Güzellik / Vücut Bakımı

Tüylerden Kurtulabilmek İçin Lazer Epilasyon Çeşitleri

By  |  8 Yorum

Kadınların güzelliğe dair dertleri bitmez. Kıl-tüy derdi ise en belalısıdır. Bir ömür boyu bunlardan kurtulmak için harcanan para ve zaman içimize oturur. Oysa lazer epilasyon bu sorunu kökten çözüyor. Hem de sonsuza dek!
Kadınların güzelliğe dair dertleri bitmez. Kıl-tüy derdi ise en belalısıdır. Bir ömür boyu bunlardan kurtulmak için harcanan para ve zaman içimize oturur. Oysa lazer epilasyon bu sorunu kökten çözüyor. Hem de sonsuza dek! En iyi lazer hangisi?
Lazer epilasyon çıkalı uzun bir zaman olmasına rağmen, gerek bu teknolojinin çok hızlı ilerlemesi ve teknoloji yeterince takip edilmediğinden alınan sonuçların buna bağlı olarak istenen seviyenin altında kalması, gerekse uygulayan kişinin uzman bir doktor olmaması ve işlemin ciltte yanık ve lekelenme ile sonuçlanması gibi nedenlerden dolayı, lazer epilasyona hala şüpheyle yaklaşılıyor. Oysa tüm hayatınız boyunca ayda bir ziyaret ettiğiniz ağdacıları ve bunlara döktüğünüz paraları düşünecek olursanız, sizi ömür boyunca devam edecek büyük bir yükten birkaç seansta kurtaran lazer epilasyonun kaçınılması değil, koşularak yaptırılması gereken bir şey olduğunu anlarsınız.
Lazer epilasyonda, cildin açık renk, kılların ise koyu renk olması, çabuk sonuç almada bir avantajdır. Ancak gelişmiş teknolojilerde, koyu renk tenlerde de gayet iyi sonuçlar alınabilir. iğneli epilasyonun aksine yapıldıktan hemen sonra duş alabilirsiniz, yani su değmesinde sakınca yok. Ancak güneş ışığı önemli bir unsur. Uygulama yapılan bölgenin en az 15 gün güneşe maruz kalmaması gerekiyor. Bu nedenle yazın yaptırmayı düşününenlerin bunu göz önünde bulundurmalarında fayda var. Aksi takdirde lekelenmeler oluşabilir.
Lazer epilasyonun nimetlerini sayıyoruz ama, ona şüpheyle yaklaşmak için hiç mi sebep yok? Elbette var. Cildinizde yanık oluşmasını istemiyor ve en iyi sonucu almak istiyorsanız, dikkat etmenizi gerektiren en önemli konulardan biri uygulayan kişi. Bazı güzellik salonlarında estetisyenler tarafından uygulandığını biliyoruz. Oysa uygulaması gereken asıl kişiler, bu işin eğitimini almış doktorlar. Bundan sonraki ikinci önemli konu ise kullanılan cihaz ve lazer tipi.

Lazer epilasyon teknolojisi 10 yılı aşkın süredir var ve ortaya çıktığı zamandan bu yana da pek çok gelişme göstermiş, farklı lazer tipleri uygulanmış. Peki şimdi işin can alıcı kısmına gelelim...
En iyi lazer hangisi? IPL - Flaş lamba teknolojisi (550nm veya 1200 nm dalga boyu) Uygulandığı cihazlar: EpiLight, PhotoDerm, Quantum, Aculight, Vasculight.
Yukarıda bahsedilen her makina farklı özelliklere sahiptir. Lazer bilindiği gibi pek çok farklı tedavide kullanılmaktadır. EpiLight, yukarıdaki cihazlar içinde özellikle kılları yok etmeye yönelik tasarlanmış, aynı zamanda da gene bu iş için en son teknolojiyi sunan alettir. PhotoDerm, Rosacea denilen yüz kızarıklığını, yüz ve bacaklardaki ince kırmızı damar tedavisi için geliştirilmiştir. EpiLight, PhotoDerm'in kıllara yönelik olarak geliştirilmiş versiyonudur.
IPL teknolojisinin en gelişmiş lazer teknolojisi olduğu söylenebilir. Bunun nedeni, kullanılan dalga boyu geniş olduğundan minimum tahribatla maksimum sonuç alınmasıdır. Ayrıca koyu tenlilerden, açık tenlilere herkes üzerinde uygulanabilir.
Diode lazer (800nm veya 810 nm dalga boyu) Uygulandığı cihazlar: SLP 1000, F1 Diode, Light Sheer, MeDioStar, LaserLite, Epistar, Apex 800.
IPL'den sonra en iyi teknoloji olduğu söylenebilir, ancak hakkında yapılmış yeterli araştırma yoktur. Diode lazerin iyi bir teknoloji olmasının sebebi de IPL'le aynıdır, yani geniş bir dalga boyunda kullanılması. Böylece Ruby ve Alexandrite'ın neden olduğu hasardan daha az hasara sebep olur. Ayrıca gene Ruby ve Alexandrite'ın kullanılabildiğinden daha koyu tenlerde de kullanılabilir.
Nd: Yag (1064 nm dalga boyu) Uygulandığı cihazlar: CoolGlide, Medlite IV, Varia, Athos, Lyra, Image.
Her cilt renginde uygulanabilir ama alınan sonuçların etkili olduğuna dair yeterli kanıt yoktur.
En koyu renk ciltler için Nd: Yag ve 800 nm dalga boyundaki Diode lazerlerin kullanımı teşvik edilmektedir.
Ruby (694 nm dalgaboyu) Uygulandığı cihazlar: RubyStar ve Palomar E2000.
En eski lazer tipidir, ayrıca en az acı verenidir. Esmerlere pek tavsiye edilmez.
Alexandrite (755nm dalga boyu) Uygulandığı cihazlar: GentleLASE, Apogee, and EpiTouch Plus.
Ülkemizde kullanımı en yaygın lazer tipidir ve nispeten eski bir teknolojidir. Açık tenlilerde rahatlıkla uygulanabilir ama Ruby'de olduğu gibi esmerlere pek önerilmez.

8 Yorum

 1. asmin

  28 Kasım Cumartesi 2009 21:32

  kim tüylerden kurtulmak istemez ki.

 2. burçin

  19 Mayıs Çarşamba 2010 12:56

  bende lazer yaptırdım ve çok memnun kaldım yaptırdığınız kişi eğitimliyse ve konuya hakimse siz zaten bir iki sorgulamada anlarsınız korkusuzca yaptırın derim benim gittiğim yerde ulase diye bir marka vardı ıpl&lazer yeni bir teknolojiymiş harika sonuçlar aldım bitme garantili birçok yerin kampanyaları var biraz araştırın yeter iyi günler...

 3. hülya

  26 Mayıs Çarşamba 2010 12:10

  Burçin bu cihazın adını bende çok duyuyorum son zamanlarda. geçen bir arkadaşım istanbulda yaptırmış muhteşem diyor, jel, traş falan yokmuş. ankarada varmıki acaba bu cihazı kullanan salon?

 4. öznur

  19 Ocak Çarşamba 2011 20:46

  ben de adana da bir güzellik salonunda ulase marka aletle başladım.yalnızca bir seansa gittim.kontrol seansımı bekliyorum.ama sonuçtan emin olamıyorum.Ulase IPL&lazer miş.ama sitelerde IPL epilasyon için modern sir ağda diyolar.seanslar bittikten kısa bir süre sonra tüyler tekrar çıkıyomuş.kalıcı bir çözüm değilmiş anladığım kadarıyla..daha fazla bilgisi olanlar yazarlarsa sevinirim.

 5. eda

  29 Ocak Cumartesi 2011 08:58

  merhaba,bende adana bir güzellik salonuna ulase marka bir aletle başladım aynı şekilde yani kontrol seansına gideceğim ama açıkcası aynı şeyleri bende duydum Alexandrite kesin tüy çıkmıyor diye duyuyorum hep bu konuda bilgisi olanlarla görüşmek isterim..

 6. hale

  17 Şubat Perşembe 2011 13:47

  SELAM.BEN BAKÜDEN HALE.BEN DE ALEXSANDRİT LAZERE GİTDİM.DAHA YENİ BAŞLADIM.BİR KAÇ DEFA GİTMEM GEREKİYOR.AMA İLK DEFADAN ÇOK İYİ SONUÇ ALDIM.HİÇ BİR TAHRİŞ FALAN YOK.HATTA CİLTİM GÜZELLEŞTİ.BAZI LEKELER BİLE YOK OLDU.HERKESE TAFSİYE EDERİM.

  • yelda

   15 Ağustos Pazartesi 2011 18:42

   merhaba hale hanim..bende bakude yasiyorum bakude guvenemiyorum kimseye acaba siz nerde yaptirdiniz ogrenebilir miyim?simdiden tesekkurler

 7. canan

  15 Ocak Çarşamba 2014 14:08

  banada yardım edin...2 aydır araştırıyorum..hem internette..hemde bu işi yapan yerlere soruyorum...kafam iyice karıştı..önce diod dedim,,,,sonra alexsandrite karar verdi....şimdi ulase diye bir cihaz çıktı...bu işlemi yaptırıp en az bir iki yıldır iyi sonuç alan ,memnun kalan varsa söylesin..ben şu cihazla kurtuldum desin...onu yaptırıcam..

 

Yorum Yazın...