Galeri / Resim Galeri

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

By Sassy Girl |  6 Yorum

Bir çoğumuzun evindeki koltuklarında yada sandalyelerinde deri kumaş (suni deri) kullanılmıştır. Şimdilerde deri kumaş hemen hemen tüm mobilya markalarının tercihi. Koltuklarımıza ayrı bir hava katan bu deri detaylar minik yaramazlarımız tarafından tükenmez kalem ile çizildiğinde neye uğradığımızı şaşırırız.

Eline kalem verdiğimize mi yanalım koltuğun çizildiğine mi yoksa kalem lekesinin çıkmadığına mı? Şimdi sakin olun ve neler yapabileceğinizi düşünün.

Benimde başıma aynı olay geldiği için size yardımcı olmak için bu haberi yapıyorum :) Neler denediysem olmadı. Domestosla, arap sabunuyla, cifle, anwayle, bulaşık detarjanı, çamaşır detarjanı...Banamısın demedi. Ama inadım inat tükenmez kalem lekesini çıkarmam lazım. Aseton ve limon kolonyası da bir işe yaramadı maalesef.

Çare SAÇ SPREYİ :) Evet, markası hiç önemli değil deri koltuklarınızdan tükenmez kalem lekesini saç spreyi ile çıkarabilirsiniz.

Fakat şunu unutmayın! Lekeyi önce herhangi bir detarjan ile silin. 1 gece bekletin. Saç spreyini ondan sonra uygulayın ki daha iyi sonuç alabilesiniz.

1 gece bekledikten sonra, saç spreyini lekenin üzerine sıkın. Herhangi bir fırça yardımıyla (ben diş fırçasını kullandım) iyice fırçalayın.

Leke çıkana kadar bu işlemi tekrarlayın. Spreyi sıkın ve fırçalayın. Eskisi gibi olmasını bekleyemeyiz elbette. Ama leke göze çarpmıyor en azından.

Benim uygulama şeklimi ve lekenin nasıl çıktığını aşağıdaki resimlerde görebilirsiniz. Umarım sizde aynı sonucu alırsınız. Şimdiden kolay gelsin :)

6 Yorum

 1. deniz5

  5 Eylül Çarşamba 2012 09:59

  merhaba arkadaşlar aynı konudan muzdaribim .nette biraz dolaştım ve şöyle bir yazı buldum bu konunun vahametini daha iyi yansıtıyor sanırım bulunduğumuz ilde bir koltuk yıkama firmasına vermek daha mantıklı gibi ne dersiniz "Deri koltuklarda tükenmez kalem lekesi temizlenmesi en zor olanıdır. Çünkü deri bekledikçe mürekkebi içine çeker. Bu tip durumlarda yapılması gereken ilk olarak mürekkebin cinsinin belirlenmesidir. Zira mürekkebin cinsine göre ayrı seyreltici kullanılmalıdır. Hangi kimyasal kullanılırsa kullanılsın esas olan seyrelticiye çözünen mürekkebin başka bir emiciyle ortamdan uzaklaştırılmasıdır. Bu iş için özel olarak üretilmiş kalemler vardır ama kuru ve pamuklu kumaşlar da kullanılabilir. Çok defa seyreltici verilip tekrar çektirilmelidir. Tüm bu anlatılanlar tecrübeli kişiler tarafından daha güvenle yapılır. Zira kullanılan çözücünün deriye veya deri boyasına zarar verme ihtimali vardır. Bu iş için üretilmiş setler bile zarar verebilir.Deri koltuklar temizlendikten sonra derinin tabiatında bulunan yağ miktarı azalabilir. Bunun mutlaka yeniden iade edilmesi gerekir. Bu da bu iş için özel olarak üretilmiş deri yağlayıcı ürünlerle verilir. Aksi taktirde koltuklarımız temizlense bile kuruyan deride çatlamalar meydana gelir.Ama bununda ölçüsünü kaçırmamak lazımdır.yağlayıcının fazlası hem derinin erken kirlenmesini hem de fazla yumuşayıp şekil bozukluklarına neden olmasına neden olur."

 2. betül

  31 Ekim Cuma 2014 14:36

  Ya bn okul çantamı yeni aldım ve kapağını açık unuttuğum bir kalem çantamı çok kötü yaptı napcamm :((

 3. zeyno

  17 Ocak Cumartesi 2015 13:41

  Tirnak asiton cikariyor deneyin goreceksiniz

  • zeyno

   4 Ağustos Perşembe 2016 18:38

   teşekkür ederim

 4. Yasmin

  8 Şubat Pazar 2015 01:23

  Meraba kızım tahta kalemiyle dantelimi boyanmış çıkarmak için ne yapabilirim

 5. şükran

  21 Eylül Pazartesi 2015 15:00

  size çok çok teşekür EDERİM ÇIKTI

 

Yorum Yazın...