Güzellik / Vücut Bakımı

Selülitin Nedenleri Nelerdir?

By  |  0 Yorum

Selülit kremleri, kadınların kabusu durumundaki selülite gerçek anlamda çözüm oluyor mu acaba?
Son birkaç yıldan bu yana adını sıkça telaffuz etmeye başladığımız selülit ya da tıp dilindeki adıyla ''dermopanniculosis'', kadınların yaklaşık yüzde 80'inde görülüyor. Ancak bu kesinlikle bir hastalık olarak değil kozmetik bir problem olarak değerlendiriyor.
Kimse mucize üretmiyor Tanrı kadınları mükemmel vücutlara sahip olarak yaratırken aynı zamanda neden selülit oluşumunu da mümkün kıldı dersiniz... Yanıtı çok basit; onu hamileliğe ve emzirmeye hazırlamak için. Ergenlik çağında hormonlar hücrelerin enerji depolama kapasitesini artırıyor, bu sırada vücudun bağ dokularının elastikiyeti azalıyor. Yağ hücreleri şişmeye başlıyor ve cildin epidermis dokusundan görünür hale geliyor. Yani özellikle üst bacaklarda dalgalı bir görünüm alan cilt, bağ dokusu tarafından dermis tabakasında artık tutulamayan büyük yağ hücrelerinden başka bir şey değil. Selülit bir kere oluşmaya başladığında ise vücutta kan dolaşımı sorunları ortaya çıkıyor ve durum giderek kötüleştiriyor. Çünkü gittikçe şişen yağ hücreleri kanın damarlarda dolaşımını engelliyor ve vücuttaki su çevredeki dokularca tutularak cildin görüntüsünün bozulmasına yol açıyor.

Bitkiler kozmetiğin gözdesi
Aslında vücudumuz ilk işaretleri 20 ve 30 yaşları arasında vermeye başlıyor. Neredeyse her iki kadından biri selülitle işte bu yaşlarda tanışıyor. Bacaklar ve popo bölgesindeki cilt dalgalanmalarını kollar ve göğüslerdeki elastikiyet kaybı izliyor. Sonuçta mucize beklememek gerekiyor ama bu problemleri yüksek teknolojiyle üretilen bakım ürünleri, spor aletleri ve doğru masajlarla en aza indirmek mümkün. Selülit kremleri ne kadar etkili sorusuna gelince; bilimsel araştırmalar selülit ürünlerinin yağ depolarına nüfuz ettikleri oranda yüzeydeki görünümü efektif olarak düzelttiklerini ortaya koyuyor. İşte yeni jenerasyon selülit kremleri de kalça, popo ve özellikle üst bacak bölgesindeki tedirgin edici yağ hücreleri üzerinde sistematik bir egemenlik kurmayı amaçlıyor. Etkin maddeler hücrelere kadar inerek yağ yakımını harekete geçiriyor. Böylelikle XXL boyutlu yağ hücrelerinin normal boyutlarına geri dönmelerine yardımcı oluyor. Bunlara ilave olarak bio-aktif maddeler kan dolaşımını harekete geçiriyor, mikro-sirkülasyonu aktif hale getiriyor ve bağ dokusunu güçlendiriyor.
Bitkiler de özellikle son yıllarda selülit konusunda kozmetik dünyasının gözdesi olmuş durumda. Selülit ürünlerinde son dönemde yıldızı parlayan ananas ve papaya ikilisi pürüzsüz ve gergin bir cildin mimarı olarak lanse ediliyor. Ananas ayrıca nem tutma, yağ parçalama ve gerginleştirme özellikleriyle öne çıkıyor. Ancak sadece egzotik değil bilindik meyveler de güzelliğimize hizmet ediyor. Örneğin, elma selülit preparatlarının içinde istenmeyen pürüzleri giderici etki gösteriyor. Yağ hücrelerinin gereğinden fazla genişlemesini önleyerek olgunlaşmasını engelliyor.
Selülitin nedenleri: Fazla kilolar: Lipozitlere ne kadar yağ depolanırsa selülit o kadar belirginleşiyor.
Yanlış beslenme: Karbonhidrat ve yağ ağırlıklı yanlış beslenme selülit sorunu olarak karşımıza çıkıyor.
Hareketsizlik: Kas dokuları yerini yağ dokularına bırakıyor. Aynı zamanda bu da kan dolaşımını olumsuz etkiliyor.
Sigara içmek: Nikotin cildin kan damarlarını daraltıyor. Hücrelerde tutunan fazla su cilt yüzeyinde dalgalanmalara nede oluyor.
Doğum kontrol hapları: Uzmanlar doğum kontrol haplarındaki hormonların selülit oluşumuna yol açtığını düşünüyor. Ama bu henüz tam olarak kanıtlanmış değil.
Uzmanlar ne diyor?
Selülit kremleri Aslında selülit kremleri konusunda birşey söylemek bana kalırsa çok mantıklı değil çünkü onlar tıbbi bir seçenek değil. Kremler kesinlikle bir işe yarar ya da yaramaz denemez. Tamamen bir işe yarasa zaten bilimsel bir yöntem olur. Bir şeyin bilimsel bir tedavi yöntemi olabilmesi için herkese uygulandığında, herkeste belli bir başarı yakalanması gerekir. Ben üç kişiye uyguladım yada bakın, 10 kişi ne kadar mutlu diyerek bir şeyi tedavi yöntemi sunamazsınız. Kremler bu sınıfta yer alırlar. Memnun olduğunuz sürece kullanın, en kötüsü maddi zarar görürsünüz. Portakal kabuğu dediğimiz şeyin oluşumunda birçok faktör de rol oynuyor aslında; genetik faktörler, beslenme, kişinin hayatında sporun olup olmaması, düzenli yaşantıya bağlı birtakım faktörler... Bunlardan bir tanesi eksikse, onun yeniden yerine konması faydalı olur. Portakal kabuğu görüntüsünden kurtulmak isteyen kişinin krem kullanma konusunda tekrar düşünmesi gerekir.
Cilde serum gerekli
Kış aylarında her zamankinden daha fazla su içmelisiniz.
Kış ayları cilt için de en zorlu dönemdir. Bu mevsimde cildiniz susuz kalır, teninizin rengi solar. Kış aylarında her zamankinden daha fazla su içmelisiniz. Vücudunuzun vitamin ve mineral gereksinimini en iyi şekilde karşılamalısınız. Ancak her şeye rağmen cildinizi kışın etkilerinden koruyamıyorsanız, paniğe kapılmayın. Serumlar, cilt bakımında mucizeler yaratıyor. Jel içerikli serumlar, cildi nemlendirip gerginleşmesini sağlıyor. Hem de çok kısa bir sürede. Kozmetik ürünleri arasında yer alan serumların bazı türlerinde bol miktarda su bulunur ve suda eriyen maddelerin cilde çabuk nüfuz etmelerini sağlar. Bu nedenle yüze nemlendirici uygulamadan önce serum kullanmak doğru bir hareket olur. Serum türlerinin sayısı çok fazla. Siz kendi cildinize en uygun olan serumu seçmeye özen göstermelisiniz.

 

Yorum Yazın...