Sağlık / Ağız ve Diş Sağlığı

Suna Dumankaya'dan Bitkilerle Uçuk Tedavisi

By  |  1 Yorum

Uçuk (Herpes) dudak, ağız, dudak, genital bölge ve burun delikleri çevresinde çıkan Herpes simplex adı verilen virüsün sebep olduğu hastalıktır. İşte uçuğun şifalı bitkilerle tedavisi...
Uçuk virüsü (Herpes simplex) ile insan genellikle ilk defa küçükken (0-5 yaş) tanışır. Uçuğu olan aile bireylerinden birinin "Sevgi dolu" öpücüğü sonucunda uçuk virüsü vücuda girer. Çoğunlukla farkedilmeyen küçük kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkar; ağız içi, diş etleri ve dudaklar (gingivostomatit) enfekte olur. Ama kimi hassas bünyelerde ciddi enfeksiyonlar şeklinde de görülebilir. Tıbbi yayınlar arasında uçuklu bir kişiden bulaşan virüs sonucu yeni doğan ölümlerine ait vakalar vardır.
Uçuğa dokunulmamalıdır. Dokunulursa eller çok iyi yıkanmalıdır.Uçukluyken kesinlikle gözlere dokunmaktan kaçınılmalıdır. Bayanlar makyajlarını temizlerken dikkat etmelidir.

Özellikle bebekler, çocuklar ve diğer insanlar öpülmemelidir, yakın temastan kaçınılmalıdır. Uçuklu insanın kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık vb. eşyalar ayrılmalı ve başkalarının kullanmasına izin verilmemelidir.
Uçuk ve uçuk yarasının kabuğu ile oynanmamalıdır. (Parmaklara uçuk virüsü bulaştırılır, aynı zamanda uçuk yarasına da diğer mikroplar bulaştırılmış olur) Dikkat ! Uçuk Bulaşıcıdır.
UÇUK İÇİN DOĞAL TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Uçuk İçin Losyon 1
Malzemeler : 10 gr. meşe kabuğu 15 gr. ceviz yaprağı 3,5 su bardağı su
Hazırlanışı Malzemeler karıştırılır. Kısık ateşte 15 dakika kaynatılır. Ateşten alınıp çatal yardımı ile ezilir. Soğuduktan sonra uçuk üzerinde uygulanır. Not: Meşe kabuğunun kanamaları durdurma özelliğide mevcuttur.
Uçuk İçin Losyon 2 Malzemeler : 1 tutam mayıs papatyası 1 çay bardağı kaynamış su
Hazırlanışı Malzemeler karıştırılır. Demlenmeye bırakılır. Soğuduktan sonra süzülür. Uçuk üzerine günde 3-4 kez kompres yapılarak uygulanır, İşleme sonuç alınıncaya kadar devam edilir. Bu işlem uçuktaki kaşıntıyıda alır.
Uçuk İçin Losyon 3 Malzemeler: 3 adet andızotu kökü 2 su bardağı su
Hazırlanışı Malzemeler karıştırılır. Bir taşım kaynatılır. Soğumaya bırakılır. Soğumaya yakın süzülür. Uçuk üzerine günde 5-6 kez kompres yapılır. Uçuğun acısını ve kaşıntısını keser.
Not: Aynı formülü kille de deneyebilirsiniz, her iki formüllede başarılı sonuçlar alınmaktadır. Not: Andızotu mikroprarı öldürür ve kaşıntıyı keser.
Uçuk İçin Losyon 4 Malzemeler: 1 adet soyulmuş elma 2 su bardağı su
Hazırlanışı Tencere içerisinde konulan su ve soyulmuş elma kaynatıldıktan sonra kısık ateşte 8-10 dakika daha kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Ilık haldeyken elde edilen su uçuk üzerine kompres yapılır ve bu işlem gün içerisinde 5-6 kez tekrarlanır. Arzu edilirse elma suyu çıkartılarakda denenebilir.
Uçuk İçin Losyon 5 Malzemeler:
1 tutam ısırgan otu 1 su bardağı su
Hazırlanışı Malzemeler karıştırılır ve bir taşım kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülür ve elde edilen sıvı uçuk üzerine kompres şeklinde uygulanır.
UÇUK TEDAVİSİ İÇİN EVDE HAZIRLAYABİLECEĞİNİZ MERHEMLER Malzemeler Şalgam Çavdar unu Şahtere otu Ceviz yaprağı Isırgan otu Susam yağı
Hazırlanış ve Kullanım Reçetesi: 1- Rendelenmiş şalgamlar yirmi dakika süreyle suda kaynatılarak süzülür. Sıkılarak elde edilen posaya çavdar unu karıştırılarak merhem kıvamına gelinceye kadar susam yağı ile yoğrulur. Hazırlanan merhem pansumandan sonra uçuk üzerine sürülür. 2- Şahtere otunun yaprakları sert bir zeminde dövülerek ezilir. Elde edilen posaya, krem kıvamına gelinceye kadar çavdar unu karıştırılarak susam yağı ile yoğrulur. Hazırlanan bu krem uçuk olan bölgeye sürülür. 3- Kıyılmış taze ceviz yapraklan, ısırgan otuyla birlikte dövülerek ezilir. Elde edilen posaya, merhem kıvamına gelinceye kadar çavdar unu karıştırılarak susam yağı ile yoğrulur. Hazırlanan merhem bölgeye sürülür.
Suna Dumankaya

1 Yorum

  1. melike şabnaz

    26 Şubat Çarşamba 2014 18:46

    dudağımın kenarında sulu bi uçuk çıkmıştı ve beni çok rahatsız ediyordu bende çok.fazla oynadım kabuk bağladı kabuğu kavlattım. sonucunda ise siyah ve.kırmızısı bi iz kaldı yardım edin lütfen çok kötü görünüyor :((((

 

Yorum Yazın...