Sağlık / Şifalı Bitkiler

Rezene ve Rezene Çayının Faydaları

By  |  0 Yorum

Rezene Bitkisi: Daha çok Akdeniz ikliminde, kayalık ve kurak yerlerde yetişen, sarı renkte çiçekler açan, kokulu ve otsu bir bitki olan Rezenenin tohumları protein ve yağ bakımından zengindir. Rezene az miktarlarda rahatlatıcı etki gösterirken miktar arttıkça uyku verir. Rezene, özellikle bebeklerde gaz söktürmek amacıyla yagın olarak kullanılır. Kökünden, tohumundan ve yapraklarından yararlanılır.
FAYDALARI * Yemeklerden yarım saat önce alındığında, iştah açıcı olarak kullanılabilir. * Eğer yemekten sonra tatlandırmadan içilirse, sindirimi uyarıcı, şişkinliği giderici etkileri vardır. * Kökü; idrar yetersizliğine, safra taşına iyi gelir. * Tohumu; mide ve bağırsak gazlarına, zor sindirime, bağırsak parazitlerine, asabi kusmalara yararlıdır. *Yaprakları; hazmı zor olan besinlerin sindirimini kolaylaştırır. *Öksürük ve akciğer hastalıklarına karşı etkilidir.

*İştahsızlık, şişkinlik, öksürük, astım ve anne sütünü artırma gibi durumlarda etkilidir. * Ses kısıklığına ve boğaz ağrısına karşı kullanılır.
REZENE ÇAYININ FAYDALARI * Özellikle gaz ve kramp ağrılarında, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında kullanılır. * Bebeklerin gazlı olduğu zamanlarda sık başvurulan bir ilaçtır rezene çayı. * Öksürük ve soğuk algınlıklarında ve çocuklarda boğmaca hastalığı sırasında rezene çayı yararlıdır. * Hıçkırık, bulantı, idrar yolları iltihabı, böbrek taşları gibi birçok durumda rezene çayına başvurabiliriz.
Rezene Nasıl Kullanılır? Meyvesi, tohumları ve kökü kullanılır. Rezeneden baharat elde edilir. Ayrıca, rezene çayı hazırlanır. Rezene çayı hazırlamak için 1 fincan kaynar suya 1 çay kaşığı rezene atılıp 10-15 dakika kadar demlenir. Rezene çayı akciğer hastalıkları ile damar sertliğine karşı etkilidir. Bebek mamalarına katılırsa bebeklerde gaz şikâyetini azaltır. Rezene çayının bir diğer faydası da arpacık gibi göz kapağı iltihaplarında pansuman olarak kullanılması ile iyileşmeye yardımcı olmasıdır.
Rezenenin yaprakları ve tohumunun kaynatılmasıyla elde edilen buhar, cildi temizler ve yüzdeki gözenekleri açar.

 

Yorum Yazın...