Sağlık / Genel Sağlık Bilgileri

Boyun Tutulması Nasıl Geçer

By  |  18 Yorum

Boyun Tutulması Nasıl Geçer

Yetişkin bir insan vücudunda yaklaşık olarak 33 – 34 tane omur bulunur. Bu omurlar kafatasının hemen altından başlayarak kuyruk sokumuna kadar uzanırlar. Bu omurlar birbirleriyle üst üste eklem yaparak omurgayı oluşturur.

Boyun tutulması nedir?

Boyun tutulması genellikle sabahları karşılaştığımız, belirgin bir şekilde başımızı oynatamamamız, boyunda özellikle tek taraflı çevirememe, boyunda ki kaslarda ağrı gibi rahatsızlıkla ortaya çıkan, insana sıkıntı veren bir durumdur. Böyle durumlarda daha çok başımızı çeviremeyiz, başımızı dik tutamayız, boynumuza dokunduğumuzda ağrıyan bölgeyi hissederiz.

Boyun tutulmasının nedeni genellikle geceleri ters yatış pozisyonundan meydana gelir. Bazen de doğuştan olabilir, belli kas hastalığından olur,ancak olduğu zaman da insanın hayatını zorlaştıran,günlük işlerimizi yapmamızı zorlaştıran bir duruma neden olur. Boyun ağrıları bel ağrıları kadar sık olmasa da her yaş gurubunda önemli bir sorun oluşturur. Bu hastalığın çalışan insanlarda görülme ihtimali daha fazladır.

Boyun tutulmasının nedenleri?

Boyun tutulması genelde başı sürekli sabit tutmak, koltuk gibi set ve düzensiz yerde uyumak, cereyanda kalmak gibi görünse de aslında bunun altında başka nedenler vardır. Bu sadece tutulmanın o gün ortaya çıkma sebebi olabilir. Nedeni ise daha önce geçirmiş olduğu ameliyat,vücut da tam olarak ortaya çıkmamış veya çıkmak üzere olan bir hastalıktan dolayı tutulma olabilir.

Bunun yanı sıra ani hareketler yapmak özellikle ısınma hareketleri yapmadan bir eşyanın yerden kaldırılması ve ya zorlanması gibi durumlarda boyun tutulması rahatsızlığı gelişebilir.Kadının rahminde bir araç yani spiralden dolayı da boyun tutulması olabilir.

Boyun tutulmasının belirtileri nelerdir?

Dokunduğumuz bölgede ağrılı hassas bir kas vardır. Dokunmakla hasta rahatsız olur, başını rahat çeviremez. Zaten bu tutulmalar genelde tek taraflı tutulur. Böyle bir insan rahat araba kullanamaz, evde rahat yemek yapamaz, toplantı yapamaz çok rahatsız olur.Özellikle tutulmanın altında yatan bir fıtık olmaz ise onu tedavi etmek daha kolay olur.
 

Boyun Tutulması Hangi Hastalıkların Habercisidir?

oyun tutulmasının altında o bölgede boyun fıtığı olabilir. Boyun fıtığına bağlı yani sinir sıkışmasına bağlı refleks olarak boyun hareketlerini kısıtlama amaçlı vücut kendini koruyabilir. Boyun fıtığı bademcik, diş problemi, dişte apse yapma gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Boyun Tutulması ve Tedavisi:

Boyun tutulmasın da ki ilk seçenek önce hasta kendi kendine tedavi uygulamalıdır. Genelde tutulan bölgeyi sıcak tutmak her zaman faydalıdır. Çünkü sıcakta kaslar gevşer. Tutulan bölgedeki kaslar sertleşmiştir. Bunun yanı sıra elimizde bulunan kas gevşetici merhemleri kullanabiliriz, masaj yaptırabiliriz.

Eğer bu uygulamalardan da sonuç alınmazsa doktora başvurmakta fayda vardır. Muayeneyi yaptırıp boyundaki tutulmanın altında eğer boyun fıtığı olup olmadığı ortaya çıktıktan sonra durum ciddiyse ameliyat ya da fizik tedavi uygulamasına başlanır. Eğer tutulma anında hemen doktora gidemeyeceksek o kadar telaşlanmaya gerek yoktur.

Bu durum çok zararlı değildir, hatta çok şiddetli ağrı olsa da zaten doktora gittiğimizde de hemen çözülecek bir durum değildir. Kasılmış kasın eski haline gelmesi zaman alabilir. Hemen doktora başvuramadığımız durumlarda yapabileceğimiz en önemli şey o bölgeyi sıcak tutmaktır.

Boynu çok zorlayacak işlerden uzak durmak, sürekli bilgisayar başında oturmak, uğraştırıcı bir yemek yapmak mesela dolma sarmak gibi boyun sabit kalacak şekilde durmak veya çok ince işlerle uğraşmaktan boyunu hep belirli pozisyonda tutmaktan kaçınmak her zaman faydalı olacaktır.

Boyun Tutulmasına doğal tedavi:

Bir de geleneksel yöntem olarak birçok kişiden doğal zeytinyağının çok faydalı olduğunu, zeytinyağının o bölgeye uygulanarak masaj yapılıp yedirildikten sonra bir bezle sarılıp sıcak tutulduğunda bir iki gün içinde geçirdiğini söyleyebiliriz.

 

18 Yorum

 1. m. veysel

  1 Mayıs Pazar 2011 12:05

  iyi günler benim boynum tutuldu sabah kalktığımda başımı yastıktn kaldıramıyordum. zor uğraşlara rağmen ayağa kaltığım zman boynumun sağ tarafında bulunan damar boynumu haret ettirdiğim zamn sanki aşağı doğru çekiyordu ve midemi biraz bulandırıyordu bunun için ne yapmalıyım... iyi günler

  • admin

   2 Mayıs Pazartesi 2011 16:14

   Merhaba m.veysel,Bunun için en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneriyoruz.Sağlıklı bir yaşam sürmeniz dileğiyle..-Kadınay-

 2. baba ümüt

  22 Mayıs Pazar 2011 17:58

  beni biri çağırdığın da kafam dönmüyor bedenim komple dünüyo çok kötü bişi yaw

 3. miray

  6 Ekim Perşembe 2011 06:32

  2 haftadır süren bir boynumda ağrı var birgün pencere açık unutup uyumuştum ve o günden beri ağrıyor tutulmanın bu kadar uzun sürmesi normal mi ?

 4. miray

  6 Ekim Perşembe 2011 06:51

  merhaba 2 haftadır süren boyun ağrılarım var tek taraflı ve ağrıyan tarafı hiç bir şekilde oynatamıyorum 2 hafta önce pencere açık uyumuştum ve o günden beri bu ağrılarım var normal midir bu kadar uzun sürmesi şimdiden teşekkür ederim....

  • Admin

   6 Ekim Perşembe 2011 10:08

   Merhaba Miray Hanım;Araştırmalarımız neticesinde sizin boyun tutulmanız sonucunda oluşan ağrı kaslarınızın gerilmesinden kaynaklandığı bilgisine vardık. Bu nedenle doktorunuzdan kas gevişetici ilaç alıp daha sonra çevrenizde kaplıca yada hamam sahuna tarzı sıcağın fazla olduğu yerler varsa vücudunuzun sıcakta kalmasını sağlamalısınız. Teşekkür Ederiz. Kadinay Yönetim..

 5. nurçin yıldırım

  11 Ekim Salı 2011 18:03

  boynum çok aşırı 2 ayda bir tutuluyo ne yapmalıyım yaa

 6. özlem

  24 Ekim Pazartesi 2011 13:13

  merhaba ben özlembenim boynum tutuldu sabah kalktım ve boynumu sağ tarafa çeviremiyorum çevirmeye çalışınca bi damarım ağrıyo.....ağrı kesici melhemler sürdüm ama geçmiyone yapmalıyım şimdiden teşekkürler..........

  • zeynep neziroglu

   24 Temmuz Perşembe 2014 11:28

   benim boynum sabah tak diye sesçikardi sonra oynatamadim ne yapim

 7. elin taylor

  20 Aralık Salı 2011 15:19

  10 gündür boynum ağrımaya devam ediyor.Ne kas gevşetici merhemler nede haplar fayda etmedi,nedeni ağırlık taşımaktan oldu.Ve boynun ağrısı yetmezmiş gibi kafayada vuruyor.Ve gerçekten sabahları inanılmaz ağrı yapıyor bu nasıl bir şeydir ne zaman geçer. :(((

 8. zeynep

  22 Ocak Pazar 2012 23:02

  bugun birden ani bir hareketle boynum tutuldu berbat bir haldeyim ne yaptıysam geçmiyo ağrı omzuma kadar indi lütfen söyleyin ne yapmalıyım doktor kesin bir çözümüdürşimdiden tşk ler

 9. sevnur

  20 Aralık Perşembe 2012 17:08

  arkadaşlarla kar topu oynarken boynum tutuldu boynumu iki tarafada çeviremiyorum.damarlarım kasılıyo,sanki boynumun sol tarafında büyük bir yük var... Ne yapmalıyım?

 10. araf

  4 Şubat Pazartesi 2013 00:46

  3 gun once sabah uyandigimda basimi oynatamadim, sola ceviremiyorum halen ve omzuma dogru elime yumurta buyuklugunde bir sertlik geliyor cok agriyor merhemde surdum sicak da tuttum ama gecmiyor iyi gelecwk bir sey soyleyin lutgen cok agriyor

 11. ogulcan

  1 Şubat Pazar 2015 14:33

  Ben. Bilgisayar oynuofum yavaşca nasimi sağa çevirdim birden agri girdi basimi sola ceviremiyorum dik tutamıyorum çok agriyo naapmaliyim

 12. Esin

  4 Temmuz Cumartesi 2015 11:37

  Sabah bir kalktım boynumu oynatamıyorum. Ağrı solda ama ben sağa da çeviremiyorum. Ancak dümdüz yattığımda biraz rahat edebiliyorum. Başımı öne arkayada hareket ettiremiyorum. Çok kötüyüm. Sol kolumada vuruya ağrı sol kolumuda sınırlı derecede oynatabiliyorum. Kolumu oynatıncada ağrıyor

 13. ÇağanAk

  15 Aralık Salı 2015 22:37

  Cok kotu ya robot gibi oluyor insan

 14. Emre arıcı

  26 Haziran Pazar 2016 12:48

  Boynumu milim oynatamiyom oynattiğimda olcek gibi oluyom konusamiyom lutfen fikir onerirseniz sevinirim

 15. Metehan

  3 Ağustos Çarşamba 2016 08:00

  Yilin ilk boyun agrisini benmi cekiyorum acaba kimse yazmamista

 

Yorum Yazın...