Sağlık / Genel Sağlık Bilgileri

Menopoz Belirtileri Nelerdir?

By  |  0 Yorum

Menopoz yaşlanma ile başlayan doğal bir süreçtir. İnsanlar doğdukları andan itibaren yaşlanmaya başlarlar. Tüm organlarımızda bizimle birlikte yaşlanırlar. Her kadında iki adet yumurtalık mevcuttur yumurtalıkların hormon üreten hücreleri yaşlanır ve fonksiyonları azalır. Yani yeterince hormon üretemez hale gelirler. İşte bunun ilk belirtisi düzensiz adet görme ya da adetten kesilmedir. Menses kanamaları olarak bilinen adet miktarında da azalma başlar. Bir kadın menopoza girdi diyebilmek için 1 yıl içinde hiç adet görmemiş olması gereklidir. Perimenopoz döneminde ise düzensiz adet görülebilir.
Menopoz belirtileri nelerdir?
* Adet düzensizlikleri
Adet düzensizliği ve aralıklı azalmış adet görme bu dönemin en belirleyici bulgularındandır. Gebe kalamama durumu bu sürecin doğal bir sonucudur. Çünkü yumurtalık fonksiyonları azalmıştır.

* Sinirlilik
Yumurtalık fonksiyonlarının yitirilmesi ya da azalması yumurtalıklardan bir dizi sinyalin beyne iletilmesine neden olur. Bu duruma beyin olumsuz sinyallerle cevap verir. Bilinen ve sık karşılaşılan sinirlilik, çabuk öfkelenme durumu ile karşılaşılır. Bu durum bazen kendini depresyon, anksiyete, huzursuzluk şeklinde gösterir.
* Sıcak basması terleme
Hormon miktarlarının düşmesi vasomotor bulgular denilen bulguları oluşturur. Bunun nedeni otonom sinir sisteminin bu değişimlere ayak uydurmak için verdiği yanıttır.
* Genital bölgede değişiklikler
Bu dönemde östrojen hormonunun giderek azalması nedeni ile genital bezlerde salgı azalır. Bu durum kuruluk, ağrılı ilişki ve genital bölge mukozasında atrofi yani incelmeye neden olur.
* Kemik erimesi (osteoporoz)
Östrojen hormonu kemik yapının kuvvetlenmesinde önemli rol oynar. Hormon azalması kemik erimesine neden olacaktır.
* Kalp ve damar hastalıkları
Kadınlarda kalp ve damar hastalıkları erkeklerden daha az görülmektedir. Bunun ana nedeni östrojen hormonudur. Bu hormonun koruyucu etkileri azalmaya bağlı olarak düşer. Çünkü menopozda östrojen hormon seviyeleri düşmüştür. Buda riskin artarak erkeklerin risk seviyesine yaklaşmasına kadınların daha kolay kalp damar hastalıklarına yakalanmasına neden olur.
Yazar: Op. Dr. Yakup Şensoy (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı)
ADRES: ACIBADEM ATAŞEHİR TIP MERKEZİ Küçükbakkalköy Mah. Karaman Çiftliği Yolu Cad. No: 2 Kadıköy 34750 İstanbul Tel: 0216 655 44 44

 

Yorum Yazın...