Sağlık / Genel Sağlık Bilgileri

Uzun Yaşamanın Sırrı

By  |  0 Yorum

ABD'de Boston Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırma, kocasıyla iletişim kurmayıp sorunlarını içine atan kadınların ölüm riskinin 4 kat arttığını ortaya koydu. Kardiyoloji Uzmanı Dr. Metin Okucu, ''Eşleriyle sorunlarını tartışmayan kadınların ölüm riski artıyor. Bu kadınlara kendi kendilerini susturanlar deniyor'' dedi.
Kalp Hastalıkları, Ölümler ve Evlilik adını taşıyan araştırmaya evli ya da birlikte yaşayan 18-78 yaş arasındaki 2 bin erkek ve kadın katıldı. Araştırmanın 2 yeni bulgusu ise araştırmacıları şaşırttı. Alman Hastanesi Nişantaşı Kliniği Medikal Direktörü ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Metin Okucu, araştırmanın sonuçları hakkında bilgi vererek şunları söyledi:

''Eğer kadın, evine iş sorunlarını taşıyor ve anlatıyorsa erkeğin kalp hastalığına yakalanma riski 2 kat artıyor. Buna karşılık kadın sorunları kocasıyla tartışmıyor ve içine atıyorsa herhangi bir nedenle ölüm ihtimali 4 kat artıyor.''
Kadınların ömürlerini uzatmak amacıyla sorunlarını eşleriyle tartışmalarını öneren Dr. Okucu, 'Daha önce yapılan araştırmalarda, eşini kaybeden kişilerin erken öldükleri saptanmıştı. Ancak ilk defa iletişimsizlik nedeniyle ölüm riskinin arttığı ortaya konuldu' diye konuştu. Dr. Okucu, kadınların sigarayı bırakıp, düzenli spor yaparak ve zayıf kalarak kalp hastalığı risklerini yüzde 50 azaltabileceklerini söyledi.

 

Yorum Yazın...