Aşk ve Evlilik / Gelinlik Modelleri

Orta Doğuda Türk Gelinlik Modası

By  |  0 Yorum

Mersinli iki girişimci kadın, kendi markalarıyla ürettikleri ürünleri, Suriye'de franchising sistemiyle açılan mağazada piyasaya sundu. Öncelikle Suriye'deki mağaza sayısını artırmayı hedefleyen girişimci iki kadın, İran, Irak, Ürdün, Kuveyt ve Lübnan'da aynı sistemle mağaza açmayı hedefliyor.
MERSİN - Firmanın ortaklarından Yelda Narin (31), yaklaşık 6 yıldır gelinlik ve abiye üzerine çalıştığını söyledi.
Üniversitede ithalat ve ihracat konusunda eğitim görürken son sınıfta tasarım üzerine yoğunlaştığını belirten Narin, 2 yıl İtalya’da eğitim aldıktan sonra Mersin’de gelinlik ve abiye üzerine çalıştığını anlattı.

orta anadolu gelinlik modası

Yaklaşık 2 yıl önce iş ortağı Müge Aydın ile "Lady Chic" markasıyla üretime başladıklarını bildiren Narin, "İşe başlarken hedeflerimiz arasında ihracat ön sıralarda geliyordu. Markamızı oluşturduktan sonra yurt dışına açılmaya karar verdik. Bunu da bizim için önemli bir pazar olan Suriye’nin Halep kentinde Suriyeli ortağımız ile ilk mağazamızı açarak başlattık" dedi. İlk etapta 70 gelinlik ve abiye gönderdikleri mağazadaki ürünlerin ilgi görmesi üzerine Suriyeli ortaklarının, ülkenin diğer şehirlerinde de mağaza açmayı planladığını anlatan Narin, "Patent hakkını alarak girdiğimiz Suriye pazarında umduğumuz ilgiyi gördük. Hedefimiz 2011’de Orta Doğu’daki İran, Irak, Ürdün, Kuveyt ve Lübnan olmak üzere 5 ülkede daha Türk gelinlik ve abiyelerini pazarlamak" diye konuştu.
Pazara girebilmek için yoğun bir hazırlık dönemi geçirdiklerini vurgulayan Narin, şöyle konuştu: "Orta Doğu hedefinden itibaren iki senedir tasarım çalışmalarını pazara uygun sürdürdüm. Onların tercih ettiği gelinlikler üzerinde çalışarak 2010 koleksiyonumuzu hazırladık. İstekleri doğrultusunda transparan, altı kabarık, gösterişli, özel swarovski taşlarla süslenmiş ürünler yaptık. İthal ve kaliteli kumaşın yanı sıra bol işlemeli 75 üründen oluşan koleksiyon hazırladık."
-DİZİLERDEN TÜRK MODASINI TAKİP EDİYORLAR- Narin, başta Suriye olmak üzere Orta Doğu ülkelerinde Türk dizilerinin izlendiğini, böylelikle Türk modasının yakından takip edildiğini söyledi.
Buna bağlı olarak da "Made In Turkey" markasına önem ve değer verdiklerini belirten Narin, şöyle konuştu: "Suriyeliler, izledikleri Aşk-ı Memnu, Asi ve Gümüş gibi dizilerden etkileniyorlar. İstekleri, dizilerdeki gelinlik ve abiyeler yönünde oluyor. Biz de tasarımlarımıza ona göre yön veriyoruz. Abiyelerde özellikle Aşk-ı Memnu dizisinden etkileniyor ve talepte bulunuyorlar. Kalitenin yanı sıra bu tür isteklere de önem veriyoruz. Herkes gelinlik ve abiyelerin kapalı olduğunu sanıyor ama gelinlikler tamamen açık. Çünkü orada düğünler bayanlar ve erkekler ayrı salonlarda yapıldığı için rahat bir şekilde dekolte gelinlik veya abiye giyebiliyorlar." Narin, 2011 koleksiyonun hazırlıklarına başladıklarını ve kasım ayına kadar hazırlayıp Orta Doğulu müşterilere sunacaklarını kaydetti.
-İSTİHDAMA KATKI- Aynı zamanda Girişimci İşkadınları Derneği (GİŞKAD) üyesi olan Narin, atölyede 10’u kişinin devamlı çalıştığını, 25 civarında ev kadının ise özellikle el işlemelerini evlerinde yaparak part-time çalıştığını söyledi.
Haziran ayından itibaren bu sayıyı iki katına çıkaracaklarını belirten Narin, "Böylelikle daha hızlı ve kaliteli işçilik olurken, biz de kadınlar için istihdam alanı açarak, evlerinden ve çocuklarından uzaklaşmadan aile ekonomilerine katkı sunmalarını sağlıyoruz" diye konuştu.

 

 

Yorum Yazın...