Diyet / Diyete Başlarken

Yağ Yakmanın Yolları

By  |  0 Yorum

Fazla kiloları neden olan yağları yakmaya çalışırken aman dikkat diyelim! Bilinçsiz yanlış taktiklerle vücudunuza zarar verebilirsiniz
Günümüzde hareketsiz ve tempolu yaşantı içerisinde, insanların vücutlarında birçok hastalıklar meydana gelmektedir.
Bu hastalıkların başında gelen şişmanlık, hem fizyolojik hem de sosyolojik açıdan insanları etkilemektedir. Şişmanlığın insan vücudunda oluşturduğu bu olumsuz etkilerden kurtulmak için birçok metot uygulanmaktadır. Bu metotların başında, vücuttaki şişmanlığın giderilmesi açısından yanlış ve zararlı uygulamalar insanları hayal kırıklığına uğratacağı için etkisiz olacaktır. Şişmanlığın giderilmesi için uygulanacak metotlar kilo vermeye yönelik olmamalı, vücutta yağ kitlesini azaltıp kas kitlesini artıracak metotlar olmalıdır.
Yağ yakmak amacıyla uygulanan yanlış metotlar şunlardır:
• Sauna: Vücuttaki su kaybını sağlayan yöntemlerdendir. Vücut suyunu azalttıkça, yağ yakmak daha zor olacaktır.

• Diüretik ilaç ve çaylar: Diüretik maddeler ya da çaylar, vücutta yağ yakmamıza neden olmaz; sadece vücut suyunun idrar yoluyla vücudun dışına atılmasını sağlar. • Aç kalmak: Gerekli gıda maddelerini almadan uygulayacağınız metotlar, vücudunuzdaki kas kütlesinin azalmasına neden olurken, yağ kitlesinde bir değişim görülmeyecektir. Kaslar vücudunuzda yağ yakan fabrikalar olduğuna göre, yağ yakmak için kas kitlemizi kaybetmemiz önemlidir. • Masaj: Dolaşım sistemini ve kaslardaki gerilmeleri rahatlatmak için uygulanan manipulasyonlar, vücudumuzdaki yağı yakmayacağı gibi, vücut yağını bir yerden bir yere de taşımaz. • Karbonhidratsız beslenme: Karbonhidrat insanların mutluluk kaynağı olmasının yanında, vücut için önemli bir besin maddesidir. Karbonhidratlar vücudumuzda su tuttuğu için, şişman insanlar yememektedir. Önemli olan kilo kaybı değil yağ kaybı olduğuna göre, karbonhidratsız vücudun yağ yakmayacağı bilinmelidir. • Yüksek tempolu egzersizler: Yüksek tempolu egzersizlerle vücudumuzda daha fazla karbonhidrat, daha az yağ yakılacağı aklımızdan çıkmamalıdır. • Ağırlık çalışmaları: Ağırlık çalışmaları yağ yakmamızı sağlamaz, ama kas kitlesini reaksiyona geçireceği için yağ yakmada destekleyici bir faktör olacaktır. • Kısa süreli diyetler: Kısa süreli diyetlerle vücudumuzda yağ yakamadığımız gibi, diyeti bıraktığımızda vücudumuzdaki yağ artışı hızlanacaktır.
Kısacası tüm bu yöntemlerle vücudumuzda biriken, istenmeyen yağlardan kurtulmamıza çare olmayacaktır. Vücudumuzun sağlıklı olarak yağ yakabilmesi için egzersizin ve doğru beslenme alışkanlıklarının kazanılması ve hayat boyu devamı gereklidir.

 

Yorum Yazın...