Kadına Dair / Haberler

Masajın Faydaları ve Masaj Yapmanın İncelikleri

By  |  0 Yorum

Masaj, kadın cinsine nasip olmuş en canlandırıcı, en rahatlatıcı terapilerden biri. Siz de geri kalmayın, kendinize bir masaj ikram edin.
Doğan Burda Kadın Festivali'ne davetli mizsiniz, kayıt yaptırmak için hemen tıklayın!
Masaj doğru uygulandığında, en canlandırıcı terapilerden biri; duygusu harika ve sağlığa yararları defalarca belgelenmiş. Kan dolaşımını hızlandırıyor ve iç organlara daha fazla kan gitmesini sağlıyor. Stres hormonu düzeyini düşürdüğü de araştırmalarla gösterilmiştir. Ayrıca düzenli olarak masaj yapılan bebeklerin daha iyi geliştiğini gösteren tıbbi kanıtlar bulunuyor.
Başka araştırmalar, panik atak hastalarının ya da öğrenme bozukluğu olan çocukların ince tüylü bir resim fırçasıyla yüzlerinin hafifçe okşanmasından yarar gördüklerini göstermiş. Masajın yararlarından biri de lenf dolaşımını güçlendirmek ve böylelikle suyun vücutta tutulmasıyla oluşan şişlikleri gidermek.

Tüm bunlar kendinizi düzenli olarak bir masaj terapistinin ellerine teslim etmek için iyi nedenler. Ancak bütçeniz buna elvermiyorsa, kendi yapacağınız bir masajı da deneyebilirsiniz. Elbette kendinize tepeden tırnağa masaj yapmanız mümkün değil ama hiç değilse yüzünüze, düzenli olarak rahatlatıcı bir masaj uygulayabilirsiniz. Yorgun cildinizi canlandırmak ve cildinizin nem oranını dengelemek için aşağıda size önereceğimiz beş dakikalık masajı haftada bir ya da iki kez uygulayabilirsiniz.
Cildinizi dinlendirin Önce sıcak bir banyo ile gevşeyin ve ısının. Rahat bir sabahlık giyin, yanınıza bir bardak su alın ve rahatlamaya geçin. Nefesinizle başlayın: Ciğerlerinizi doldurmaya odaklanarak ağır ağır uzun nefesler alın. Burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan verin.
Sonra hafif bir yağdan (badem, jojoba ya da esansiyel) elinize damlatın, elleriniz ısınıncaya kadar avuç içlerinize yayın. Önce geniş, büyük hareketlerle boynunuzun, yanaklarınızın ve burnunuzun üzerinden geçerek alnınıza kadar çıkın. Sonra yüzük parmaklarınızın uçlarını küçük dairesel hareketlerle yüzünüzün üzerinde gezdirin.
Gözlerinizin arasındaki, burun kemerinizin üzerindeki boşluktan başlayın, oradan şakaklarınıza dönün. Bunu, baskıyı her seferinde hafifçe artırarak üç kez tekrarlayın.
Kaynak : Kelebek, Nilüfer Pazvantoğlu

 

Yorum Yazın...