Güzellik / Estetik

Yanık Jilet Bıçak Cam Yara İzleri Estetik Ameliyatı

By  |  23 Yorum

Yara İzleri Tedavisi
Yara izleri (skar), kişinin dış görünümdeki estetiğini bozmaları, istenmeyen anıları hatırlatmış olmaları ve çoğu kezde kaşıntı-kabarma gibi şikayetlerin sebebleri olurlar. Bu nedenle de hem tedavi amaçlı olarak hem de estetiği sağlayabilmek için, tedavileri plastik cerrahi açısından her zaman önemli bir yer tutmaktadır.
Kazalara, yanıklara, geçirilmiş cerrahi işlemlere ya da kişinin kendi vücudunda yaptığı travmalara bağlı olarak oluşabilen izlerin tedavisinde her geçen gün gelişen teknolojik uygulamaların hedefi izi en belirsiz hale getirmektir.
İz tedavisi, izin oluş şekli, oluş zamanı, yaralıyıcı alettin türü, yaralanma sonrası uygulanan tedavi, kişinin vucudunun yaraya verdiği reaksiyon gibi bir çok etkene bağlıdır. İz tedavisindeki protokollerde bu etkenlere bağlı olarak değişmektedir. Plastik cerrahi sanatının hedefi, izi en az belirsiz hale getirmektir. Bu konuda çeşitli araştırmalar devam ederken, biz plastik cerrahlar yaptığımız operasyonlarda izleri saklamayı ve olabilecek en estetik sonucu yakalamayı hedefleriz. Ancak, acil cerrahi olaylardan, kazalardan, bıçak, cam, falçata, jilet gibi tedavi edilmemiş kesici alet yaralanmaları sonrasındaki bazı yaraların iyileşme izleri gerçekten kabul edilebilir gibi değildir. Tedavide bu izleri daha belirsiz hale getirmeye çalışırız.
Tedavilerin zamanlamasıda yaranın durumuna ve hastaya göre planlanmaktadır. Bazı yaralarda tedaviye hemen başlanabilirken, bazılarında yara olgunlaşması olan ortalama 6 ay beklenebilir. Bunun kararını sizi muayene eden hekim vermelidir.
Yara nasıl en az izle tedavi edilir? Öncelikle yaranın ilk müdahalesi doğru olarak yapılmalıdır. Kesi alanı cerrahi kesilerdeki gibi temizlenmeli, yara kenarları düz hale getirilmeli ve yara katlarına uygun olarak en uygun sütür materyali ile kapatılmalıdır. Tedavi sonrası uygun bakım ve kontrollerin doktorunuzun belirttiği programla yapılması ikinci esastır. Özellikle kol,bacak gibi yarada gerginlik oluşabilecek bölgelerde iz oluşumu daha fazladır. Bu bölgelerde tedaviden sonra gerginlik azaltıcı pozisyonlar yaranın daha az izle sonuçlanmasını sağlar. Yara izini önlemede önemli diğer bir faktörde,güneşten korunmaktır. Ortalama 18 ay yara yeri güneşten korunmalıdır. Uygun güneş koruma faktörlerinin doğru olarak kullanılması iz tedavisinde olumlu sonuca ulaşmamızı sağlayacaktır.
İz tedavisine ne zaman başlanmalıdır? Bazı izlerde tedaviye hemen başlanabilirken, bazı tedaviye yaranın olgunlaşması beklenerek başlanabilir. Buna muayne sonucuna göre karar verilir. Bu sebeble mümkün olduğu en kısa zamanda yara bu konuda tecrübeli bir hekim tarafından değerlendirilmelidir.
Yarada zaman içinde değişiklik olurmu? Kişinin yaraya verdiği reaksiyon ve tedaviye göre ilk zamanlar kızarık ve hafif kabarık olabilen yara,zaman içinde rengi soluklaşır ve kabarıklığı azalır. Ancak bazı kişilerde yaralarda kabarma, pembe renkte koyulaşma, yaranın sınırlarının dışına taşması olur ki buna hipertrofik skar, daha ilerisinede keloid denir.
Yara vücudun her yerinde aynı şekilde mi iyileşir? Gerginliğin fazla olduğu bölgeler olan kollar, bacaklar gibi alanlarada yara kenarlarının genişlemesi sık görülebilir. Göğüs ön yüzü, omuz, kulak kepçesi gibi vücudun bazı yerleri ise hipertrofik skar ve keloid oluşumuna çok müsait alanlardır. Bu bölgelerin tedavilerinde daha özenli davranmak gerekir.
Hangi bölgelerde yara izi daha az olur? Genital bölge,üst göz kapağı gibi bölgelerde skar dediğimiz yara izi daha az oluşur.
Acil yaralanmalarda tedavinin basamakları nelerdir? 1- Öncelikle doğru yapılan, mümkünse plastik cerrahi uzmanının tedavi ettiği akut dediğimiz acil tedavi. 2- Yeterli sürede uygun pansuman ve istirahat. 3- İyileşme dönemi süresince belirtildiği süre içinde solaryum, güneş, kimyasal ve mekanik travmalardan koruma. 4- Dengeli beslenme ve sigara kullanmama. 5- İyileşmenin tamamlandığı sürede doktorunuzun önerisine göre uygun ilaçla masaj tedavisinin başlanması. 6- Masajla yeterli iyileşmenin sağlanmadığı durumlarda, silikon bantlara ve yara içine streoid enjeksiyonlarına geçilebilir.. 7- Son adım olarak, uygun lazer tedavileri ile yara en az izle tedavi edilir.
Daha önceden meydana gelmiş koldaki jilet, bıçak, cam izi tedavisi nasıldır? Benim hastalarıma uyguladığım tedavi protokolünde; iz yaygın olarak tüm kolda varsa, seri eksizyon dediğimiz basamaklar halinde yada uygunsa tek basamakta izleri çıkartarak cerrahi bir iz haline getirmektir. Bunun üzerine gerekli tedaviler uygulanarak meydana gelen cerrahi izide en belirsiz hale getirmek için, uygun hastalarda lazer tedavisi ile işlemi tamamlamaya çalışıyorum. Bazı hastalarda cerrahi bir işlem yapmadan direk lazer tedavisine alabiliyorum. Bazı hastalardada, bir işlem yapılmadan tıbbi kalıcı makyaj yaptırabiliyorum.
Yanık izi tedavisinde neler vardır? Yanığın oluştuğu ilk dönemdeki tedavi yanığın iyileşmesi açısından önemlidir.Ancak derin yanıklarda ne yazık ki iz oluşumu engellenemez.Diğer yara izi tedavileri uygun yanıklarda yapılabilirken,geniş yanıklar için,doku genişleticilerle sağlam doku arttırılıp,skarlı dediğimiz yanık alanına kaydırılarak yanık izi yok edilmeye çalışılabilir.
Lazerle izler hemen silinebilir mi? Lazer,iz tedavisinde son gelinen noktadır.Hastaların beklentileri gerçekci olduğu sürece uygun izlerde uygun lazer tedavileriyle çok iyi sonuçlar alınır.Tek seans lazer tedavisi yetmeyebilir,seans sayısı ve seanslar arasındaki seans aralıkları yara tipinize göre hekiminizce belirlenir.

23 Yorum

 1. gizem

  1 Haziran Çarşamba 2011 23:41

  bana ulasabılırmısınız

  • hulya

   16 Ağustos Salı 2011 10:22

   slm sana ulastıkta sen bır care bulabılırmısın kolundakı ızlere ınsallah vardır sende varmı gercekten sendedemı vardı ızler

 2. ESİN

  15 Ağustos Pazartesi 2011 10:59

  !!!!!!!!!arkadaşlar bende yaklaşık 8 ay önce kollarımı kesmiştim 20 tane kesik vardı.sonra yaralar iyileşti pürüz kalmadı ama beyaz skar izleri kaldı çok kötü belirgindi uzaktan beyaz cizgi cizgi belli oluyordu.gittiğim her doktor dermolog da prof. plastik cerrah da bunlar asla gecmez dedi. belki 5 6 hastaneye özel muayebehaneye gittim hepside tedavisi yok dedi. sonra ankarada bir hastaneye gittim en son care. onlar icinde ilk hasta benmişim !!!"DERMAROLLER"!!! tedavisi(iğneli bir aletle kolarınızda küçük delikler acılıyor cilt bunu yara olarak algılayıp izler de dahil onarmaya calısıyor) yapalım dediler. onlar bana 4 seasns dediler ama benmki 1 seansta iyileşti hiç ama hiç iz kalmadı. yanlız dermaroller yapıldıktan sonra günese cıkmamam su değdirmemem lazımdı ben heralde bu ikisinide yaptım kollarım alerji oldu cok kasınıyordu kabarmıştı. kollarımın iyileşnmesinde bu alerjininde etkisinin olduğunu düsünüyorum. yanlız benim yaralarımda sadece beyaz iz kalmıştı derisi deforme olmuşsa işe yarar mı bilemiyorum ama denemete kesinlikle fayda var. benim icin o doktorlar imkansızı basardı. profosorlerin docentlerin bile asla iyileşemez dediği izler sadece 10 günde yok oldu. arkadaslar kesinlikle arastırın hatta yaptırın bunu sizdede fayda eder belki hiç belli olmaz.!!!!!!!!

  • nadiş

   18 Ağustos Perşembe 2011 02:50

   esin bana ulasırmısın benimde yara izim var dizimde neyaptıysam geçmedi bana hastane adını verebilirmisin yada istanbul dada varmıdır hangi bölüme gıttın ve maliyeti nekadar oluyor

  • büsra

   19 Ağustos Cuma 2011 14:58

   bana mo hastanenin adını werrmsn bnmdse kollrmda kuck keskler war we gecmyo cvp yazrsn bni mutlu edrsn

  • mustafa

   7 Eylül Çarşamba 2011 18:28

   esin bana yardımcı olabilir misin?

  • şenay-oğuz

   11 Eylül Pazar 2011 17:26

   esin bende hastanenin adını rica ediyorum çoook ihtiyacım var sağol

  • şenay-oğuz

   11 Eylül Pazar 2011 17:28

   esin bana ulaşırsan çoook sevinirim cnm sağol..

  • mht

   25 Ocak Çarşamba 2012 01:22

   hastahane adını belirtirsen sevinirim.

  • yusuf

   16 Ağustos Pazar 2015 22:23

   Mereba esin benim kolumda jilet izi var F harfi bana yardimci olurmusun lutfen

 3. hulya

  16 Ağustos Salı 2011 10:28

  slm yorum gıtmemısmı

 4. melek

  19 Eylül Pazartesi 2011 15:59

  Slm Esin hastanenin ismini banada söylermisin 5 yaşındaki kızımın çenesinin altına dikiş atıldı şimdi dikiş izini nasıl enaza indiririz diye araştırıyoruz belki bizede faydası olur.

 5. cenk

  2 Ekim Pazar 2011 11:39

  arkadaşlar yara izine ve tırnak izine en iyi gelen meciefendi salyongoz kremi onu 2 ay kullanın kesin geçer benimde yüzümde tırnak izi vardı ne yaptıysam geçmedi ama bu kremi 2 ay kullandım geçmeye başladı gerçekten mucizevi bi ilaç tavsiye ederim aktarcılarda bulabilirsiniz sanırım.

 6. bilal

  9 Kasım Çarşamba 2011 09:49

  slm ben sıanwlara hazırlanıyorum kollarımda bıraz ız var bunlar geçermı cvplarsanız sevınırım

 7. ümit

  3 Aralık Cumartesi 2011 02:33

  kolumda 4 5 sene once attıgım faça ızlerı var..ve bunu tedavı ettırmek ıstıyorum..önerınız nedır polislik ıstıorum ona gırcem ıcın estetık mı yaptırmam gerek...

 8. off

  17 Aralık Cumartesi 2011 21:17

  mrb ümit aynı dertle bende 3 yıldır uqraşıyorum araştırırken bişiler buldum byle izlerle uqraşan bii arkadaş zımparayla kollarını kazımış ilk qördüqümde inanmadım çevremdekiler yapmama çok karşı çıktılar bende kese yapmaya karar verdim izlerin üstünü iyice keseyle soydum kanatmadan derim soyuldu braz yara oldu ama daha iyi qörndqünü qörebiliyorum haftada bir yaparsam seninde kolundaki izler qeçer inş. umarım bi işine yarar

 9. suat

  30 Ocak Pazartesi 2012 10:40

  arkadaşlar bundan 5 yıl önce kolarıma cam ile küçük izler attım zatn pişmanlığımı anlatamam şimdide polis olmak itiyorum çok küçük bir şekilde izleri var lütfen bana yardımcı olun lütfenn arkadaşlar ...

 10. nihal

  22 Haziran Cuma 2012 00:06

  banada ulaşırmısın esin hanım lütfen ayını bela bende de var..hastane adı ve maliyeti nedir ayrıca istanbulda da varmıdır

 11. emre

  25 Haziran Pazartesi 2012 18:29

  slm benımde kolumda faca ızlerı var yaklasık 40 tane yokmu caresı kendı elımle yaptım kendım cekıyorum

 12. oktay

  28 Haziran Perşembe 2012 01:11

  esin hastanenin adını yazarsan sevinirim bide nekadar tutuyo

 13. oktay

  28 Haziran Perşembe 2012 01:33

  yalnız bu dermaroll haberlerini izledim hep yüzdeki izlerden bahsediyo kesik falan demiyoo

 14. ertan

  4 Eylül Salı 2012 18:57

  arkadaşlar benimde kollarım kesik yaş 35 oldu kurtulmam gerekiyo artık sıkıldım

 15. hatice

  2 Ekim Salı 2012 17:50

  merhaba ben hatice kollarımda jilet izleri vr 2 seneden beri bunlardan kurtulmak istiyorum lütfen bana yardmcı olur musunz ne yapmam gerekiyor.

 

Yorum Yazın...