Güzellik / Estetik

Vajina Daraltma Estetik Ameliyatı

By  |  1 Yorum

VAJİNA DARALTMA OPERASYONLARI
Bu bölümde vajina daraltma ameliyatları, vajina daraltma ameliyatlarının nasıl yapıldığını ve vajen darlığının nasıl oluştuğunu bulabileceksiniz. Öncelikle vajen (vajina) hakkında bilgiler verelim.
Vajina (vajen) nedir? Vajina estetiği, vajen, vajinal kanal, kızlık zarı, vajina daraltma
Vajina kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği 8-9 cm uzunluğunda, esneme özelliği bulunan bir kas dokusundan oluşan bir kanaldır.
Kadınlarda vajina aynı zamanda doğum kanalı ve rahimden gelen adet kanının dışarıya boşaldığı kanaldır. Ayrıca vajina içinden geçen idrar kanalı (üretra) kadınlarda işeme fonksiyonunu sağlar.
Vajinanın sınırları iç genitalya ile dış genitalyayı ayıran kızlık zarı ile başlar, rahim ağzı organının olduğu alanda sonlanır.
Vajina “vagina” veya “vajen” olarak da ifade edilebilmektedir.
Vajen daraltma ameliyatı nedir? Vajinanın yaş, doğumlar, jinekolojik müdahaleler, kürtajlar ve sık cinsel ilişkiler sonucunda sıkılığı ve darlığı azalabilir. Vajina sıkılığının azalması, gevşemesi, esnekliğinin azalması cinsel tatminsizliği de beraberinde getirebilir.
Genişlemiş vajinaya yeniden sıkılık vermek için yapılan ameliyatlara “vajinal daraltma ameliyatları” (vajen daraltıcı operasyon) denir. Vajinal daraltma ameliyatları, vajina estetiği ameliyatları kapsamında ele alınmaktadır.
Vajina daraltma operasyonlarının diğer isimleri nelerdir? Vajina daraltma ameliyatları; vajina daraltıcı ameliyatlar, vajen daraltma ameliyatları, vajina yenileme ameliyatları, vagina daraltma operasyonu, vajen düzeltme ameliyatları, vajina sıkılaştırma (sıkılaştırıcı) ameliyatlar, vajina düzeltme (düzeltici) ameliyatlar gibi değişik isimlerle de anılmakta olup "vajina darlığı" için yapılmaktadır.
Vajina daraltıcı ameliyatlar İngilizce’de “vaginal rejuvenation” veya “vagina tightening surgery” olarak geçen cinsel estetik operasyonları arasında bulunmaktadır.
Vaginoplasti (vajinoplasti) nedir? Vajina sıkılaştırma operasyonları vajinoplasti (vaginoplasti) ameliyatları olarak da bilinmek ile birlikte aslında bu tabir doğru değildir. Çünkü vaginoplasti (vajinoplasti) “ vajina oluşturma” anlamına gelmektedir.
Vajinoplasti ameliyatları; vajinası kör şekilde sonlanan (Rokitansky Meier Küstner Hauser Sendromu) veya vajinanın doğuştan gelen yapısal (anatomik) problemlerinde tercih edilen bir ameliyat çeşididir.
Halbuki vajina daraltıcı ameliyatlarda vajina oluşturmaktan çok vajinayı yenileme ve sıkılaştırma amaçlanmaktadır. Bu bölümde de sık kullanımından ötürü vajen daraltma operasyonları ile vajinoplasti eş anlamda kullanılmıştır.
Vajinoplasti İngilizce’de “vaginoplasty” olarak geçmektedir. Vaginoplasty operasyonları özellikle yurt dışında da büyük ilgi gören cinsel estetik ameliyatları arasındadır.
Neovajinoplasti nedir? Neovajinoplasti (neovaginoplasty), “yeni vajina oluşturmak” için yapılan ameliyatlardır.
Açmamız gerekirse neovajinoplasti , erkek cinsiyetinden kadın cinsiyetine geçiş için yapılan cinsiyet değiştirme (transseksüalite) ameliyatlarında kişiye “yeni bir vajina oluşturmak” amacıyla yapılan işleme verilen isimdir.
Vajina daraltıcı ameliyatlar hangi amaçla yapılır? Cinsel haz ve cinsel tatmin amaçlı Vajina daraltıcı ve vajina sıkılaştırıcı ameliyatları esas itibari ile genişlemiş vajinayı sıkılaştırmak, vajina darlığını sağlamak, gerginliğini arttırmak ve bu şekilde hem kadında hem de erkekte cinsel ilişki sırasında hazzı arttırmak amaçları ile yapılmaktadır. Vajinanın sıkılaşması hem kadında hem de erkekte ilişki sırasında hissi arttırarak cinsel hazzı olumlu yönde etkilemektedir.
İlişkide vajina içinden çıkan seslerin giderilmesi Gevşemiş, esnemiş, deforme olmuş ve bollaşmış vajina içinden ilişki sırasında seslerin gelmesi çiftlerde konsantrasyonun bozulmasına da neden olabilmektedir. Vajen daraltma ameliyatı sonrasında vaginadan gelen bu tuhaf sesler de kaybolmaktadır.
İdrar torbası ve barsak sarkmasının düzeltilmesi Vajina darlığı için yapılan ameliyatlar sırasında hastada idrar torbası sarkması (sistosel), idrar kaçırma problemi ve barsak sarkması (rektosel) problemleri de varsa aynı seansta bu sorunlar da düzeltilebilir.
Doğum izlerinin düzeltilmesi, ağrılı cinsel ilişkinin tedavisi Kötü iyileşmiş ve iz bırakmış doğum izleri (epizyotomi skarları) de vajen darlığı ameliyatı sırasında çıkartılarak estetik olarak daha iyi bir görünüm sağlanabilir.
Doğum sonrasında kötü atılan dikişler, doğum dikişlerinin tutmaması, iltihap kapması veya evde doğum yapma gibi nedenlerle vagina dokusunun hasar görüp düzensiz iyileşmesi sonucunda “perine” adı verilen dış genital alanda izler (epizyo skarları, nedbeler) oluşabilir. (En altta Resim 1 de)
Vajina ve dış genitalya (vulva) üzerindeki düzensiz nedbeler zaman içinde cinsel ilişkide ağrı (disparoni) şikayetleri yapabilir. Kliniğimizde, vajen daraltma ameliyatları ile eş zamanlı olarak bu epizyo (doğum kesisi) izleri de çıkartılabilmektedir.
Vajinal ameliyat izlerinin giderilmesi Daha önce bartholin absesi, vajinal kist ameliyatları geçirmiş olan kişilerde vajinanın görünümü bozulabilir. Bu konularda da yapılan vajinal estetik ameliyatları ve vajen daraltıcı operasyonlar ile kişilere güzel bir genital estetik görünüm kazandırılabilinir. (En altta -Resim 2 de)
Özgüven ve cinsel ilişkide orgazm artışı Estetik açıdan güzel görünümlü bir vajina kadınlarda kendilerine olan güvenleri arttırmakta ve cinsel açıdan tatmini, orgazm olmayı kolaylaştırmaktadır. Ayrıca cinsel ilişki sırasında erkek eşin iyi bir şekilde tatmin olması evlilikleri ve beraberlikleri güçlendirmektedir.
Cinsel açıdan kötü görünen bir vajina kadında kabusa dönüşebilir; bu şeklide kadınlarda depresyon, öz güvensizlik, cinsel tatminsizlik, eşinden utanma, cinsel ilişkiden kaçınma ve cinsel isteksizlik gibi sorunlara yol açabilir.
Özetle vajina sıkılaştırıcı ve vajina yenileme ameliyatları hem cinsel fonksiyon hem de estetik görünüm açısından kişilerde ve eşlerde memnuniyet verici olmaktadır.
VAJİNA DARALTMA AMELİYATLARI ve MERAK ETTİKLERİNİZ Vajina daraltıcı ameliyatlar ne şekilde yapılır? Vajen darliğı nasıl sağlanır? Kliniğimizde vajina darlığı ameliyatlarının büyük kısmı lokal anestezi eşliğinde (vajina dokusunun lokal anestezik ilaçlarla uyuşturulması sonrasında) yapılmaktadır. Ancak dileyen hastalarımıza anestezi uzmanı eşliğinde hafif yüzeyel uyutma sağlanarak da ameliyatlar yapılabilmektedir.
Kliniğimizde uyguladığımız vajen sıkılaştırma ameliyatları (vaginoplasty) ortalama olarak 30 dakika kadar sürmektedir.
Lokal anestezi ile ameliyatları planlanan hastalarımızın kliniğimize tok, genel anestezi ile planlanan hastalarımızın ise aç karınla gelmeleri uygun olacaktır.
Vajen daraltma ameliyatlarında, vajen girişinden başlayarak uzunlaması 3-4 cm içeriye kadarki alan daraltılmaktadır. Bu şekilde vajina girişi, kişinin vajinasının genişliğine göre 1-2 cm daraltılmış olur. Bu şekilde vajen darlığı sağlanmış olur.
Atılan dikişlerin çoğu altta olduğu için görünmemekte, dışarıda ise yalnızca 5-6 dikiş gözükmektedir.
Vajen daraltma operasyonu ağrılı bir işlem midir? Hayır. Vajina yenileme operasyonları deneyimli kişiler tarafından yapıldığında oldukça rahat tolere edilebilen, ağrısız ve riskleri son derece az olan ameliyatlar grubundadır.
Vajen daraltma ameliyatı orgazm olmayı da olumlu bir şekilde etkiler mi? Evet. Vajina girişinde üst kısımda bulunan ve kadınlarda cinsel ilişki sırasında orgazm fonksiyonunu sağlayan organın adı “klitoris”tir.
Vajen daraltma ameliyatlarında vajinanın alt kısmına cerrahi işlem yapılsa da vajen girişi dalacak ve mekanik etki ile penis klitorise daha fazla temas edeceğinden ötürü haz alma ve orgazm olma kolaylaşacaktır.
Tabi ki insanlarda cinsel istek ve arzuları yöneten pek çok faktör vardır. Vajen daraltma ameliyatları gibi cinsel estetik ameliyatları cinsel isteği düzeltmekten çok, cinsel ilişki sırasında haz ve orgazm olmayı arttırmayı amaçlamaktadır.
Vajina yenileme operasyonu kimler tarafından yapılır? Vajina yenileme operasyonları bu konuda uzmanlaşmış ve deyim sahibi jinekolog hekimler tarafından yapılmaktadır.
Daha önce doğum yapmamış kişilerde vagina daraltma ameliyatı yapılabilir mi? Evet. Daha önceden hiç doğum yapmamış kişilerde sık cinsel ilişkiye bağlı vajina esnemesi basit bir operasyonla düzeltilebilmektedir.
Vajen daraltma ameliyatları ile birlikte labioplasti de yapılabilir mi? Evet, kliniğimizde bu mümkün. Kliniğimizde aynı seansta hem labioplasti (iç dudak estetiği) hem de vajen daraltma ameliyatları yapılabilmektedir.
Vajina yenileme operasyonunun ne gibi riskleri vardır? Vajina yenileme ameliyatları genital bölgenin anatomisini bilen, tecrübe sahibi jinekologlar tarafından yapıldığında her ameliyatta görülebilen kanama ve enfeksiyon haricinde riskleri yok denecek kadar azdır.
Ancak vajina anatomisine hakim olmayan ve tecrübesiz cerrahlar, estetik plastik cerrahlar tarafından veya hijyenik olmayan ortamlarda yapıldığında oluşabilecek komplikasyonlar (riskler) oldukça fazladır.
Vajen estetiği sonrasında ne zaman işime dönebilirim? Vajinoplasti, labioplasti gibi vajen daraltma ve vajina estetik ameliyatlarından 2-3 gün sonra işinize dönmenizde bir sakınca olmamaktadır.
Vajina estetiği sonrasında nelere dikkat etmem gerekecektir? Vajina estetiği ameliyatlarından sonra kişisel hijyeninize dikkat etmeniz, dikişlerinizin pansumanlarını düzenli olarak yapmanız ve tarafımızdan size reçete edilecek ilaçları düzenli olarak kullanmanız yeterli olacaktır. Ameliyat sonrası yapmanız gerekenler kağıtta yazılı olarak size verilecektir.
Vajina estetiği sonrasında ne zaman banyo yapabilirim? Vajinoplasti (vajina daraltma) gibi vajina estetik ameliyatlarından bir gün sonra ılık suyla banyo yapmanızda bir sakınca bulunmamaktadır.
Vajina estetiği sonrasında ağrım olacak mı? Vajen estetiği ameliyatı sonrasında hastalarımızda ciddi bir ağrı olmamaktadır. Verdiğimiz ağrı kesici ilaçlar ile birkaç gün süren hafif ağrı, şişlik (ödem) ve hafif lekelenme tarzı kanamanın olması ise normaldir.
Vajen estetiği sonrasında ne zaman cinsel ilişkide bulunabilirim? Vajinoplasti, labioplasti gibi vajina estetik ameliyatlarından 1-1.5 ay sonra cinsel ilişkide bulunmanızda bir sakınca olmamaktadır. Yine, bir ay sonra havuz veya denizde yüzmenizde de bir sakınca olmamaktadır.
Vajen estetiği sonrasında ne zaman tam iyileşme sağlanacaktır? Vajinal daraltıcı ameliyat sonrasında 15 -20 gün sonra dikişleriniz kendiliğinden dökülecektir. Kliniğimizde yapılan ameliyatlar sonrasında dikiş aldırmanıza gerek bulunmamaktadır. Bir ay sonrasında da dikişleriniz hiç ameliyat olmamış gibi iyileşecektir.
Ameliyattan 1-1.5 ay sonra bile değil partneriniz tarafından, bir jinekolog tarafından muayene dahi edilseniz bu tür bir ameliyat geçirdiğiniz siz söylemedikçe anlaşılmayacaktır.
Vajen estetiği sonrasında vajinada yeniden genişleme olur mu? Vajen estetiği sonrasında normal doğum yapmadığınız sürece yeniden bir vajinal genişlemeniz olmayacaktır. Vajen estetiği sonrası sezaryen ile doğum yapan kişilerde ise vajinal genişleme sorunu olmamaktadır.
Genital estetik ameliyatı sonrasında normal doğum yapabilir miyim? Evet. Vajinoplasti (vajen daraltma) ameliyatı veya labioplasti ameliyatı olmanız normal doğum yapmanızı engellemez.
Ancak vajinal daraltma ameliyatı sonrasında normal doğum yaptığınız takdirde vajinanın yeniden genişleyecektir.
Vajina daraltmayı sağlayan krem veya ilaçlar var mıdır? Hayır. Vajinanın sıkılaşması vajinoplasti gibi basit cerrahi ameliyatlar ile sağlanabilmektedir. Vajina daraltmayı sağlayan etkili krem veya ilaçlar bulunmamaktadır.
Vajina daraltma egzersizleri var mıdır? Vajina daraltma egzersizleri adı altında ve vajinayı daraltıcı bir egzersiz bulunmamakla birlikte, vajina kaslarını güçlendiren, vajinanın kas tonusunu arttıran "kegel egzersizleri" kadınlarda oldukça yararlar sağlayabilmektedir.
Kegel egzersizleri hafif düzeyde geniş vajinası olan kadınların tercih edebileceği egzersizlerdendir. Ayrıca 50 yaşından sonra kadınlarda ortaya çıkan idrar kaçırma problemlerini de önlemek açısından kegel egzersizi yapılmasını hastalarımıza önermekteyiz.

1 Yorum

  1. Derya

    5 Ocak Perşembe 2012 22:37

    Hamileyim ikinci kez sezeryanle dogum yapcam,dogumla beraber vajinaskopi ameliyatı mümkünmü aceba

 

Yorum Yazın...