Anne ve Çocuk / Çocuk Gelişimi

Bebeğin Kilo Alması İçin Öneriler

By  |  0 Yorum

Sevgili Anneler; Büyük bir hevesle hazırladığınız mama bebeğiniz tarafından reddedilince hayal kırıklığına uğrar, aç kaldı diye üzülürsünüz. Hele bir de bebeğiniz zayıfsa bebeklere yemek yedirmenin ve bebeklere kilo aldırmanın güçlüğünden yakınır, ne yapacağınızı şaşırırsınız. Ancak yapacağınız ufak tefek değişiklikler bu sorunu aşmanıza yardımcı olacaktır. Bebeklere kilo aldırma yollarından biri bebeğinizi gerçekten açken beslemektir. İlk defa tadacağı besinleri küçük bir çay kaşığına koyup tattırın ve tepkisini ölçün. Beğenirse devam edin. Beğenmezse durun.

Çocuğa her yaşta yoğurt verilebilir. Yoğurt kolay bozulmaz zararlı mikroplar kolay üremez. Günlük yapılmış yoğurt çırpılarak süt bebeğe verilir.
Muhallebi pirinç unundan ya da buğday unundan yapılabilir.Yemek kaşığı un, bir orta büyüklükte su bardağı kadar sütte ezilir,ateşte karıştırılarak pişirilir.Ateşten indirilmeye yakın şeker eklenir.
Bebeğe muhallebi verilmeye 1,5 -2,5 aylıktan sonra başlanabilir.önce çorba kaşıgı kadar verilmeye başlanarak bir küçük kaseye çıkarılır.Muhallebi şişeden (biberondan) sulu yapılır, un az olur.
Hiçbir mama anne sütünün yerini tutamaz. Anne sütü bulunduğu sürece, bebekleri mamalarla beslemeye özenmemelidir. Bu konudaki tüzük ve yönetmeliklere, belirlenmiş standartlara uygunluğu ambalajı ya da etiketi üzerinde gösterilmemiş hazır mamalar kullanılmamalıdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), ilk bir yıl inek sütünün kesinlikle kullanılmamasını önermektedir. Avrupa ülkelerinde 2-3 yaşına kadar inek sütü kullanılmamaktadır.

 

Yorum Yazın...