Sağlık / Şifalı Bitkiler

Melisa Çayının Faydaları

By  |  5 Yorum

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genetik Anabilim Dalı Başkanlığı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Elif Tuncer, melissa bitkisinin sinirsel kökenli çarpıntılarda, hafif depresyon, sıkıntı ve streslerde rahatlatıcı rol oynadığını, psikolojik rahatsızlıklardan kaynaklanan sıkıntı verici olayların düşüncelerini zihinden uzaklaştırmakta yararlı olduğunu belirtti.
Çayın kasları gevşetici özelliği bulunduğunu dile getiren Tuncer, "Melissa, büyük bir huzur verir. Melisa bitkisi özü, sinir sistemini gevşetici ve uykuyu kolaylaştırıcıdır. Uyku getirdiği bilinen yoğurtla bir araya gelince de bütün gece gözünü bile kırpamayanlar için birebirdir." dedi.

Sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklarda, mide spazmında, sinir sistemi ve kalp rahatsızlıklarında tansiyonu düzenleyici olarak ağrı kesici ve rahatlatıcı olarak da kullanılan melissanın zekâyı artırdığı, mide ülserine iyi geldiği, kaynatılarak suyu vücuda sürüldüğünde ter kokusunu kestiği ve beyin damarlarını açtığı bilinirken, hiçbir yan etkisi de bulunmuyor.
Melisa Çayının Başlıca Faydaları
- Antiseptik özelliği var - Gerginliği alır, uyumaya yardımcı olur - Gazı giderir - Terlemeyi sağlıyor - Mideyi rahatlatır, hazmı düzenlerKişniş - Gaz gideriyor - Hazmı kolaylaştırıyor.
Çayın Hazırlanışı: Hazımsızlıktan yakınıyorsanız 3–4 çay kaşığı kuru melisa yaprağıyla demlediğiniz çaydan günde 2 fincan için.

5 Yorum

 1. agülü uzer

  17 Ekim Pazartesi 2011 09:04

  peki bu çay hamilelere bi zararı varmı

  • admin

   17 Ekim Pazartesi 2011 09:40

   Merhaba Agülü uzer; Hamilelikte melisa çayı kullanımı da doktora danışılarak kullanıldığında fayda vermektedir bunun için doktorunuzla görüşmelisiniz..

 2. CAKIL

  11 Ocak Çarşamba 2012 16:52

  mrblar melisa çayının zararı varmıdır kullanmak istiyorum birde cildimde lekelenmeler oluyor kış aylarında fazla belli olmasada yaz aylarında ciddi şekilde lekelenmelerim oluyor koruyucu kullandığım halde lekelenmelere karşı bişey önermeniz mümkünmü acaba şimdiden tşkler...

 3. esra

  18 Şubat Cumartesi 2012 13:36

  melisa çayı boyumuzu uzatırmı

 4. melek

  6 Ağustos Pazartesi 2012 19:54

  Ben 4 yıldır psikiyatri tedavisi goruyorum. Majör yada ankısitıye olarak geciyo gunde ne kadar icmeliyim,

 

Yorum Yazın...