Sağlık / Jinekolojik Sorunlar

Seksüel Ağrı ve Hastalıkları

By  |  0 Yorum

Disparon: Disparo bir diğer ismi "zor çiftleşme" vajinusmus yokluğunda cinsel ilişkiden önce, ilişki sırasında yada sonra oluşan genital ağrıya Disparon denilmekte. Kadınların yaklaşık 2/3'ünü hayatları boyunca etkiledikleri tahmin edilmektedir. Menopozda hormon replasman tedavisi amacıyla çeşitli hormon tedavisialan hanımlarda kanama oluşabilir. Tabi ki her şeyin kötü yönünü düşünmemek, madalyonun arkasından bakmak gerekir.

Vajnismus: Penis, parmak, tampon yada spekulumla vajinaya girilmeye çalışıldığında vajinanın dış yüzeyi 1/3'ünü çevreleyen perineal kasların tekrarlayıcı veya kalıcı istemsiz kontraksiyonudur.
Menopoz Sonrasında Vajina Kanaması: Menopozda hormon replasman tedavisi amacıyla çeşitli hormon tedavisi alan hanımlarda kanama oluşabilir. Tabi ki bütün kadınların aynı sorunla karşılaşması söz konusu değildir.
Menopoz Sonrasıda Kanama Nedenleri Nelerdir: Bu dönem genel olarak bayanlarda kırklı yaşların ortası ile sonu arasında premenopoz olarak başlayan semptomlar pastmenopoz (menepoz) sonrası periyod dönemi ile devam eder.

 

Yorum Yazın...