Güzellik / Vücut Bakımı

Vücut İçin Cilt Losyonu ve Tonik Yapımı

By  |  0 Yorum

Cildin temizliği ve gözenkelerin sıkılaşması için, sağlıklı bir cilt için tonik kullanımı şart diyoruz fakat toniğinizide çok pahalı almanız yerine evde kendiniz hazırlamanızı öneriyoruz.Canlandırıcı tonik
Gülün içinde barındırdığı mükemmel yağlar temizleyici, ferahlatıcı ve canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Özellikle de yorgun ciltlerde… Aynı zamanda makyaj veya cilt temizlemek amacıyla da kullanılabilir.
Malzemeler:
100 ml beyaz şarap 50 ml gül suyu 5 gr kuru gül yaprakları 1 kahve filtresi Hazırlanışı: Gül yapraklarını koyu renkli ama oldukça da geniş bir cam kavanoza koyup, üzerine beyaz şarabı dökün. Ardından kavanozu sıkıca kapatın ve 14 gün sıcak bir yerde bekletin. Işık gelme riskine karşı üzerini koyu renkli bir örtüyle kapatabilirsiniz. 14. günün sonunda karışımı bir süzgeçten geçirin bu arada suyunun çıkması için yaprakları iyice bastırın. Ardından karışımın suyunu bir kahve filtresiyle süzün. Son olarak da bu karışıma gül suyu ekleyip kullanmaya başlayın. Karışımı koyu renkli, hava almayan ve sıkıca kapanan bir şişede 6 ay kadar saklamanız mümkün.
Sıkılaştırıcı Tonik
Cildi sıkılaştırmak için tonik tapmak için 1fincan soda, yarım fincan gül suyu, yarım fincan elma sirkesi ve 2 çorba kaşığı gliserini iyice karıştırın. Spreyli şişeye koyup cildinize püskürtün. Buzdolabında saklayacağınız toniği 1 hafta kullanabilirsiniz.
Aknelere Karşı Tonik
Yarım litrelik şişeyi gül yaprakları ile doldurun. Üzerini örtecek kadar sıcak su doldurup ağzını kapatıp 2 gün bekletin. Süzün 1 kahve fincanı sirke ile karıştırın,karışımı bir parça pamuğa döküp cildinize yedirerek sürün kuruyuncaya kadar bekleyip ılık suyla durulayın.
Yağlı Ciltlere Sirke Toniği
1 kaşık elma sirkesiyle 8 kaşık maden suyunu karıştırıp, yağlı cilt için güzel bir tonik elde edebilirsiniz.Cildinizi temizledikten sonra tonikle ıslatılmış bir pamuk yardımıyla silerek , sabah ve akşam cildinizi canlandırıp sıkılaştırın.
Maden Sodası: İçindeki zengin minareler sayesinde tüm ciltler için yararlı ve besleyici bir toniktir. Cildinizi temizledikten sonra doğal maden sodası ile sıkıştırılmış bir pamuk yardımıyla sabah ve akşam cildinizi canlandırıp sıkılaştırın.
Salatalık-Bal Toniği: Soyulmuş ve doğranmış orta boy salatalığı mikserde püre haline getirin. Püreyi bir kevgire boşaltın ve kevgirin altına da cam bir kap yerleştirin. 20 dakika kadar süzülmeye bırakın. Salatalığın suyu iyice süzüldüğünde minik bir kavanoz alıp içine 2 kaşık bal ilave edin. Tahta bir kaşıkla salatalık suyu ve balın iyice karışmasını sağlayın. Kullanacağınız zaman şişeyi iyice çalkayın. Makyaj pamuğunuzu bu tonikle ıslatın , sabah-akşam yüz , boyun ve göğüs bölgesini silin. 3-4 dakika kurumasını bekleyin.Toniğinizi kapaklı bir kapta en fazla 1 hafta kadar saklayıp kullanabilirsiniz.

 

Yorum Yazın...