Aşk ve Evlilik / İlişkiler

Kadınların Erkekler Hakında Merak Etikleri

By  |  0 Yorum

Onu sevdiğinizi, onunla ilgilendiğinizi gösterecek davranışlar sergilemekten kendinizi geri mi tutuyorsunuz? Neden? Eğer içinizden geliyorsa bunları yapmanızda hiçbir sakınca yok. Aksine onu mutlu edecek şeyleri yapmanız, isteklerine cevap vermeniz, birbirinize daha çok yakınlaşmanızı sağlar. Psikolog Lauren Durant, “Sevgilinize yumuşak davranışlarda bulunarak, sizi daha çok sevmesini sağlayabilirsiniz” diyor ve ekliyor: “Bu sadece sevgilinizin size olan bağlılığını arttırmayacak, onun için ne kadar özel olduğunuzu gösterecek davranışlarda bulunmasını da sağlayacaktır.” İşte onu şımartmanın romantik yolları…
En Sevdiği Yemeklerle Ona Sürpriz Yapın.
Erkekler neden sever? : 27 yaşındaki Özgür geçen yıl çok hareketli bir işe başladığını belirtiyor. Eve geldiğinde kendisini çok stresli ve yorgun hissettiğini söylüyor. Akşam yemeğini hazırlayan sevgilisi, Özgür’e çok yardımcı oluyormuş. Her zaman onun için özenle hazırlandığı belli olan yemekler Özgür’ü mutlu etmek için yetiyormuş.Bunun yanı sıra kötü bir iş gününden sonra huzurla yediği bu yemekler onu çok rahatlatıyormuş.Bir erkeğin kalbine giden yolun midesinden geçtiği doğru ama tüm akşamınızı mutfakta geçirmek ve ona ziyafet hazırlamak zorunda değilsiniz. Ona sevdiği bir tek çeşit yemeği hazırlayarak da onu şımartabilirsiniz. Mesela buzdolabına altı kutu bira saklayın, TV kanalları arasında gezinirken ona mısır patlatın ya da erken kalktığı sabahlarda yatağına çok sevdiği krem peynirli ekmeklerden hazırlayıp götürün.
“Loving In Flow” (Aşka Kapılın) adlı kitabın yazarı Susan K. Perry, erkeklerin yetiştirilirken yemek yeme alışkanlıklarının üzerinde önemle durulduğunu belirtiyor. Bu nedenle içgüdüsel olarak erkeklerinde kendilerine iyi bakacağına inandıkları kadınlarla birlikte olduklarını söylüyor. Karnı tamamen doymuş bir erkek akşam dinlenirken kendisini eşine daha aşık hissedebilir.
Bunu yapıyorsanız, vazgeçin: Sevgilinizin kilerini istediğiniz yiyeceklerle doldurup onun yemek yeme alışkanlıklarını değiştirmeye çalışmayın.Erkek arkadaşınız her zaman daha önce yediği yemekleri tüketmeyi tercih edecektir. Sevgiliniz diyet yapıyorsa, kendi istekleriniz doğrultusunda alışveriş yapıp, ona yemekler pişirmeye çalışmayın. Bu onun canını sıkabilir ve onu kontrol altına almaya çalıştığınızı düşünebilir. Sonuç olarak sevgiliniz bundan kurtulmaya çalışabilir ve siz de takdir edilmediğinizi düşünüp mutsuz olabilirsiniz.
Dolabını Düzenlemesine Yardım Edin.
Erkekler neden sever? Daha önce bir erkeğin giyim konusunda büyük bir hata (koyu bir takımın altına veya sandaletin içine beyaz çorap giymek gibi) yaptığına şahit olmadıysanız bu iyi bir şey; ama bu bir erkeğin giyimle ilgili ne kadar az şey bildiğini gösteren bir ipucu olamaz. “Bir çok erkek giysilerle nasıl bir kombinasyon yaratacağını bilemez;fakat güzel görünmek ister; özellikle de iş toplantısı ya da resmi toplantı gibi özel bir durumda” diyor 28 yaşındaki satış müdürü Mahmut. Sevgilinizin giyim tarzıyla dalga geçmeyin; hatta ona giyim konusunda tavsiye verirseniz size minnettar olacaktır.31 yaşındaki İsmail de Mahmut’a katılıyor: “Eski kız arkadaşım sürekli benim giydiğim şeylere karışıyordu; örneğin arkadaşlarla takılırken giydiğim eski tişörtlerime laf söylüyor hatta bazen onları atmaya kalkıyordu. Yeni kız arkadaşımsa, boş zamanlarımda nasıl giyindiğime karışmıyor. Ama önem vermem gereken bir toplantı olduğunda bana, “Bu renk sana daha çok yakışıyor, mavi gömleğini giysene hayatım” diyerek yapıcı eleştiriler getiriyor.
Bunları yapıyorsanız, vazgeçin: Bir giysiyi giymesi için ısrar ederken şu ünlü de böyle giyiniyor gibi şeyler söylemeyin ya da onun giyim tarzını diğer erkeklerle kıyaslamaya çalışmayın. “Bir de giysileri iyi göründüğü halde içinden bir ayrıntıya takılıp onunla ilgili çok fazla üzerine gitmeyin; çünkü bu onun canının sıkılmasına neden olacaktır” diyor Kerim.
Sevişirken İlk Adımı Atmaktan Çekinmeyin.
Erkekler neden sever? Cinsel yaşantınızda sevgilinizle eşit konumda olduğunuzu bilmelisiniz. Sevişmek istiyorsanız, bunun için harekete geçmek sizin için çok zor olmamalı. Sevgilinizin sevişmekten zevk almasını istiyorsanız, onun yatakta kendisini kral gibi hissetmesini sağlayacak hareketleri yapmasına (eğer bunu istiyorsanız) izin verebilirsiniz.Boş zamanlarınızda sevgilinizin zevk aldığı şeyleri keşfedin; bu keşifler seks hayatınıza renk katacak ve karşılıklı olarak özgür hareket etmenizi sağlayacaktır. Değişik dokunuş ve okşamaların sevgilinizde değişik reaksiyonlara neden olduğunu göreceksiniz. Bunları yapıyorsanız, vazgeçin: Cinsel yaşantınızda tamamen partnerinize boyun eğmek zorunda değilsiniz. Önemli olan ikinizin de yaşadıklarınızdan en yüksek düzeyde zevk alabilmesi. Köle pozisyonuna girmenize gerek yok.
Ona Yerinde İltifat Edin.
Erkekler neden sever?: Birçok erkek iltifatlara boğulduğunda rahatsız olur.Böyle durumlarda yapılan özensiz övgü ve iltifatlar anlamını yitirir. Bu da kadınların erkekleri aslında çok da iyi tanımadıklarını gösterir. “Yapılan bazı şeyler dikkat çekse de onun sıkılmasına neden olabilir; küçük bir övgü bile bazen onun kendine olan güvenini zedeler” diyor psikolog Heather Robbins.Erkekler başarılarının ya da yeteneklerinin (kız arkadaşlarının yaşadığı bir sorunu çözmek veya yatakta çok iyi olmak gibi)kız arkadaşları tarafından herkese ilan edilmesinden nefret ederler.Bunun yanında erkeksi yanlarıyla ilgili öne çıkan özellikler hakkında güzel sözler duymak için de can atarlar. 29 yaşındaki ressam Hatice erkek arkadaşının koruyucu iç güdüleriyle ilgili konuşurken bir şeyi fark etmiş: “Geceleri geç saatlere kadar çalışmam gerektiğinde Melih beni otobüs durağında bekliyor ve eve kadar bana eşlik ediyor.Gerçekten de o yolu yalnız yürümek beni ürkütüyor. Beni ne kadar güvende hissettirdiğini söylediğimde,onun gözlerinin mutluluktan parladığını fark ettim. Şimdi bunu neredeyse temel bir iltifat haline getirdim” diyor.
Bunları yapıyorsanız, vazgeçin: Samimiyetsiz ifadelerle iltifat ediyorsanız bu ayırt edilebilir;örneğin gitar çalarken bir rock yıldızı gibi çaldığını söylediğinizde o zaten nasıl çaldığını biliyordur,ya da erkek arkadaşınızın sınav döneminde onun sınıfındaki en zeki insan olduğunu söylerseniz abarttığınızı düşünecektir. Çok klişe bir iltifat ederseniz, örneğin çok iyi görünüyorsun gibi; erkek arkadaşınız bunu bir yerden okuduğunuz hissine kapılır. “Güneş gibi parlıyorsun” tarzındaki abartılı sözler de onu şüpheye düşürecektir.
Hastalandığında Onunla Çocuk Gibi İlgilenin.
Erkekler neden sever?: 31 yaşındaki Seda, nişanlısıyla aynı eve taşındıklarında,grip nedeniyle nişanlısının kötü durumda olduğunu belirtiyor. İlk gün hasta olan sevgilisine çok fazla ilgi göstermemiş, sevgilisinin kendisini, ona ne yapması gerektiğini söyleyen bir hemşire gibi düşünmesini istememiş. Ama sonradan sevgilisinin soluk alırken yaşadığı güçlükleri ve hırıltıları duyunca ona yardım etmek için koşturmuş.Nişanlısının en sevdiği çorbayı yapıp, dinlenmesi için yatmasını istemiş. “Bana ihtiyacı olduğunu söylemeden, onunla ilgilendiğim ve ona baktığım için inanılmaz derecede mutlu oldu”diyor Seda.Erkekler kötü zamanlarında kendilerine nasıl davranılacağını bilmek ister. En düşünceli erkek bile kendisini iyi hissetmediğindeşımartılma ihtiyacı duyar. En basit gereksinimlerinde dahi onlara iyi bakacak, yardımcı olacak biriyle olmak ister. Erkeklere böyle durumlarda yardımcı olmak, güven duygusunun inşa edilmesini kolaylaştırır. Acı çeken bir erkek, kendisinin ıstıraplar içinde görünmesine izin veriyorsa, onun için yapacağını zen kolay şey bile çok değerli olacaktır.
Bunları yapıyorsanız, vazgeçin: Sevgiliniz burnunu çektiğinde dahi hemşire rolü oynamayın,sevgilinizin burnunu silmeye kalkışmayın,ona sürekli ilaç vermeyin ya da yatakta dinlenmesi için baskı yapmayın. Bazı erkekler hasta olduklarında haftanın 7 günü 24 saat ilginin üzerlerinde olmasından hoşlansalar da, bazen yalnız kalmaya da ihtiyaç duyabilirler.Böyle zamanlarda onların bu isteklerine saygı duymalısınız.
Dikkatli Bir Şekilde Dinleyin.
Erkekler neden sever?: Erkekler başarılarıyla övünmek ya da en sevdikleri kurabiyeler hakkında uzun süre konuşmak zorunda değildirler.Bazen, ağzını bıçakla bile açamayacağınız bir ruh halinde olabilir. Onu konuşmaya zorlamak yerine,size anlatmasını bekleyin. Zamanının çoğunu sizi etkilemek için harcayan bir erkek arkadaşınız varsa, ona saygı duyduğunuzu gösteren ifadelerde bulunun ve onun hayatında olup biten olaylar hakkında meraklı davranın. Bu, sevgilinizin sizinle ilgili olaylarda daha açık davranmasına neden olacak ve değerli düşüncelerini sizinle paylaşmasına olanak sağlayacaktır.Erkek arkadaşınız gelecekte geveze bir kişiliğe bürünecek gibi görünüyorsa, size karışmasına izin vermeyin ve bu durumda konuyu değiştirmeye çalışın. Erkek arkadaşınız kendisine kabus yaşatan patronu hakkında konuşurken ya da en son yaşadıkları aile travmasından söz ederken dikkatinizi bu konular üzerinde toplayamayabilirsiniz. Böyle bir durumda şunu hatırlayın: Bir caddede dolaşırken ayakkabı mağazasındaki indirimden söz etmeniz ya da kız kardeşinizle yaptığınız ağız tartışması her zaman sevgilinizin ilgisini çekmeyebilir.
Bunu yapıyorsanız,vazgeçin: Erkek arkadaşınız kendisini konuşacak kadar iyi hissetmediğinde onun konuşması ve içini dökmesi için çok zorlamayın. Bir konu üzerinde tartışırken ilişkinizin bundan etkilenmesini engelleyin. Tartışma sırasında onu dinlemeniz ve konuşmasına izin vermeniz kendinizi tamamen geri çektiğiniz anlamına gelmez. Bu sadece onun ne düşündüğünü anlamaya çalıştığınızı gösteren bir işarettir Sevgilinizi Yönlendirmek Açıklamalarınıza dikkat etmelisiniz; çünkü erkek arkadaşınızı yönlendirmek kolay değildir:
Ricada bulunun: İsteklerini gerçekleştirmek için onun yeteneklerini kullanmasını istemelisiniz. Örneğin, “Neden omuzlarıma masaj yapmıyorsun?” diyebilirsiniz. “Erkekler hassas bir yapıya sahiptir, bazı düşüncelerinizi belirtirken olumsuz ifadeler kullanmaktan sakının. Erkeklere kendilerini iyi hissedecekleri bir dille bazı şeyleri anlatmayı denemelisiniz” diyor”When Good Man Behave Badly” (İyi Adamlar Kötü Davrandığında)kitabının yazarı David Wexler.
Daha açık olun: Sevgilinizin aklınızı okumasını bekleyemezsiniz. Bunun yanında isteklerinizi söylemeyince sizin ne istediğinizi bilemediği için onu sorumlu tutamazsınız. Örneğin, sevgilinizin sizi daha sık dışarı çıkarması için can atıyorsanız, “Beraber güzel kıyafetler giyip yemeğe çıktığımızda seni daha çok seviyorum” diyebilirsiniz. Böylece hem sevgilinize duygularını incitmeden mesajınızı iletmiş olursunuz hem de kötü bir durum yaşanmamış olur.
Ona küçük ödüller verin: Erkekleri, istediğiniz gibi davrandıkları zaman ödüllendirirseniz her istediğinizi yaptırabilirsiniz ve onları parmağınızda oynatabilirsiniz. “Bu sadece olumlu ödüllendirmedir” diyor Wexler. “Erkekler bu ödüllere egonuzu şişirerek karşılık verir.” Mesela bir dahaki sefere sevgiliniz size akşam yemeği hazırlar ya da sevişirken ilk sizin orgazm olmanızı bekle

 

Yorum Yazın...