Diyet / Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenmede Kahvaltının Önemi

By  |  0 Yorum

Sabah kahvaltı yapmadan güne başlamak, şişmanlığın oluşmasına zemin hazırlar ve vücüt, bünye buna giderek bağışıklık kazanır.
Doğru beslenmeyi uygulayabilmek için önce kötü, zararlı alışkanlıklarınızı bırakmanız gerekiyor. Bu alışkanlıklar ya doğumdan itibaren başlayarak çocukluk ve ergenlik dönemlerinde anne, anneanne veya babaannenin birey üzerindeki etkisinden ya da okul hayatı, iş hayatı, reklam sektörünün çok gelişmesinden dolayı görsel etkilerden kaynaklanmış sadece karın doyurma amacı ile yapılan yanlış beslenme alışkanlıklarından mı?
Doğru beslenme alışkanlıkları edinmek için hangi faktörlerin bizleri yanlış beslenme alışkanlığı kazandırdığını düşünmeliyiz. Bunlar;
Sabah kahvaltı yapmadan güne başlamak şişmanlığın oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Ne kadar az zamanınız olursa olsun ister meyve ile ister 1 dilim ekmek ya da 1 parça peynirle mutlaka kahvaltı yapmalısınız. Uyandıktan 1 saat sonraya kadar kahvaltı etmeniz metabolizmanızın iyi çalışması için gereklidir.
Sabah kahvaltıda yiyeceğiniz gıda maddelerinin protein, yağ ve karbonhidrat oranlarına dikkat edilmelidir. Sabah kahvaltıda karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler (ekmek, yulaf) kesinlikle tüketilmelidir.

Kahvaltılarımızda sebze ve meyveye yer vermeliyiz. Böylece beynin enerji ihtiyacı olan glikoz daha rahatlıkla salgılanabilmeli.
Öğünlerinizde özellikle kimyasal maddelerden uzak durmalısınız.
Günlük vitamin ihtiyaçlarınızı eğer besin maddelerinizden alamıyorsanız vitaminleri sabahları kahvaltıdaki besinlerden almayı denemelisiniz.
Kahvaltılarınızdaki karbonhidrat, öğle ve akşam yemeğindeki karbonhidratlardan daha fazla olabilir.
Sabahtan akşam yemeğine kadar karbonhidratlarda azalma olması gerekirken, sebzede ise durum daha farklı olarak sabahtan akşama doğru artan bir biçimde alınmalıdır.
Protein alımı insan vücudu için çok önem taşır. Protein hayvansal ürünlerden alınacağı gibi bitkisel ürünlerden de alınabilir.
Bitkisel proteinin (mercimek, kuru fasulye vs.) içinde belirli miktarda karbonhidrat bulunmaktadır.
Karbonhidratsız (ekmek, patates, pilav vs.) beslenme şekilleri insanları güçsüz ve mutsuz kılmaktadır. Bunun için günlük karbonhidrat alımları dengeli bir biçimde olmalıdır.
Vücudun sıvı ihtiyacı su ile karşılanmalıdır.
Günlük sıvı alımı sabahtan başlayıp akşam yatıncaya kadar düzenli bir biçimde 2 ila 3 litre arasında olmalıdır.
Günlük gıda maddeleri %20 ile %30 arasında yağlardan oluşması gerekmektedir. Bunların % 10 u hayvansal, % 10 u tekli doymamış yağlardan, % 10 u ise çoklu doymamış yağlardan alınması gerekmektedir.
Yağsız bir beslenme yöntemi hormonsal sistemi bozmakta, bunun yanında da karbonhidrata olan istek giderek artmaktadır.
Dengeli ve doğru beslenme insanların beyinlerinde oluşmuş yanlış yemek yeme alışkanlıklarından kurtulması ile başlamalıdır. Gıda maddelerinin alımında amaç tokluk hissi olmamalıdır. Tokluk hissi gıda maddelerinin vücuda alınışından 20 dakika sonra beyne ulaşır. Bu zaman içinde alacağınız gıda maddeleri metabolizmanız için fazla olabileceğinden dolayı yanlış beslenme, dolayısıyla sağlıksız bir vücut meydana gelir. Alınacak gıda maddeleri ağır ağır ve çok çiğnenerek yenilmelidir. Sofradan her zaman tokluk hissi duyulmadan kalkılmalıdır. 3 ana ve 2 ara öğün atlanmamalıdır. Doğru beslenme alışkanlıklarını kazanmanız gerekmektedir, doğru ve düzenli beslenmenin yanında bedensel egzersizlerinde yapılması önemlidir. Her insanın vücut özellikleri farklılık gösterdiği için her insanın beslenme düzeyi de farklı olacağından bireysel beslenme programları düzenlenmeli ve bir denge içinde hayat boyu devam edilmelidir. Hayatınızı kısa süreli diyetler ile yaşayacağınıza uzun vadeli doğru ve dengeli programlar seçmeyi tercih etmelisiniz.

 

Yorum Yazın...