Sağlık / Genel Sağlık Bilgileri

Ayak Burkulması ve Ayak Burkulmasında Tedavisi Nasıl Yapılır?

By  |  18 Yorum

İnsanların hayatında en az bir kez olsun başına gelen bir şeydir ayak bileği burkulması. Acil ortopedi vakaları arasında hasta en sık hastaneye başvuru nedeni olarak bildirilen bu problem çoğunlukla çok masum bir olaymış gibi tedavi edilir. Oysa ki, ileride çok ciddi sorunlara yol açabilen bu burkulmalar ciddi tedavi ve takip gerektirir.
Ayak bileği halk arasındaki tabir ile genel olarak içe burkulur (ya da döner). Sebebi ise genellikle spor travmaları, spor yaparken kullanılan yanlış bir ayakkabı ya da, bayanların yüksek topuklu ayakkabıları tercih etmeleri, dikkat edilmeyen bir kaldırım veya merdiven olmaktadır.

Burkulma sonrasında ayak bileğinin dış tarafında bazen bileğin tümünü içine alan bir şişlik meydana gelir. Burkulma sırasında bazen dış yan bağların yırtılmasını karakterize eden bir kopma hissedilebilir. Kişi genellikle ilk anda fazla ağrıdan şikayetçi olmaz ve yaptığı işe veya spora devam eder. 1-2 saat içerisinde klasik şişlik, ağrı ve morluk ortaya çıkar ve kişi aksayarak yürümeye başlar.

Burkulma sonrasında ilk yapılması gereken ayağımızı dinlendirmeye almak ve üstüne basmamaktır. Bunun sonrasında yapılması gereken ilk tıbbi tedavi şu şekilde sıralanabilir:

 1. Ayağımızı kalp seviyesinde yukarıda olacak şekilde yüksekte tutmak.
 2. Buz tedavisi uygulamak. Burada buz yanıklarından korunmak için cildin buz ile direk temasından sakınmak gerekir. Bu amaçla buzu bir torbanın içerisine alıp bir havlu üzerinden uygulama yapmak daha doğru olacaktır.
 3. Eğer ayak bileğimizdeki ağrı fazla ise ve morluk buna eşlik ediyorsa hemen uzman bir doktora görünmek.
 4. Eğer doktora gidemiyorsak şişlik inene kadar ayak üzerine basmayı önlemek ve gerekirse bir çift koltuk değneği kullanmak.
 5. Daha basit burkulmalar için buz tedavisi veya 1veya 3 gün sürecek yüksekte tutma ile elastik bandaj tedavisi yeterli olacaktır.

Yapılan en büyük hatalardan biri şişlik inmeden basmaya başlanması veya spora ara verilmemesidir. Oysa ki, şişlik vücutta iyileşmenin daha tamamlanmadığını gösterir. Bu durumda meydana gelebilecek bir zorlama ile bilekteki hasar daha da büyüyecektir.

Masum gibi görünen bir ayak bileği burkulması sonrasında çok ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir. Bunlar içinde en önemlisi ayak bileği dış yan bağlarının kopması sonrası gelişen ayak bileği dış instabilitesidir. Bu durum sporcularda sıklıkla karşımıza çıkar ve bazen ameliyat gerektirecek karda ciddi sonuçlar doğurabilir. Diğer bir sorunda burkulma sırasında gelişen kıkırdak hasarıdır.

Bu durum ilk başlarda çok fazla sıkıntıya yol açmıyor gibi görünse de zaman içerisinde hastalığın ilerlemesi ile birlikte ağrı dayanılmaz bir hal alır ve kişi zorlukla yürür hale gelebilir. Yine oluşabilen diğer bir problem ayak bileği çevresinde gelişen tendon yırtıklarıdır. İlk anda akla gelmeyen ve genellikle gözden kaçan bu sorun en başta basit tedaviler ile çözülebilecek iken, zaman içerisinde ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Sonuç olarak, ayak bileği burkulması çok sık rastlanılan ancak çok hafife alınıp yanlış tedavi edilen bir durumdur. Yukarıda belirttiğim nedenlerden ötürü böyle bir durumla karşı karşıya kaldığımız zaman, ayağımız üzerine basmadan önce bir doktor tarafından değerlendirilmek yapılacak en doğru şey olacaktır.

18 Yorum

 1. aslı

  11 Ocak Çarşamba 2012 17:41

  merhaba; benim ayağımda 2 hafta önce ayagımda topuklu ayakkabılarım iş yrınde olduğum esnada merdivenden düştüm.1 hafta sonra acıle gittim.acildeki doktor baktı ve röntgenini istedi çekildi sadece burkulma ağrı kesici ve jel verdi 1 haftadır geçmıyorçdahada çok burkuldu morardı vb.ama ellıyorum masaj falan yapıyorum ağrı olmuyor.3 gün dinlendim çalıştığım için fazla izin alamıyorum sizce ne yapayım.2 doktora gittim ayagıma baktı ciddi bişeyın olmadıığını buz koymamı ve kremimi ve ağrı kesicimi içmemı soyledi zamanla geçicegini iletti..

 2. bora

  16 Şubat Perşembe 2012 15:14

  buz tedavisini akşam eve gittiğinizde 20 dk arayla 2 saat kadar uygulayın 4 güne ağrısı gececkttir muscolin kas gevsetici iyi gelir biraz gec oldu ama umarım işinize yarar

 3. zeliha

  13 Mayıs Pazar 2012 10:23

  cumartesi günü ayağımı koşarken birde topuklu ayakkabılarla vurktum şişti ve yürürken aşırı derecede sızlıyor ne yapmalıyım?

 4. enes

  22 Haziran Cuma 2012 21:40

  ayağım şişti üstüne basamıyorum ve kendime güvenmiyorum ne yapmam lazım

  • esra

   7 Aralık Pazartesi 2015 11:12

   Ayağını dinlendir

 5. aysan

  14 Ağustos Salı 2012 03:44

  halı sahada maç yaparken ayağımın üzerine dengesiz basmaktan kaynaklanan burkulma ile problem yaşadım. mr çekildim ve doktor önemsiz görerek zamanla iyileşeceğini söyledi. sonrasında her hafta burkulmaya devam eden ayak bileğim son bir yıldır2-3 ayda bir burkuluyor. acısı hiç geçmedi. 3 yıl önce başlayan bu sorunun çözümünü bir türlü bulamadım..

 6. nazan

  27 Kasım Salı 2012 21:53

  2 tane ortapediste gittim mr falan hiç bir ilerleme olmayınca bursanın tanınmış çıkıkçısı evirdiçevirdi yatarken bebe aspirini içmemi söyledi iiye gidiyor şimdi bunun düşmanı bebe asprini sağlıcakla

 7. kaptan

  30 Ocak Çarşamba 2013 16:51

  Bebegımın okulda bılegı sagayak.burku ldu.mır cekıldı.yokbısı dedıler.1.haftadır bebem .ne zorluklar cektı bende tabı..dıyecegım sukı.turkıyede. Hersey paraya..dayanıyor kahrolası .zıynıyet.degısmıyor veterırenerler.doktorlukta yapar olmus.saglıkbakanı.ıs yaptını sanıyor halkı.somuren .yasalardan bıktım.kenyalı olsaydım keske. Ne.adalet var nede yasalar halkıkoruyan .hep somurulecek .enayı olarak tanımlanıyoruz. .

 8. arda

  6 Mart Çarşamba 2013 20:39

  ayagımda doku yırtılması meydana gelmis ve oraya ic kanama olmus agrı kesici fayda etmiyo napabilirim lütfen yardım edin

 9. arda

  6 Mart Çarşamba 2013 20:40

  benim ayak bilegimde doku yırtılması olusmus ve ic kana meydana gelmis ayagımda agrı kesici fayda etmiyo lütfen yardımcı olun

 10. ali aslan

  2 Ağustos Cumartesi 2014 17:11

  benim ayagam burkuldu ve 3-4 daka sonra ağrısı geçti önemli bir şey olurmu ve ne yapmalıyım

 11. Kübra

  20 Ocak Salı 2015 18:16

  Merdiven inerken ayagimi burktum bir gun sonra bilegim ve ayak parmaklarim morarmaya basladi sizce ne yapmaliyim

 12. yakup

  15 Nisan Çarşamba 2015 16:12

  top oynarken ayağımı burktum şiş felanda yok ama arım ve ayağın üzrrine basamıyom ne yapmalıyım

 13. ozlem

  13 Ağustos Perşembe 2015 18:55

  merhaba merdivenden dustum ayagim dondu sisti morardi hafif agriyor uzerine basamiyorum bes gun oldu kemik agriyo kaldirirsam ayagimi acaba kirik cikik gibi seyler ilsa bu zamana kadar dura biliiydim cevabini alirsam sevinirim tsklr

 14. ALİ

  17 Ekim Cumartesi 2015 07:17

  ya benim ayagım burkuldu şişti üstüne basamıyorum dogal olarak ne yapmalıyım bana yardım edin.

 15. Gulnar

  19 Ekim Pazartesi 2015 14:27

  Selam. Bende de burkulmusdu.Ama ben buzu bir paketin icine koyup burkulan yerin uzerine koydum.biraz agrisi gecti. okudugunuz icin tewekkurler...

 16. hande dönmez

  17 Kasım Salı 2015 18:22

  Sağolun çok iyi geldi

 17. hasan

  4 Mart Cuma 2016 00:40

  Antrenman sırasında çalım atmaya çalışırken yanlış bir hareket yaptım ve ayağım burkuldu sağ tarafta şişlik meydana geldi doktora gitmem gerekiyomu

 

Yorum Yazın...