Diyet / Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenme Listesi

By  |  0 Yorum

Kilo alımı Alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olmasından ötürü vücut yağ kitlesinin fazlalaşması sonucu oluşur. Kilo kaybı ise depolanan yağ fazlalıklarından (özellikle şekerli ve yağlı besinlerin gereğinden fazla alınmasından kaynaklanan) ve bazen de vücutta biriken su fazlalıklarından kurtulmak ve buna karşılık hiçbir zaman kas veya asıl dokudan kaybetmemek olmalıdır. Dolayısıyla, kilo kaybını sağlamak amaçlı sağlıklı bir beslenme programı sırasında, vücut dengeniz için gerekli olan besinlerden kendimizi hiçbir zaman yoksun bırakmamalıyız. Çünkü etkin bir şekilde ve uzun bir süre içerisinde zayıflamak fiziksel ve sinirsel yönden sağlıklı bir biçimde zayıflamaktır. Zayıflamada asıl neden, sağlığımızı koruyarak vücudumuz için gerekli olan tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirebilmektir. Vücudumuz için gerekli besin grupları; günlük beslenme programında kesinlikle olmalı, alınması gereken miktarlar ise kişinin vücut özelliklerine göre değişmelidir.
Besin Grupları 1- Et ve et ürünleri, 2- Süt ve süt ürünleri, 3- Sebze ve meyveler, 4- Tahıl ve hububatlar, 5- Yağlar ve şekerler.

Sağlıklı beslenme listemizde her gün mutlaka alınması gereken besin grupları · Balık veya tavuk veya kırmızı et veya kuru baklagiller veya peynir, · Yoğurt veya süt veya ayran, · Sebzeler (çiğ veya pişmiş), · Meyveler, · Ekmek ve tahıllar ( Bu grup içindeki besinlerin miktarı ve beraberinde yenilen soslar v.b. yardımcı besinler, bu besin grubunu zayıflama programı için sakıncalı hale getirebilir.
Sağlıklı beslenme listemizde büyük ölçüde sınırlandırmamız gereken besin grubu ve besinler · Şeker ve şekerli besinler, · Kolalı içecekler ve hazır meyve suları, · Hamur işleri ve kızartmalar, · Sakatatlar, · Salam, sosis, sucuk ve pastırma gibi besinler, · Doymuş yağlar, · Alkollü içecekler, · Kuruyemişler.

 

Yorum Yazın...