Sağlık / Şifalı Bitkiler

Rezene Çayının Faydaları

By  |  0 Yorum

Rezene, özellikle bebeklerde gaz söktürmek amacıyla yagın olarak kullanılır. Kökünden, tohumundan ve yapraklarından yararlanılır.
FAYDALARI ; * Yemeklerden yarım saat önce alındığında, iştah açıcı olarak kullanılabilir. * Eğer yemekten sonra tatlandırmadan içilirse, sindirimi uyarıcı, şişkinliği giderici etkileri vardır. * Kökü; idrar yetersizliğine, safra taşına iyi gelir. * Tohumu; mide ve bağırsak gazlarına, zor sindirime, bağırsak parazitlerine, asabi kusmalara yararlıdır. *Yaprakları; hazmı zor olan besinlerin sindirimini kolaylaştırır. *Öksürük ve akciğer hastalıklarına karşı etkilidir. *İştahsızlık, şişkinlik, öksürük, astım ve anne sütünü artırma gibi durumlarda etkilidir. * Ses kısıklığına ve boğaz ağrısına karşı kullanılır.
REZENE ÇAYININ FAYDALARI ; * Özellikle gaz ve kramp ağrılarında, mide ve bağırsak rahatsızlıklarında kullanılır. * Bebeklerin gazlı olduğu zamanlarda sık başvurulan bir ilaçtır rezene çayı. * Öksürük ve soğuk algınlıklarında ve çocuklarda boğmaca hastalığı sırasında rezene çayı yararlıdır. * Hıçkırık, bulantı, idrar yolları iltihabı, böbrek taşları gibi birçok durumda rezene çayına başvurabiliriz.

 

Yorum Yazın...