Güzellik / Cilt Bakımı

Sivilce ve Akne Özel Bakım

By  |  3 Yorum

Cildimizde oluşan sivilce ler, hem verdikleri acıyla hemde estetik görünümü bozması açısından baş belalarıdır. Sivilce li ciltlerden kurtulmanız için uzmanlar bakım önerilerinde bulundular.
İşte o bakım önerileri : Akne, deri altındaki kıl kökleri ve yağ bezelerinin iltihaplanması sonucu oluşuyor. Yağ bezelerinin en yoğun olduğu yerler ise, yüz, göğüs ve sırttır. Aknelerin oluşmasında dört önemli faktör rol oynuyor: Yağ bezeleri tarafından salgılanan sebumun artması; kıl ve yağ kanallarının tıkanması, yağ kanalı içindeki kanalların çoğalması ve enflamasyon( şişme, kızarıklı ve iltihaplanma)
Bakımı: Akne sorunu olduğunda, cilt temizliği önem kazanır. Ancak çok fazla abartılmaması gerekir. Günde iki kez temizlemek yeterlidir. Akneli ciltlerde, genellikle cildin PH dengesi bozulur. Dengenin yeniden kurulması için, PH5-5 temizleyicilerin kullanılması gerekmektedir.
Akneli ciltler için en uygun olan temizleyiciler, jel olanlardır. Jel ciltten kolayca akarak arınır. Sabun şeklindeki temizleyiciler, siyah noktaların oluşumunu arttırır. Cildiniz ne kadar yağlı ve sivilce li olsa da, nazik davranmaktan vazgeçmemelisiniz. Aşırı soyucu ve tahriş edici bakımlardan kaçının. Temizleyici olarak AHA ürünleri tercih edin. Siyah noktaların temizlenmesi yararlıdır. Ancak bunu uzmanlara yaptırın.
Sivilceleri kaşımak ve sıkmak yüzde iz kalmasına neden olabilir. Akneli cildin hassasiyeti arttığı için, daha fazla iz kalmaya meyillidir. Ayrıca yüz tahriş olduğunda, kılcal damar larda çatlamaya sebep olabilir. Yağsız nemlendiriciler, akneli ciltleri sakinleştirir ve rahatlatır.
Akneli ciltlere, yüz yıkadıktan sonra hemen nemlendirici sürülmez. Yeni yıkanan cilt gerilir. Bu yüzden nemlendiriciyi gereğinden fazla emer. Yıkandıktan 15 dakika sonra cilt kendine gelir ve sürülen nemlendiriciyi ihtiyacı oranında kullanır. Akneli ciltler, makyaj malzemelerinde her zaman hafifi ve yağsız olanı tercih etmelidirler.
Akneli cildi fırçalamak her zaman doğru değildir. Eğer mutlaka bu yöntemi kullanmak istiyorsanız, sivilce siz bölgelerde uygulamalısınız.

3 Yorum

 1. rabiya

  10 Mayıs Perşembe 2012 21:03

  yüzümdeki sivilceleri sıktım ve leke kaldı nasıl gecer:(

  • ece

   16 Mayıs Çarşamba 2012 15:20

   hiç geçmez bence sıkmasn ii olur bn ellemiorm sende bni dnlee:D

 2. büşraa

  14 Haziran Perşembe 2012 13:18

  bencede sıkmayın ama sinir krizine girebilirsiniz

 

Yorum Yazın...