Güzellik / Estetik

Liposuction (Yağ Aldırma) Hakkında Merak Ettikleriniz

By  |  1 Yorum

Liposuction denilen işlemle, vücutta belli bölgelerde toplanan yağlar vakum ile ince kanüller (metal borular) kullanılarak alınıyor. Bu işleme tıbbi literatürde, ''body sculpting, body contouring, suction lipectomy'' gibi isimler de veriliyor.
Liposuction bir zayıflama yöntemi olarak kabul edilebilir mi? Hayır edilemez. Kilosu normal ya da normalden biraz fazla olan ancak vücudun belli bölgelerinde diğer bölgelerden daha fazla yağ toplanması olanlar için uygulanır. Kadınlarda kalça, basen, uyluk (üst bacak), karın ve bel bölgelerinde diğer bölgelere göre daha fazla yağ toplanıyor. Bu bölgeler inceltilerek orantı sağlanır. Liposuction ile vücut şekillendirilmesinde yağ toplanmalarının olduğu tüm bölgeler değerlendirilerek aynı seansta yağların alınması başarılı bir sonuç açısından çok önemli.

İşlem sonrası iz kalır mı? Sadece kanüllerin gireceği 3-4 mm uzunluğunda kesiler yapıldığından ameliyat sonrası herhangi bir iz kalmaz. Ameliyat sonrası dönemde girişim yapılan bölgeye elastik korseler giydirilir. Böylece derinin yeni yerine daha pürüzsüz şekilde uyum sağlaması sağlanır. Bu korselerin ortalama 2-3 hafta boyunca giyilmesi tavsiye ediliyor. Liposuction hasta açısından ameliyat sonrası çok rahat geçen bir girişim. Uygulamadan sonra kişi genellikle birkaç saat içinde evine yollanıyor. Bir-iki gün içinde işine ve günlük aktivitelerine geri dönebiliyor.
Evde hastayı ne bekliyor? Ameliyat sonrası oluşabilecek hafif ağrılar ağrı kesiciler ile kontrol edilebilir. Yağ alınan bölgelerde ödem ve morluklar oluşacaktır. Morlukların geçmesi 3-4 haftayı, şişliklerin tam olarak inmesi ve kesin sonucun ortaya çıkması da 6-8 haftayı bulabiliyor. Liposuctiondan sonra hastaya fiziksel egzersizler ve işlemin yapıldığı bölgelere LPG uygulamaları öneriliyor. Bu şekilde ödemlerin daha çabuk geçmesi ve derideki dalgalanma ihtimalinin daha az olması sağlanıyor.
Dalgalanmalar ve göçükler nereden kaynaklanır? Liposuction işleminde en önemli komplikasyon yağ alınan bölgede dalgalanmalar ve birtakım göçük noktaların oluşmasıdır. Yağ alınan bölgeden normalden fazla veya düzensiz olarak yağ alınması bu sonucu doğuracağı gibi deri elastikiyeti iyi olmayan kişilerde de görülebilir. Bunların düzeltilmesi oldukça güç.
Selülit üzerinde etkili mi? Derideki düzensizlikleri azaltabilir. Ama tamamen ortadan kaldırmamaz. Deri elastikiyeti iyi olan genç hastalarda daha iyi estetik sonuçlar elde edilir. Liposuction yapılan bölge yağ hücrelerinin sayısı azaltıldığından, kişi bundan sonraki yaşamında kilo aldığında özellikle bu bölgelerde yağ toplanması olmuyor.
Operasyondan sonra günlük hayata ne zaman dönülür? Kendini iyi hissedenler ameliyatın ertesi günü dahi günlük aktivitelerini ve işine dönebilir. Genellikle 2-3 gün içinde rahatlıkla iş başına dönmek mümkün. Ameliyattan 2-3 hafta sonra spora başlanabilir. 3'üncü haftadan itibaren yapılan aletli jimnastik uygulamalarının ödemler açısından yararlı olduğu bildiriliyor.
Bir defada biter mi? Düzeltme gerekir mi? Çok nadir olmakla birlikte liposuction ameliyatlarından sonra küçük düzeltmeler gerekebilir. Şişliklerin tamamen inmesinden sonra (en erken 4 ay) yapılabilir. Bu düzeltmeler hasta açısından çok kolay işlemler olup lokal anestezi altında uygulanır.

1 Yorum

  1. ASİ kız

    8 Aralık Salı 2009 21:18

    Arkadaşlar zayıflama ile ilgisi yok bu Liposuction yönteminin. SAKIN ALDANMAYIN ZAYIFLAYACAĞIM DİYE. BEN KENDİM YAPTIRDIM.SADECE YAĞLARI ALIYORLAR.SONRASI SANA KALMIŞ.BİRAZ ZAHMETLİ AMA FAYDASI ÇOK.

 

Yorum Yazın...