Sağlık / Genel Sağlık Bilgileri

Hemoroid Basur Nedir Resimli Anlatım

By  |  1 Yorum

Hemoroid

Hemoroid ( Basur ) Nedir?

HEMOROİD ( BASUR ) makat bölgesindeki  damarların genişlemesi yani varisidir.Hemoroidin ana nedeni kabızlıktır  ve kalıtımsal özellikte taşımaktadır. Hemoroidli hastaların çoğunda  uzun süren kabızlık vardır ve ailede birçok hemoroidli şahıs bulunmaktadır.  Hemoroid hastalığı toplumda çok yaygın bulunmaktadır.

Makat bölgesinde 3 ana toplar damar ağı mevcuttur. Bir tane solda, iki tane sağda. Bunlara toplardamar yastıkları denir.Kabızlık nedeni ile bunlar genişler ve iç hemoroidleri oluşturur. Zamanla bunlar makat dışına sürüklenir ve dişkılama esnasında dışarı sarkar.

hemoroid

İÇ HEMOROİD DERECELERİ:

  • 1.derece: Makattan çıkmayan (sadece kanama yapan) memeler.

iç hemoroid

  • 2.derece: Dışkılama ve ıkınma esnasında dışarı çıkan ve kendiliğinden içeri giden memeler.

iç hemoroid

  • 3.derece: Dişkılama ve ıkınmakla dışarı çıkan ve sonra elle geri itilen memeler.

iç hemoroid

  • 4.derece: Geri itilmeyen memeler.

hemoroidhemoroid

DIŞ HEMOROİDLER:

Dış hemoroidler makatın dışından çıkan memeler.

hemoroid 

ANUS (MAKAT) KANSERİ:

Anus (makat) kanseri.Resimde görüldüğü gibi hemoroide çok benziyor.Bu nedenle hemoroid hastaları mutlaka uzman doktora muayene olmaları gerekir.

makat kanseri

HEMOROİDİN YAPTIĞI ŞİKAYETLER:

Makatta meme oluşması,makattan kanama,bazen akıntı ve kaşıntı. Hemoroid içinde kan pıhtılaşırsa veya hemoroid memesi boğulursa Tromboze hemoroid oluşur ki çok ağrılıdır.Normal bir hemoroid ağrı ve sancı yapmaz.Eğer bir hastada ağrı veya sancı varsa Tromboz,abse veya fissür düşünülmelidir.

ANAL FİSSÜR:

Makatta kabızlık veya ishale bağlı çatlak oluşmasıdır,doğum sonrasıda çok görülmektedir. Dışkılama esnasında şiddetli sancı yapar,az miktarda kanama olabilir.Sancı nedeni ile hasta tuvalete gitmekten korkar,buda kabızlığı artırır ve neticede fissür giderek büyür. Makattan kanama olduğu zaman mutlaka uzman doktor tarafından muayene olunmalı, çünkü kalın barsak kanserleri ve kalın barsağın diğer hastalıklarıda kanama yapabilir,körlemesine hemoroid veya fissür tedavisine başlanmamalı. Hemoroid ve fissür tedavisine kesin tanı konulduktan sonra başlanmalı.

1 Yorum

  1. bahar

    3 Ocak Pazar 2016 12:24

    Ablamda var olan birşey ama.her doktor anlamıyor ki ilaçlar fayda etmiyor başka çaresi varmi yada godebilexegimiz bir doktor genel.cerrah anlamiyor

 

Yorum Yazın...