Güzellik / Cilt Bakımı

Meme Küçültme Reduction Mamoplasti

By  |  0 Yorum

MEME KÜÇÜLTME (REDUCTİON MAMOPLASTİ)
Meme küçültme operasyonu memelerinin ağırlığı ve sarkıklığından dolayı;sırt,bel,boyun ağrısı; meme altında egzama (pişik),mantar enfeksiyonu oluşan,sütyen askıları omuzlarında iz bırakan, postür bozukluğu yaşayan ayrıca psikolojik olarakta memelerinin büyüklüğünden rahatsız olan kişilere yapılabilir.
Ameliyat öncesi görüşme,
Kişinin yaşı,doğum yapıp-yapmamış olması,ameliyat sonrası memede oluşacak izleri kabul edip-etmemesi ve ameliyat sonrası beklentileri önemlidir.
Ameliyat zamanı,
Operasyon yaşı en erken olarak;memelerin olgunlaşmasının tamamlandığı 18 yaş olup;üst sınır kişinin genel sağlık yapısı elverdiği ölçüde yükselebilir.Erken yaşlarda estetik kaygılar ön planda iken,ileri yaşlarda büyük memelerin yarattığı sıkıntıların giderilmesi öncelikli olur.
Ameliyat öncesi hazırlık,
Memelerde büyüklük; genetik,hormonal,kilo fazlalığı,geçirilmiş hamilelikler ve yapısal diyebileceğimiz hiç bir nedene bağlı olmadan da oluşabilir.Hormonal olduğu düşünülen vakalarda bazı tetkilerin yapılır. Meme ameliyatlarından önce, 40 yaş altı hastalarada meme ultrosonu,40 yaş üzeri hastalarda mamografi tetkikleri istenmelidir.Bu tetkiklerin ileri de meme taramalarında takip amacı içinde saklanması faydalı olacaktır.
Meme yağ ve meme dokusundan meydana geldiği için,meme büyüklüğünde kişinin kilosu önemlidir.Kilo fazlalığında memelerdeki yağ kitlesinin artmasına bağlı büyüme görülürken,kilo vermeye bağlı da memeler bir miktar küçülür.Ameliyat olacak kişinin,ideal kilo da ya da ideal kiloya yakın olmasıda büyük oranda yağ dokusudan oluşmuş meme şeklinin korunması açısından önemlidir.
Ameliyat teknikleri ve ameliyat sonrası oluşacak izler,
Ameliyatta kullanılan bazı teknikler süt vermeye izin verse de,ameliyat sonrası süt verememe olasılığı her zaman vardır.Hamilelik ve süt verme dönemlerinde kilo artışına ve memelerin sütle dolmasına bağlı olarak memeler bu dönemlerde büyüyüp sonrasında küçülecekleri için de şekillerinde bir miktar deformasyon oluşabilir.Bu durumlarda bazen,küçük revizyonlarla meme ilk ameliyat sonrası haline geri döndürülmeye çalışılabilir.
Ameliyat sonrası genellikle meme ucunda ve altına doğru düz olarak uzanan lolipop şekeri şekline ameliyat izi oluşacaktır.Ancak bazen çok büyük memelerde bu iz ters T şeklinde olup memenin altında da uzayabilir.Bazı durumlarda da memeler hafif büyük ve sarkıklık olup çok küçültmek istenmediği zaman iz sadece meme başında sınırlı kalabilmektedir.Meme ucundaki iz bir problem yaşanmadığı sürece ortalama bir-iki yılda belirsizleşecek,memenin altındaki izlerde azalacaktır.Meme küçültme operasyonlarından sonra mutlaka memenizde bir iz kalacaktır.
Memelerin büyüklüğü; kişinin boyuyla,kilosuyla,omuz genişliğiyle,göğüs yapısının şekliyle orantılı olmalıdır.Bunlardan orantısız olarak yapılacak fazla ya da eksik küçültme de hoş olmayan bir görünüm verecektir.Bu nedenle,ameliyat öncesi hastanın da tercihleri dikkate alınarak ,ameliyat sonrası oluşacak muhtemel sütyen ölçüsüne karar verilmelidir.(B,C cup gibi)
Ameliyat tekniği,memelerdeki büyüklük ve sarkıklık derecesi,her iki memelerin eşit olup-olmaması,meme başlarının yönleri,meme başı büyüklükleri, memeden koltuk altına doğru uzanan kitlenin olup-olmaması ve memelerin ne kadar küçültüleceğine göre belirlenir.
Ameliyatta hedef;meme dokusundaki ve cildindeki fazlalığı çıkararak memeyi yeniden şekillendirmek, meme ve meme uçlarını ideal büyüklüğe kavuşturuken simetrilerini de sağlamaktır.
(Ameliyattan çıkarılan meme dokusu patolojik tahlile gönderilir.)
Ameliyat süresi ve anestezi türü,
Ameliyat süresi ortalama 2,5-3 saattir.Ameliyat;genel ya da sedasyon anestezisi ile yapılabilir.
Ameliyat sonrası ağrı, basit ağrı kesicilerle giderilebiliyor.
Ameliyattan sonraki saatler ve hastanede kalış süresi, ameliyattan sonra yaklaşık 4-6 saatlik yatak istirahatinden sonra,yiyip-içmeye başlıyor ve ayağa kalkıp yürüyebiliyorsunuz.Bir gün hastanede kalıp,ertesi günde drenlerin alınması ve pansumanın yenilenmesi ile eve dönebiliyorsunuz.
İyileşme süreci, ameliyat sonrası iyileşme genellikle hızlı oluyor.İlk pansumanınız hastaneden çıkmadan yapılıp özel ameliyat sonrası sütyeniniz giydirilmiş olarak eve dönüyor, ortalama 48 saat sonraki kontrole kadar dinleniyorsunuz.Bu görüşmenin ardından günlük hayata geçişiniz ve iyileşmeniz kısa sürede tamamlanıyor.
Ameliyattan ortalama 7 gün sonra normal hayata geri döner,yolculuk yapabilir ve işinize başlayabilirsiniz.
10-15.günlerde yürüyüş şeklinde sizi fazla yormayacak aktiviteler yapmanızda fayda vardır.Tempolu egzersizlere başlama ortalama 4.-6. hafta olmalıdır.
Meme şeklinin tam olarak oturması ve ameliyat izlerin hafiflemesi ortalama 6ay-1yılda olacaktır.
Ameliyatın komplikasyonları nelerdir,
Ameliyat sonrası;kanama,ameliyat bölgesinde kan ve serum birikmesi,enfeksiyon gelişmesi gibi istenmeyen riskler tüm cerrahi işlemler gibi bu operasyon içinde olasıdır.Ameliyat sonrası kanamanın durdurulması,hematomun (kan birikmesi) boşaltılması ameliyatane ortamında tekrar müdahale edilmesini gerektirir.
Meme küçültme işlemlerinde meme ucu ve meme cildinin kan dolaşımının takibide çok önemlidir.Meme ucunda ve meme cildinde dolaşım bozukluğuna bağlı renk değişimi oluşabilir.Bu durumlarda problem ilerlerse o bölgenin çıkarılıp temizlenmesi gerekir.
Meme ucundaki his duygusunda kayıp,süt verememe olasılığı serbest meme ucu aktarımlı teknikte her zaman olsa da diğer tekniklerde de görülebilir.
Meme ve meme ucunda asimetri,meme uçlarının yukarıya ya da yanlara doğru bakması da oluşabilecek komplikasyonlardandır ki, düzeltilme şansı için memelerin iyileşmesi beklenmelidir.
Kişinin yara iyileşmesine verdiği reaksiyona bağlı olarak dikiş hatlarında kabarıklık ve kızarıklık görülebilir.
Unutmayın ki,meme küçültme işlemi estetik bir operasyonun yanında,sağlığınız içinde gerekli bir girişimdir.Bilimsel olarak,meme dokusunun çıkarılmış olması bir miktar da olsa kişiyi meme kanserinden koruduğu gösterilmiştir.

 

Yorum Yazın...