Güzellik / Vücut Bakımı

Yazın Deodorantlara Dikkat Edilmeli

By  |  0 Yorum

Havaların ısınmasıyla birlikte 'terleme' sorunu başladı. Ancak bu kokusunu hiç de sevmediğimiz durum vücudun su, tuz ve ısı dengesini sağlayan fizyolojik bir olay.
Havalar ısınmaya başladı, bu da beraberinde ''ter'' sorununu getirdi. Terlemenin normal oranlarda gerçekleşmesi aslında insan sağlığı açısından çok faydalı.
Ancak ter kokusu herkesi rahatsız eden kötü bir durum. Sermatoloji Uzmanı Prof.Dr. Ekrem Aktaş, 'Terleme ve sonrasında terin buharlaşmasıyla vücudun ısı dengesi sağlanır.' şeklindeki açıklamasıyla terleme olayına dikkat çekiyor.

Buharlaşıp gider Ter bezlerinin yaydığı sıvı, vücuttan atıldıktan sonra buharlaşır ve böylece vücudun ısı dengesi korunur. Ayrıca, vücuttaki üre, ürik asit, tuz ve diğer zararlı maddeler terleme yoluyla dışarı atılır. Böylece ter bezleri adeta birer böbrek gibi çalışarak kanın temizlenmesine yardımcı olurlar. Yetişkin bir insan vücudunda yaklaşık 1 milyon ter bezi vardır, yani 1 milyon küçük böbrek, zararlı maddelerin vücuttan atılması için çalışır' diyor. Bütün bunlar terlemenin bizim için ne kadar önemli olduğunu gösyeriyor.
Kozmetik kullanırken dikkat Ter kokusundan kurtulmak için kullanılan terlemeyi önleyici kozmetik ürünlerinin bazı tehlikeleri beraberinde getirdiğini bildiren Aktaş, ter kokusundan kurtulmanın en iyi yolunun sık aralıklarla duş yapmak olduğunu söylüyor. Deri gözeneklerinin açık tutulmasının insan sağlığı açısından önemli olduğuna dikkati çeken Aktaş, 'Özellikle koltuk altına uygulanan terlemeyi önleyici kozmetik ürünler, ter bezlerinin ağzının kapanmasına ve dolayısıyla iltihaplanmaya neden olmaktadır. Bu nedenle yaz aylarında koku önleyici kozmetikler sıkça kullanılmamalı, deri gözenekleri açık tutulmalıdır. Ter ile dışarı atılan toksin maddeler, deri temiz tutulmayıp bekletilirse, vücuda yeniden emilerek girebilir. Bu nedenle ter kokusundan kurtulmanın en iyi yolu sık aralıklarla duş yapmaktır' diyor.
Güneş

 

Yorum Yazın...