tekniğini ve kullanacağı yöntemi de anlatır. Tabii, bu arada diğer büyük ameliyatlarda yapılan tetkikler ve muayeneler de yapılır.
Ameliyat yapılacak bölgeler ve ameliyat süreci Atçı pantolonu, bel, basen ve bacakların üst kısmında toplanan yağları yok etmek için en ideal yöntem "liposuction"dır. Bu bölgelerde biriken yağlar rejim ve jimnastikle eritilemez.Genellikle oluşan fazlalıkların yüzeysel dokularda selülite bağlı olarak kapitone bir görünüşü var. Liposuction sırasında yapılacak derin emme işleminin yanı sıra, yüzeysel dokulara da ayrıca müdahale edilir . Hastanın bu çıkıntılardan kurtulması bir ölçüde kolay ama yüzeysel müdahalelerden alınacak sonucun iyi olması güç.
Bacakların arka yüzleri Bu bölgede iki tür şekil bozukluğu görülür. Biri, poponun altında muz şeklindeki biçim bozukluğu . Çoğu zaman "atçı pantolonu "denilen şekil bozukluğu ile beraber ortaya çıkıyor ve aynı anda tedavi edilebiliyor. "Liposuction " dışında, bu bölgede şekil bozukluğuna yol açan kısmın yarım ay şeklinde kesilerek çıkartılması da söz konusu olabiliyor. İkincisi, bütün arka yüzeyi kaplayan yüzeysel yağ dokusunun deride kapitone şeklinde görüntüler oluşturması . Bu ameliyatta amaç yağların alınmasından çok, yüzeyi düzeltmek.
Bacakların iç yüzeyleri Bacakların üst kısmında yani apış arasında yağ birikmesi genellikle derinin gevşemesiyle beraber görülüyor . Ameliyatta deri yukarıya doğru asılıyor ve "liposuction" ile fazla yağ dokuları alınıyor. Bu bölgelere yapılacak cerrahi müdahalelerin iyileşme dönemleri ve yara bakımı çok zahmetli. Ayrıca yara da güç kapanıyor . Bu nedenle cerrahlar, hastalarına, cerrahi müdahale yerine daha az zahmetli olan ; "liposuction" öneriyorlar . Ancak alınacak sonuç o bölge de çok ince olan derinin durumuna bağlı. Derisi çok gevşemiş, sarkmış ve fazla miktarda yağ birikmiş olan hastalarda farklı "liposuction" uygulamak gerekiyor.
Dizin iç yüzünde görülen yuvarlaklar Buradaki derinin kalın olması nedeniyle iyi sonular almak mümkün. Bu tür şekil bozuklukları için başvuran hastaların plastik cerrahlarından istedikleri, diz üzerinde oluşan ve bacağı deforme gösteren fazlalıkları yok etmeleri ve belirgin olmayan diz çıkıntısının iyice belirgin hale getirmeleridir. Diz çıkıntısının belirgin hale getirilmesi ancak dizin üst bölgesinden çok fazla miktarda yağ alınmasıyla mümkün . Ama bu işlem daha üst kısımlar ile yağ fazlalığı alınan bölge arasında keskin bir seviye farkı da yaratabiliyor. Aradaki bu farkı önlemek ve bacağın biçimini bozmamak için 30 cm kadar yukarıya çıkıp yedirme işlemi yapılarak yumuşak bir geçiş sağlanmış olunuyor. Yani diz üstünü düzeltmek için hemen hemen bütün bacağın ön yüzüne müdahale ediliyor. Bu ameliyatta derinin kalitesi de önemli .
Diz kapağı çevresindeki küçük yağ birikimleri Burada bulunan yağ dokuları, kemiklere yapışan kalın adale Fasyalarının uzantıları arasına sıkışmış olduğundan tamamen alınması çok zor. Diz kapağı çevresinde ki yağ birikimleri kanüllerle yumuşatılıyor. Diz kapağının altında ki yağ fazlalıklarına uygulanan "liposuction" tekniği ile, diz kapağı üstünde ki fazlalıklara uygulana taktik, birbirinden farklı .
Baldırlar ve ayak bilekleri Bu bölgede yapılacak ameliyatın amacı, yağların tamamen yok edilmesi değil, orta derece bir incelme. Ameliyat sonrası uzun süreli ödemler oluşması ihtimali yüksek.
Kolların alt konturları Cerrah, kolların alt ve üst kısımlarında ki fazla deriyi belirledikten sonra genel ya da lokal anestezi altın da fazla yağları keserek çıkartıyor. Kesi genellikle kolun iç ve alt yüzünde açılıyor. Fazla yağlar da emilerek atılıyor.
Karın bölgesi Karnın altındaki şekil bozukluğu, buradaki fazla yağ dokusu ile beraber, alttaki karın duvarı kaslarının gevşekliğine de bağlı. Mevcut yağ dokusu adalelerin üstünde muayene edilip "liposuction" 'ın hastaya ne kadar düzelme sağlayabileceği saptanıyor. Dümdüz bir karın elde etmek için çoğu kez alttaki kaslara da müdahale etmek gerekiyor. Eğer fazlalık deride ise "liposuction" ile iyi bir netice almak çok zor. Bu durumda deri kesilerek çıkartılıyor. Karnın üst bölgesinde yapılacak "liposuction" için genel anestezi gerekiyor. Genelde yanlarda da yağ birikintileri görülüyor. Eğer alt ve üst karın bölgesi yatay bir kıvrımla ayrılıyorsa bu kıvrımı yok etmek çok zor. Kıvrımı oluşturan nedenler ortada kalksa da kıvrım deriden kaynaklanarak devam ediyor. Özetle, bu bölge "liposuction" yapılması zor olan bölgelerden biri. Karın bölgesi ancak göbek deliğinin yerini değiştirilmesi ile beraber tedavi edilebiliyor. Ne var ki, yeni göbek deliği ne kadar iyi yapılırsa yapılsın eskisi kadar doğal olmuyor.
Bel altı bölgesi Erkeklerde de görülen bu şekil bozukluğundan "liposuction" ile iyi sonuç alınıyor. Bazı hastalarda, bu bölgelerde biriken yağlar hastayı adeta bir cam simidi gibi sarıyor. Bu ameliyat özel bir sağlık sorunu olmayan hemen her hastaya uygulanabiliyor.
Sırttaki yağ dokusu fazlalıkları Genelde şişmanlıkla beraber ortaya çıkıyor ama rejim yapmakla kolay kolay kaybolmuyor. Burası derinin oldukça kalın olduğu bir bölge dolayısıyla meydana gelebilecek küçük hatalar gözükmüyor" liposuction" doktorunuzun sizinle konuşarak verebileceği karara göre genel ya da lokal anestezi altında yapılabiliyor.
Ameliyat sonrası normale dönüş Doktorunuzun kararına göre, "liposuction" ameliyattan 1-2 saat sonra evinize dönebileceğiniz gibi 1 gece hastanede yatmanız da olası . Alınan yağ miktarı ne kadar az olursa olsun ister evinizde dinlenin ister hastanede yatın yanınıza bir refakatçi bulundurmanızın yararı var . 1-2 hafta otomobil kullanmamanız ameliyat sonrasında uymanız gereken önerilerden biri.
Normale dönüş için gereken zaman, kişiden kişiye değişiyor. Ameliyatın ertesi günü kan dolaşımınızı harekete geçirmek için yataktan kalkarak kısa bir süre dolaşmanız gerekiyor. İlk günler ameliyat yerinizin zorlayıcı hareketlerden kaçınmalısınız ancak hafif egzersizler yapabilirsiniz. Ayrıca bu süre içinde doktorunuzun ameliyat bölgenize muayene edebilmesi için gecelik ya da pijama öneriyor. Bu arada şişme ve morlukların meydana gelmesi doğaldır. Şişlikler genellikle ameliyattan 1 hafta sonra geçerken 3 hafta ya da daha uzun bir zaman sürebiliyor. Bu arada "liposuction" yapılan bazı bölgelerde hissizleşme olabiliyor. Eğer dikiş varsa ameliyattan 10 gün sonra alınıyor.
"iposuction " ameliyatının ardından 1-2 hafta içinde işinizin başına dönebiliyorsunuz. 1-2 hafta içinde normal günlük yaşamınızı sürdürebiliyorsunuz ve egzersiz yapabilecek duruma gelebiliyorsunuz . Ancak normale dönüş sürenizin yapılan ameliyatın büyüklüğü ile doğru orantılı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Başka bir deyişle diz kapağı çevresindeki küçük yağ birikimlerinin alınması ile karın bölgesinden uygulanan "liposuction" sonra normale dönüş süresi farklı olacaktır. Ameliyattan sonra ilk 2 hafta hastanın aşırı ısı farklarından korunması gerekiyor. Bu sürenin sonunda kısıtlama getirmenin pek bir anlamı olmasa bile özellikle UV güneşinden uzak durmakta fayda var.
İyileşme ve normal günlük aktiviteye dönüş şaşırtıcı derecede çabuk olur. Hastalar genellikle aynı gün veya ertesi gün normal yaşamlarına döner. Hastane veya klinikte kalmayı gerektirmez. Sıkı bir çorap veya korseyi yaklaşık 3-4 hafta süre ile giyerler ki bu işlem sonrası iyileşmeyi hızlandırmak için gereklidir. Morluklar ıslak teknikte kuru tekniğe oranla oldukça azdır ve 2-3 haftada tamamen kaybolur. Ağrı yok denecek kadar azdır ( kuru teknikte çok fazla ) ve hastalar ancak Liposuction yapılan yerlerine bastıklarında ezik, çürük ağrısı duyarlar.
Baskılı korse kullanımı Liposuction yapılan bölgenin baskı altında tutulması hem kan toplamasını önlüyor hem de ulaşacak ödemi azaltıyor. Hasta bu baskı sayesinde daha düzgün konturları elde edebiliyor. Bu nedenle hastalara 3-6 hafta süre ile ısrarla öneriliyor. OP.DR.NURİ BATTAL 

1 Yorum

  1. şeker kız

    28 Kasım Cumartesi 2009 21:30

    arkadaşlar bu amelitı olan var mı?yani yağ aldıran var mı?Ben korkuyorum.

 

Yorum Yazın...