Güzellik / Cilt Bakımı

Kış Mevsiminde Alınacak Önlemler

By  |  0 Yorum

Soğuk ve rüzgarlı hava, cildin daha fazla kurumasına neden oluyor. Vücut kuruluğu ise kaşıntıya neden olabiliyor. Uzmanlar, nemlendirici kullanmayı ve bol su içmeyi öneriyor...
Soğuk hava ve klima ile ısınan kapalı ortamlar cildin kurumasına neden oluyor. Vücut kuruluğu ise kaşıntıya neden olabiliyor. Uzmanlar bu yüzden cilt bakımına havaların ani değişiklik gösterdiği zamanlarda daha fazla dikkat edilmesini tavsiye ediyor. Ancak cilt bakımı yaparken abartıya kaçmamak gerekiyor.
Cilt bakımı deyince akla pahalı kozmetik ürünler geldiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi'nden Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, servet harcamadan, basit yöntemlerle de cildin korunabileceğini belirtti. Dr. Akın, ''Cilt bakımında en önemli hatayı cilt tipi ve özellikleri belirlenmeden ürün kullanılması oluşturuyor'' ifadesini kullandı.

GÜNEŞ KREMİ KULLANIN
Cilt bakımında doğru bilinen çok sayıda yanlışın olduğunu ifade ede Dr. Akın, ''Örneğin güneş koruyucu kremlerin yaz ve kış kullanılmasını tavsiye ediyorum. Çünkü ultraviyole ışınları derinin dışsal yaşlanmasına neden oluyor. Bu nedenle yaş kış devamlı olarak ultraviyole ışınların yarattığı hasardan korunmak için bu kremleri kullanmak gerekiyor'' şeklinde açıklamalarda bulundu.
HER YAŞTA SU İÇİN
Suyun cilt bakımındaki önemine değinen Dr. Akın, ''Cildin nem ihtiyacı her yaşta önemli. Bu nedenle her gün en az 2,5- 3 litre su tüketimi sağlıklı bir cilt bakımında önemli rol üstleniyor'' şeklinde konuştu.
HİNDİSTAN CEVİZİNE DİKKAT
Hindistan cevizi yağının yüzde siyah nokta gelişimine neden olduğunu anlatan Dr. Figen Akın, ''Siyah noktaların artmasını engellemek için doktora başvurulmasının önemini vurguladı.''
JEL Mİ YOKSA KREM Mİ DAHA İYİ?
Cildin sabah akşam cilt tipine uyun bir temizleme ürünü ile temizlenmesini tavsiye eden Dr. Akın, şu önerilerde bulundu: ''Yağlı ciltlerde jel formu, kuru ciltlerde krem formu ürünler tercih edilmeli. İleri yaşlarda, belirgin cilt hassasiyeti yoksa, genelde soyucu özelliği daha belirgin olan hidroksi asit (AHA) veya retinoid içeren ürünler tercih edilmeli. Sadece su ve sabun ile yapılan cilt temizliği cildi kurutur'' şeklinde açıklamalarda bulundu.
Cilt temizliğinden sonra cilt tipine uygun bir nemlendiricinin sabah akşam uygulanmasının faydalı olacağını aktaran Dr. Akın, ''Esnek, iyi nemlendirilmiş bir cilt daha yumuşak ve parlaktır. Cilt bakımı için kullanılacak ürünleri seçmeden önce kişisel cilt özelliklerinin belirlenmesi önem taşıyor'' ifadesini kullandı.
PARFÜMLÜ ÜRÜNLER
Piyasada birçok marka ve ürünün bulunduğunu aktaran Dr. Figen Akın, parfüm kokulu ürünlerin alerjiye neden olabileceğini belirtti.
Dr. Akın, ''Yüz ve vücut bakımında kullanılan parfüm içeren ürünler, banyo yağları, nemlendirici, şampuanlar ve diğer kozmetik ürünlerde kullanılan doğal yağlar, ürünlerin içeriğinde bulunan metaller, koruyucu olarak kullanılan lanolin, PABA ve türevleri, propilen glikol gibi maddeler alerjik kontakt dermatite neden olabilir. Bu yüzden doktora danışmadan cilt bakımı ürünleri kullanmayın'' dedi.

 

Yorum Yazın...