Güzellik / Estetik

Kepçe Kulak Estetik Ameliyatı

By  |  0 Yorum

Kepçe Kulak Estetiği
Kulak estetiği ameliyatı, kepçe kulak durumunun düzeltilmesi için yapılır. Kulak estetiği altı yaş ve üzerinde yapılabilir. Kulak kepçesinin normalden daha öne doğru kıvrık olmasına kepçe kulak denir. Çocuğun okula başlamadan kulak estetiği yapılması psikolojik açıdan yararlı olur. Daha önce yapılmamasının sebebi ise kulak gelişiminin devam etmesidir. Kulak gelişimi büyüklük olarak altı yaşında ortalama % 80-90 tamamlanmış olur. Ancak küçük yaşlarda kulak estetiği genel anestezi altında yapılır. Erişkin yaşlarda ise lokal anestezi ile sadece kulak uyuşturularak kulak estetiği yapılmaktadır.
Kulak estetiği ile ilgili ya da diğer estetik konularda ayrıntılı bilgi almak için estetik siteme bakabilirsiniz. Kulak estetiği ile ilgili çok sayıda cerrahi teknik uygulanmıştır. Bu nedenle farklı estetik cerrahlar farklı yöntemleri tercih etmektedirler. Ancak uygun olan yöntem, kulak dışında iz bırakmayan, tekrar düzeltme ameliyatı olasılığı en düşük olan ve kalıcı sonuç sağlayan tekniktir. Kulak estetiği genellikle kulak kepçesi arkasından yapılan bir kesi ile başlar. Kıvrım yapılması istenen kıkırdak kısımları törpülenerek inceltilir. Daha sonra kıvrım oluşacak kısımlara dikiş konur. Ameliyat sonrası kulak üzerini pansuman ile sarılır. Ertesi gün sargı açılıp, saç bandı takılır. Kulak estetiği sonrası 3-4 gün saç bandı takılır.
Kulak estetiği cerrahi yöntem olarak çocuklarda ya da büyüklerde aynıdır. Ancak her hastada kulak şekli farklı olmaktadır. Hatta aynı hastanın iki kulak şekli çok farklı olabilmektedir. Bu nedenle her kulak şekli için uygun noktalardan törpülemek ve dikiş koymak gerekmektedir. Burada kulağa yeni bir şekil vermek için bence estetik cerrahın sanatsal bir mahareti, oluşacak kulak şeklini bir satranç ustası gibi önceden görebilmesi gerekmektedir. Ameliyatta verilemeyen şekil saç bandı ile hiç verilemez. Başka bir deyişle kulak estetiği ameliyatı kulak şeklini veren esas faktördür.
Saç bandı kulak estetiği sonrasında ilk günlerde ödemi azaltmak, şişliğin biraz daha çabuk düzelmesini sağlamak amacıyla bir de uyurken kulağın yastığa sürtünmesini ya da zorlanmasını önelemek amacıyla takılır.
Kulak estetiği için yapılan ameliyat kesisi kulak kepçesi arka tarafındadır. Bu izin yeri kulak estetiği sonrasında arkadan bakılarak dahi görünmez. Ancak kulak kepeçesinin dışa çekilmesiyle görünebilir. Bu iz 6-12 ayda giderek azalır neredeyse belirsiz hale gelir.
Kulak estetiği yapılmadan önce iki kulak için de estetik cerrah ne yapacağını planlamalıdır. Ayrıca hasta ile kulak şekli hakkında konuşulmalıdır. Kulak estetiği konusunda diğer önemli nokta kulak memesinin şeklidir. Kulak memesinin baş ile yaptığı açı da kulak estetiği sonrasında kulak şeklini çok etkilemektedir. Bazı kulak yapılarında kulak kepçesine kıvrım yapıldıktan sonra kulak kepçesinin çekimi ile kulak memesi de arkaya doğru kıvrılmaktadır. Bu özellikle kulak kıkırdağının daha aşağı inip kulak memesine çok yakın oluğu hastalarda görülmektedir.
Ancak kulak memesinin kıvrılıp kıvrılmadığı tam olarak ameliyat esnasında ortaya çıkmaktadır. Eğer kulak memesi 30-34 derecedn fazla açı yapıyorsa arkaya kıvrılması için ya dikiş yöntemi uygulanır, yeterli olmazsa kulak memesi arkasından doku çıkarılarak arkaya kıvrılması sağlanır.
Kulak estetiği konusunda diğer önemli konu, kulağa kıvrım verildikten sonra kulak kepçesi üst kısmının telefon ahizesi şeklini almasıdır. Bu durumda kulak kepçesi üst kısmıda arkaya dikişlerle çekilerek düzeltilebilir.

 

Yorum Yazın...