Sağlık / Şifalı Bitkiler

Kırkkilit Otunun (Atkuyruğu) Faydaları

By  |  0 Yorum

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, kırkkilit otunun faydalarını anlattı. Pek çok bitkisel formülde adı geçen ve kırk kilidi açacağı söylenen kırkkilit otunun diğer adı, at kuyruğudur. Sağlık açısından pek çok faydası olan, kırkkilit otunun faydalarını, kısaca sayalım.
Kırkkilit otunun faydaları
Kırkkilit otunu 1 bardak suyun içinde;
* 2 DAKİKA kaynatırsanız ağızda meydana gelen aftlar için şifadır. * 3-3,5 DAKİKA kaynatırsanız kalbinde ritm bozukluğu olanlara faydalıdır. * 5 DAKİKA kaynatırsanız böbrek taşını düşürmede faydalıdır.

* Damarları ve kasları yumuşak tutar. Özellikle, sporculara çok faydalıdır. * Kemikleri kuvvetlendirir. * Romatizma, gut ve eklem ağrılarında çok faydalıdır. * Saç dökülmesi, tırnak kırılmalarında fayda sağlar. * Bol idrar söktürür, ödemi giderir. * Damar sertliğini önler, regl düzensizliklerinde iç kanamaları önlemede ve durdurmada (Burun, Mide, Barsak, Akçiger, Beyin kanamaları, Aşırı regl kanamaları) kullanılır. * Sinir sıkışması, bel ve boyun ağrıları, kıkırdak sorunlarında faydalıdır. Kemoterapi ve radyo terapi alan hastalar, terapiyi aldıktan 1 ay sonra kırk kilit bitkisini kullansınlar . 1-2 ay boyunca kullanılacak kırk kilit otunun antimetastatik özelliği vardır. Bu madde kanserin yayılmasını öneyen bir maddedir.
Radyoterapi alan hastalar kantaron otu kullanmamalıdır.

 

Yorum Yazın...