Güzellik / Cilt Bakımı

Nefes Darlığı Septorhinoplasti

By  |  0 Yorum

Septorhinoplasti (Nefes darlığı)
Burundan nefes almayı zorlaştıran iki temel sebeb vardır.Bunlardan ilki,burun orta bölmesi olan septum dediğimiz yapının eğrilikleri diğeri ise, burun eti olarak bilinen konkanın büyümesidir.
Septum eğrilikleri;ender olarak doğuştan olabileceği gibi,sonradan da meydana gelebilir.Septumdaki bu eğrilikler dışarıdan anlaşılabileceği gibi,kimi zamanda sadece muayenede tespit edilebilir.Kişinin nefes problemi varsa, estetik operasyon sırasında bununda düzeltilmesi gerekmektedir.Bu ameliyatlarda çoğu zaman, septumdan elde edilen kıkırdak burunun şekillendirilmesinde de çok iyi bir kaynak olabilmektedir.
Burun estetiği operasyonu sırasında konka hipertrofisi (konka büyümesi) tespit edildiğinde ise,konkanın çıkarılması ya da radyofrekansla yakılıp küçültülmesi gerekir.Özellikle septumun bir tarafı tıkadığı burun tiplerinde karşı taraf konkasında büyüme tespit edilebilir.Konka hipertrofisi;tekrarlayan sinüzit atakları,baş ağrısı,nefes alma güçlüğü vb.birçok şikayete sebep olabilmektedir.
Burundaki bu tür özellikle de tek taraflı tıkanıklıklar, zaman içerisinde burun deliklerinin asimetrisinide bozabilmektedir.
Estetik rhinoplasti sonrası bazı durumlarda da nefes alma problemleri oluşabilir.Bu işlemlere ek olarak, burun ucu kıkırdak yapılarının şeklide değerlendirilerek ihtiyaca göre revizyon ameliyatları yapılabilmektedir.
Septorinoplasti ameliyatında burun estetiği ile birlikte nefes problemide giderildiği için; 18 yaşından itibaren yapılabilir.
Ameliyat öncesi görüşmede,nefes alma durumu ve burun iç yapılarını değerlendirmek için endoskopik muayene yapılır.Hastanın fotografları çekilerek bilgisayar üzerinde ameliyat sonrası oluşacak muhtemel burun şekli görülür.
Bazı hastalarda ilave tetkikler (bilgisayarlı tomografi vb) ve konsültasyonlarda istenebilir.
Ameliyatta,burundan nefes alma problemlerini çözmeye yönelik müdahaleler (septoplasti, konkaplasti) ile birlikte estetik amaçlı olarakta;burun kemeri alınabilir, boyutu değiştirilebilir, burun ucu şekillendirilebilir, burun delikleri küçültülebilir. Burun içindeki kesiler kendiliğinden eriyen iplerle kapatılıp burun dışına özel bantlar yapıştırılacak ve bir hafta kalacak plastik atel yerleştirilecektir
Ameliyat sonrası verdiği rahatsızlıklar nedeniyle tampon kullanılmayacaktır.
Ameliyat genel anestezi altında yapılacak,ortalama 2-2,5 saat sürecektir.
Ameliyat sonrası ilk gün yüze soğuk uygulama ve basit ağrı kesici ilaçlar hastayı rahatlatacaktır.Hasta 1 gece hastanede kalıp ertesi gün eve gidebilecektir.
Ameliyattan 2-3 gün sonra en fazla olmak üzere hafif bir ödem (şişlik) ve morluk oluşabilir ki,bu da sonraki günlerde hızla geriler.
Ameliyattan ortalama 5.-7. gün sonra burun üzerindeki plastik atel ve bantlar çıkarılır.Ancak,sonrasında 5 gün daha kalacak şekilde burun dışı tekrar bantlanır.
5.gün bantlar alınarak bir problem olmadığı taktirde kontrollere çağrılarak işlem tamamlanır.
Ameliyattan yaklaşık 7-10 gün sonra normal hayata geri döner,yolculuk yapabilir ve işinize başlayabilirsiniz.
10-15.günlerde yürüyüş şeklinde sizi fazla yormayacak aktiviteler yapmanızda fayda vardır.Ancak,tempolu egzersiz ve yüzmeye başlama zamanı ameliyat sonrası 3.ya da 4.hafta olmalıdır.
Gözlük kullanımı ortalama 1.ayda hafif çerçeveli bir gözlükle başlanabilir.(Lens kullanan hastalar,ameliyat sonrası 2-3.gün lenslerini kullanmaya başlayabiliyorlar.)
Burnunuza travma alabileceğiniz sporlara ve dalmaya 2.aydan önce başlamamalısınız.
Burun şeklinin tam olarak oturması ortalama 1.yılda olacaktır.
Ameliyatın komplikasyonları,
Ameliyat sırasında; septum delinmesi olabilir ki,bunun o anda tamir edilmesi faydalıdır.İleride burundan nefes almada ses gelmesine sebeb olabilmektedir.
Burun kemik ya da kıkırdaklarından fazla çıkarılması ya da burunun fazla küçültülmesi veya büyütülmesi olabilir.
Ameliyattan hemen sonra kanama olabilir ki,kanamanın türüne göre hekiminiz işlem yapar.
İyileşme döneminizde,yüzünüzde özellikle üst dudakta,burun ucunda şişlikler ve uyuşukluklar olabilir ki, bunlar zaman içinde gerileyecektir.
İlerki dönemlerde burun içi mukoza yapılarında yapışıklık meydana gelebilir ki, nefes almada yarattığı problem nedeniyle bir cerrahi işlemle düzeltilmesi gerekebilir.
Tıbbi kaynaklar %10 oranında ameliyat sonrası revizyon dediğimiz cerrahi işlemler gerekebileceğini, revizyon cerrahisi için ideal sürenin ameliyattan 1 yıl sonra olması gerektiğini bildirir.
Burun ameliyatlarında başarı,hekimin tecrübesi,tasarlamış olduğu burun şekline yaklaşma teknikliği ve özeni başarıyı sağlayan önemli etkenlerken, kişinin kendisiyle ilgili durumlar da söz konusudur. Kişiye bağlı değiştirilemez etkenler olarak; kişinin yaşı,anatomik yapısı ve yara iyileşmesine vucudun verdiği reaksiyon başarıyı olumlu ya da olumsuz yönde etkiler.Burun cildinin ince olması,burun kıkırdak yapısının kalın olması,burun büyüklüğü yüzüyle fazla orantısız olmaması ve tüm yüz hatları orantılı olan kişilerde başarı oranı artarken,burun cildinin yağlı ve kalın olduğu,burun kıkırdaklarının ince olduğu,yüze göre çok büyük ya da çok küçük bir burun ve yüzün totalindeki orantısızlık ya da asimetri başarı şansını azaltabir.Kişiye bağlı olarak;daha önce operasyon ya da travma geçirmiş olmak,iyileşme döneminde gerekli özeni göstermemiş olmakta başarı şansını etkileyebilir.
Kişinin yüzü ile orantılı büyüklükte,simetrisi tam,bakıldığı zaman güzel gözüken ancak ameliyat yapılmış olduğu fark edilmeyecek kadar doğal duran ve nefes alma problemi olmayan burun ideal burun olarak tanımlanabilir.

 

Yorum Yazın...