Sağlık / Şifalı Bitkiler

Karabaş Otu ve Faydaları Dr.Ömer Çoşkun

By  |  0 Yorum

Daha çok, Marmara, Ege, Akdeniz ve Bati Anadolu da makilik bölgelerde yetişen, 40–50 cm boylarında bir bitki olan karabaş otu, oldukça faydalı bir bitki olmakla birlikte, yanlış kullanılması sonucu zararlı olabilecek bir bitki. Oldukça keskin bir kokusu olan karabaş otunun tadı, kekiğe benzer. Faydalarına gelince ;
* Ağrıları dindirir, *kalbe kuvvet verir. *Özellikle sigara kullananlar için, balgam sökücü özelliği vardır. *Uyuşukluk gideren bu bitki zindelik kaynağıdır. *Sara ve beyin hastalıklarının tedavisinde de kullanılır. * Agrikesicidir. Sinirsel bas agrisi ve uykusuzluga iyi gelir. * Antiseptik ve yara iyilestiricidir. * Sara ve astimda yatistirici bir etkisi vardir. * Balgam söktürücüdür. * Idrar yollari iltihaplari gidericisi olarak faydalidir. * Egzama yaralarina iyi gelir. * Sinir ve kalp kuvvetlendiricidir. * Akciger ve kan kanseri ve beyin tümörlerinin ilerlemesinde geciktirici etkisi vardir. Bu etki içerigindeki hücre bölünmelerini engelleyenperil alkolile kansere karsi koruyucu ve tümör yok ediciözelliklere sahip olan geraniolmaddesinden ileri gelmektedir.
Dahili ve harici 2 şekilde kullanılabilir. Karabaş otu:

karabaş otu

Ballibabagiller familyasından, bir veya çok yıllık otsu bir bitkidir. Ezildiği zaman çok kuvvetli ve hoş olmayan bir koku çıkartır. Çiçekleri mavi veya menekşe rengindedir. Bir türünden, “Karabaş yağı“ denilen bir yağ çıkartılır. Yurdumuzda alçak maki gruplarıyla birlikte yetişir.
Faydaları:Yatıştırıcıdır, ağrıları dindirir. Kalbi ve sinirleri kuvvetlendirir. Mikrop öldürücü etkileri ile yaraların mikrop kapmasını önler ve iyileşmesini hızlandırır. Uyuşukluğu giderir ve vücudu dinçleştirir. Egzama ve idrar yolu enfeksiyonlarında faydalıdır. Balgamı söker. Damar sertliğine karşı koruyucudur. Sara gibi beyin hastalıklarında faydalıdır.
Kullanımı:Karabaş otunun toprak üstü kısımları çiçekleriyle birlikte toplanıp kurutulduktan sonra suda kaynatarak ya da su buharı damıtması yolu ile karabaş yağı elde etmek suretiyle kullanılır. Çayı içilebileceği gibi yağı yara ve egzama gibi şikayetlerde haricen ilgili bölgeye sürülerek uygulanır. Yağı, haricen sinekleri uzaklaştırmak için de kullanılmaktadır

 

Yorum Yazın...