Sağlık / Genel Sağlık Bilgileri

Yaşa Bağlı Uyku Saatleri

By  |  0 Yorum

Vücudumuzdaki çoğu metabolik olay, belirli günlük döngüler halinde gerçekleşiyor. Bu döngüler, günlük aldığımız güneş ışığı saatine göre kendini ayarlayan bir fizyolojik iç saatin ve bu saate göre periyodik olarak salgılanan hormonlarımızın kontrolü altında.
Uyku periyodu, güneş ışığından yeteri kadar yararlanarak söz konusu iç saati en verimli ve sağlıklı şekilde işletebilmek için uykuda geçirilen saatleri temsil ediyor. Bu periyod sıklıkla güneşin doğuş-batış saatlerine ve günlük olağan yaşam şeklimize (işe gidiş-geliş saatleri, yemek saatleri, vs.) bağlı olduğundan, çok da fazla deneme-yanılma yaşamanız gerekmiyor. Örneğin sabahları 8:00-9:00 arası uyanıyor ve geceleri de 24:00-01:00 gibi yatıyorsanız, uyku periyodunuz zaten bellidir. Bu saatlerde birkaç günlüğüne birkaç saatlik oynamalar

olması, örneğin hafta sonları birkaç saat daha geç yatıp daha geç uyanmanız, metabolizmanızda ciddi aksaklıklara neden olmaz. Ancak, bu saatleri sürekli olarak kaydırmanız, örneğin bir anda sabaha karşı 4:00-5:00 gibi yatarak öğlen 14:00-15:00 gibi uyanmaya başlamanız, çeşitli fizyolojik aksaklıklara neden olabilir. Vücudun dinlenebilmesi için gece karanlık ortamlarda uyumanız daha sağlıklıdır. Mümkünse gece lambasını da yakmadan uyumaya çalışmalısınız.
Günlük kaç saat uyumamız gerekli acaba? Yaş ilerledikçe uyumamız gereken zamanı azaltmalı mıyız yoksa arttırmalı mıyız? Bebeğim 24 saat uyumalı mı? İşte merak ettiğiniz soruların cevapları.
1 ila 4 yaşları arasındaki çocukların; geceleri 13, öğleden sonra da 2 saat olmak üzere, günde 15 saat uyumaları, sıhhatli büyümelerini sağlar.
5 ile 7 yaşları arasındaki çocuklara ise, geceleri 11-13 saat uyku yeterlidir.
8-14 yaşları arasında 9-11 saat; 15 yaşından sonra da 8 saat uyku yeterli gelir.
20 yaşını geçenlere 6-8 saat gece uykusu yeterlidir.

 

Yorum Yazın...