Diyet / Diyete Başlarken

Meyve ve Sebze İle Sağlıklı Diyet

By  |  0 Yorum

Mayo Clinic doktorları, geliştirdikleri son diyete uyup günde dört porsiyon sebze, üç porsiyon da meyve yiyen fazla kilodan şikayeti olanların ideal kilosuna kavuşacağını belirtiyorlar. İdeal kilolarına ulaşmak için çaba harcayan fakat bir türlü başarılı olamayanlar için uzman doktorlar son geliştirdikleri formülü açıkladı: "Günde en az dört porsiyon sebze, üç porsiyon meyve..." Meyve ve sebzelerin büyük oranda lif ve su içerdiğini vurgulayan Mayo Clinic doktorları ve beslenme uzmanları, klasik kahvaltı anlayışının da değiştirilmesi gerektiğini belirttiler.
Günün ilk öğününde yağ, yumurta, reçel yerine yine sebze ve meyve tavsiye eden uzmanlar, kısaca şu mesajı verdi: "Acıktıkça meyve, sebze yiyin, miktarı önemli değil." Brokoli gibi yeni ve farklı sebzelerin denenmesini de öneren uzmanlar, salatada marulla sınırlı kalınmamasını, ıspanak, hindiba, pazı, tere, lahana gibi sebzelere de yer verilmesini tavsiye ettiler.
Sebze-meyve bağırsak kanserini de önlüyor
Uzmanlar, bağırsak kanseri vakalarının yüzde 75 inin riskli yaşam tarzı ve keyif verici maddelerin aşırı tüketiminden kaynaklandığını belirterek, bu hastalıktan korunmak isteyen herkese çiğ ve taze sebze, meyve öneriyor. Düzenli olarak sebze, meyve tüketen kişilerin, bağırsak kanseri riskini büyük ölçüde düşürdüklerini söyleyen uzmanlar, sadece bu tür gıdaları yemenin yeterli olmadığını hatırlatıp düzenli spor yapılması gerektiğini de hatırlatıyor.

Denemekte yarar göreceğiniz öneriler:
Sebzeleri çorbalara katarak tüketin.
Pişirilmiş veya püre yapılmış sebzeleri sos olarak kullanın.
Kahvaltınıza çiğ sebze ve meyveleri ekleyin.
Salatalarınızı mümkün olduğunca zengin tutun.
Yemek tariflerinize çiğ sebzelerden katın.
Köfte yaparken kıymaya havuç, patates veya elma katın.

 

Yorum Yazın...