Sağlık / Genel Sağlık Bilgileri

Sıgara'nın Zararları

By  |  0 Yorum


Sigaranın, vücudun çeşitli organlarında yaptığı tahribat ve kanserin yanında cilt sağlığı ve güzelliğinize de zararları vardır. İşte sigaranın zararları:
* Ağız kokusu yapar, diş ve diş eti hastalıklarına yol açar. * Dudak, yanak ve gırtlak kanserine neden olur. Hatta sigarayı yakmadan dudağında taşıyan yada tütün çiğneyenlerde de ağız için kanserleri görülür. * Dilde, tat alma duyusunda bozulmalar olur. * Beyin hücrelerinin ölümüne yol açar. Öğrenme bozuklukları, hafıza zayıflığı ve erken bunama görülür. * Göz merceğinin saydamlığının azalmasına yani katarakta sebep olur. * Cildin yapısının bozulmasına neden olur. Leke ve kırışıklık oluşur. Selülitlere sebep olur. * Burunda koku alma duyusu azalır. * Sinüzit, farenjit, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu hastalıklarına yol açar. * Damar sertliğini hızlandırır. Beyin ve kalpte damar tıkanıklığına neden olur. Kalp krizi ve tansiyon yükselmesi görülür. * Erkeklerde iktidarsızlığın başlıca sebeplerindendir. Ayrıca mesane kanserinin önemli nedenlerindendir. * Akciğerlerde çeşitli hasarlara, astım ve kronik bronşit gibi hastalıklara neden olur. Bronşlarda ve akciğerlerde birçok çeşit kanserin oluşmasına neden olur.

* Gastrit, ülser ve reflü hastalığına sebep olur. Mide ve yemek borusu kanserine yol açar. * Gebelikte tüketilen sigara düşük doğumlara ve bebekte gelişme geriliğine neden olur. * Erken menopoz ve rahim kanserinin sebebidir. * Parmaklarda sararmaya ve tırnaklarda zayıflamaya yol açar. * Kemik erimesine neden olur. * Burger hastalığına sebep olur. Bu haslatık, el ve ayaklardan başlayarak tıkanıklığa yol açar ve uzuvların kesilmesi gerekir. * Vücutta yorgunluk, uykusuzluk hali, stres, gerilim, performansta düşme ve reflekslerde azalma görülür. * Pankreas kanseri riski artar. * Hastalık, yara ve ameliyat tedavileri uzun sürer. * Kullanılan ilaçları etkisizleştirebilir. * Bütçenize yük olur, çevre kirliliğine yol açar, yangınların en önemli sebeplerindendir. * Çocuklarınız kanseri önleyen genlerden yoksun hayata gelir. * Hamilelerde %10-15 eksik kiloda doğuma ve bebek zeka eksikliğiyle doğar. * Çevrenizdekileri de bu zararları verirsiniz. Çocuğunuzun sigaraya başlama oranı daha fazladır.

 

Yorum Yazın...