Diyet / Diyete Başlarken

Yemek Yerken Yapılan Hatalar

By  |  0 Yorum

Fazla Yemek
Bazı kimseler yaş, kilo ve çalışma durumlarına bakmadan, ihtiyaçlarından fazla yemek yerler. Fazladan yemek yemek, insana faydadan çok zarar getirir. Vücudun vakitsiz yorulmasına, ömrün kısalmasına neden olur. İhtiyaçtan fazla yememeye dikkat edilmelidir. Ayrıca günlük yiyecekler 3-4 öğüne bölünerek yenilmelidir.
Et ve Yağın Fazla Yenmesi
Vücudun çeşitli gıda maddelerini belirli oranlarda alması gerekir. Bazı kimseler et ve yağı fazla kaçırarak karaciğer ve böbreklerinin yorulmasına, vücutlarının veriminin düşmesine neden olurlar. Yeterli şekerli gıdalar yenmezse, vücut aldığı et ve yağı hazmedemez ve onlardan yararlanamaz. Ayrıca bağırsak problemleri yaşamanıza neden olur.
Süt ve Süt Ürünlerinin Yeterince Yenmemesi
En fazla rastlanan hatalardan biridir. Genellikle süt ve mamülleri çocuklar ve hastalar için zannedilir. Hayvansal protein ihtiyacının bir kısmının süt ve süt mamüllerinden alınması, böbrek ve karaciğerin dinlenmesini ve korunmasını sağlar. Bu bakımdan herkes hergün az veya çok bunlardan yemeye çalışmalıdır.

Taze Sebze ve Meyvelerin Az Yenmesi veya Hiç Yenmemesi
Günlük yiyeceklerin 1/3’ünün çiğ taze sebze ve meyveden oluşması gerekir. Vücut bunlardan gerekli vitamin, enzim ve minarel gibi maddeleri alır. Bunlar yeterince yenmezlerse, vücut diğer yediği gıdalardan tam yararlanamaz ve çeşitli hastalıklara davetiye çıkartılır.
Kahvaltının Yeterince Yapılmaması
Bazı kimseler kahvaltı etmez veya çok az şey yerler. Bu hatadır. Zira kaide olarak batı ülkelerinde sabah kahvaltısı ile öğle yemeği çok kuvvetli yenir. Çünkü, günün ağır çalışması, bu öğünlerdeki gıdalarla yapılabilir.
Yemeklerin Belirli Saatlerde Yenmemesi
Yemekler belirli saatlerde yenilmeli ve yemekten hemen sonra bedeni ve zihni çalışma yapmamalı; bir süre dinlenilmelidir. Belirli saatlerde yemek yenmezse, zamanla mide salgı sistemi bozulur ve hazımsızlık çekilir.
Yemek Yeme Ortamı
Yemekler neşe içerisinde ve yavaş yenilmelidir. Üzüntülü konuşmalar ve haberler yemekten sonra konuşulmalıdır.

 

Yorum Yazın...