Güzellik / Cilt Bakımı

Parlak ve Canlı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

By  |  0 Yorum

Sabahları ya da akşamları bakım yapmaya başlamadan önce yüzümüzü iyice temizlememiz gerekiyor. Cildin temiz olması aynı zamanda duru ve güzel bir tenin de habercisidir.
Cildinizi sadece temizlemek yeterli değildir. Cildin, sivilce ve siyah noktaların oluşumuna neden olan günün ağırlığından kurtulması da gerekiyor.
Fazla su ve sabun cildin kurumasına ve cilt yüzeyinde hassasiyet oluşmasına neden olur. Dermatologlara göre sabun, bileşiminde yağ bulunduğu için gözenekleri dahi tıkayabiliyor. Sizin için eğer cildiniz yeterince değerliyse elinizi geleneksel sabunlardan çekmenin zamanı geldi demektir.

Cilt tipine göre temizlik nasıl yapılmalı?
Normal ve kuru ciltler için temizlik önerileri: Bu cilt tipi için süt formundaki ürünler öneriliyor. Hassas temizleyiciler cildi makyajdan arındırırken bakımını yapar ve cilt için gerekli yağların yine ciltte kalmasına neden olur. Makyajın temizlenmesinden sonra yüzeydeki fazla yağın alınması için yine alkolsüz tonikler kullanılması uygun olur. Normal ve kuru ciltlerin temizlik sırasında su kullanması sakıncalı. Bu yüzden cildi canlandırmak ve tazelik kazandırmak için soğuk su yerine ferahlatıcı yüz tonikleri kullanmanız yerinde olacaktır.
Normal ya da kuru cildinizin derinlemesine temizliği için yüzünüze haftada bir kez peeling uygulayın. Bu, gözeneklerin temizlenmesini ve teninizin sağlıkla parlamasını sağlayan en etkili yollardan biridir.
Yağlı ve karma ciltler için temizlik önerileri: Eğer bu tip bir cilt tipine sahip iseniz yapmanız gereken ilk kural temizliktir... Her ürün, jel ya da köpük vs. kullandığınızda bu ürünlerin suyla temizlenmesi sırasında ciltteki yağ bezlerini harekete geçiriyor, bu da cildin soluk ve mat görünmesine neden oluyor. Temizlik sırasında yapmanız gereken cilde önce tonik uygulayıp ardından cildin bakımını gerçekleştirmektir. Yağlı ciltlerde ise ölü derileri cilt yüzeyinden temizlemek için haftada en az bir kez peeling uygulanma; kuru ciltlerde de sadece iki haftada bir derinlemesine temizlik yapılması yeterli olmaktadır.

 

Yorum Yazın...