Sağlık / İlk Yardım

İlkyardım ve Kaza Anında Yapılması Gereken İlkyardım

By  |  11 Yorum

İLKYARDIM TANIMI :
Ani olarak hastalanan veya kazaya uğrayan kimseye anında, olay yerinde ve çevre imkanlarından yararlanılarak yapılan, tıbbi olmayan geçici müdahaleye İLKYARDIM denir.
İLKYARDIMDA AMAÇLAR :
1- Hayat kurtarmak
2- Durumunu korumak
3- Sakatlıkları önlemek
İLKYARDIMDA 6 SAFHA :
1- Tedbir (İlkyardımcının kendisinin ve kazazedenin güvenliğinin sağlanması)
2- Teşhis
3- Tedavi
4- Telekomünikasyon (haberleşme)
5- Triaj (öncelikli kazazedenin belirlenmesi)
6- Taşıma

İLKYARDIMCI KİMDİR? İlkyardım tanımında belirtilen amaç doğrultusunda, hasta veya yaralıya tıbbi araç-gereç aramaksızın mevcut araç ve gereçlerle, ilaçsız uygulamaları yapan, ilkyardımcı sertifikası almış kişiye ilkyardımcı denir.
Kaza ölümlerinin %10 ilk beş dakika içinde, %54 ise ilk yarım saat içinde meydana gelmektedir.
Kaza yerinde ilk beş dakika içerisinde uygulanacak etkili bir ilkyardım ile ölümlerin yaklaşık yarısını önleme şansı vardır.
İLKYARDIMCI da bulunması gereken özellikler : 1- Her zaman tedbirli olmalıdır
2- Soğukkanlılığını korumalıdır
3- Cesaret gösterilerinden ve emin olmadığı uygulamalardan kaçınmalıdır
İLKYARDIM da haberleşebilecek telefon numaraları :
* 110 İtfaiye
* 112 Ambulans
* 114 Zehir Danışma Merkezi (Sağlık Bakanlığı)
* 154 Trafik polisi
* 155 Polis imdat
* 156 Jandarma imdat
ECZADOLABInda bulundurulması gereken malzemeler
1- Üçgen sargı bezleri ( 1, 2 , 3 , 4)
2- Rulo sargı bezleri
3- Steril gazlı bezler
4- Flaster
5- Çengelli iğneler
6- Pamuk
7- Yara bandları
8- Antiseptik solüsyonlar (Batikon/Mersol 50 ml/100 ml )
9- Turnike lastiği
10- İlkyardım rehberi
11- Ağrı kesici
İLKYARDIM ÇANTASInda yukarıdaki malzemelere ek olarak bulundurulacaklar:
12- Tebeşir
13- Makas
14- Cep feneri
15- Kağıt, kalem
16- Boyunluk (servikal kollar)
* Turnike lastiği gerekli değildir; onun yerine, üçgen sargı bezi, kravat veya herhangi bir kumaş parçasını kullanmak daha uygundur.
Kaza esnasında yapılması gerekenler Herhangi bir trafik kazasıyla karşılaştığımızda, kazazedeye derhal ilkyardım uygulaması yapmadan önce, kesinlikle uygulamamız gereken iki önemli işlem daha vardır. Bunlar:
1. Kendinizin ve ortamın güvenliğini sağlayın. örneğin; araç sürücüsü olarak trafikte hızlı seyir halindeyken, gidiş yönünüzde tehlikeli bir durumu farkettiyseniz, dörtlülerinizi yakıp hızınızı azaltın ve dikkatli bir biçimde yolun sağına geçin. aracınızı, kaza yapan aracın içerisinde bulunduğu tehlike tipine göre (yanmakta olan araç, elektrik direğine çarpma neticesi aracın üstüne yüksek gerilim hatlarının düşmesi, vb.) yeterince uzak ve güvenli bir bölgeye dörtlüleriniz açık kalacak biçimde park ediniz. ancak aracınızı çok uzağa park ederseniz, ilkyardım yapmak için çok vakit kaybetmiş olursunuz. yalnızca aracınızın dörtlülerinin açık kalması yetmez; tehlike uyarıcısı reflektörlerinizle ve varsa işaretli acil fenerinizle kaza mahallini, seyir durumundaki diğer sürücülerin yeni kazalara yol açmaması için koruma altına alın. çok gerekmedikçe, trafiği tamamen kesintiye uğratmayın.
Yanmakta olan bir araçla karşı karşıyaysanız; aracınızı rüzgarın esme yönüyle tehlike kaynağı arasında olacak biçimde park edin. kısacası; rüzgarın, yanmakta olan araçtan sıçrayabilecek hiçbir şeyi sizin aracınıza taşımasına izin vermeyin.
Elektrik direğine çarpan bir araçla karşılaştığınızda, araç üstünde elektrik telleri olup olmadığını dikkatli bir biçimde kontrol etmeniz ve elektrik arıza (186) ya haber vererek, ortamdan elektriği uzaklaştırmanız güvenli bir davranış olacaktır.
Karşı şeritte oluşan trafik kazalarında, ilkyardımcı olarak kendimizi korumak çok daha önem kazanır. bu gibi durumlarda aracınızı güvenli bir yere park etmiş olmanız, yalnız olarak yeterli olmayacaktır. bilhassa trafiğin hızlı seyrettiği ve yoğun olduğu otobanlarda, yolun ortasındaki bariyerleri de gözönüne aldığınızda, karşıdan karşıya geçmenin ne kadar tehlikeli olduğunu düşünebilirsiniz. hele bir de viyadük üzerindeyseniz, sakın karşıdan karşıya geçmeye kalkışmayın! (dikkat! viyadükler arası uçurum tehlikesi)
2. kaza mahallini çabucak değerlendirdikten sonra, size en yakın ambulans servisini arayın. yanınızda işe yarayabileceğine inandığınız başkaları varsa, onlardan da yardım isteyin. örneğin; bu gönüllü kişilerden seyirci kuru kalabalığın kaza mahalline üşüşmesini önlenmede, alo trafik (154) veya alo jandarma (156) yı arattırmada ve güç gerektiren işlemlerde faydalanabilirsiniz. böyle davranmanız size vakit ve saygınlık kazandıracaktır. bir ambulans servisinden yardım isterken, kendinizi yeterince tanıtın, olayı, olay yerini, yaralı sayısını ve telefon numaranızı açıklayıcı bir biçimde bildirin.
Kendinizin ve ortamın güvenliğini sağlayıp lazım yardımları istedikten sonra kazazedeye ilkyardıma başlayabilirsiniz. travmalı hastaya ilkyardımda ana kuralımız, hastanın bizim hatalı taşımamızdan kaynaklanan yeni zararlara maruz kalmaması olmalıdır. bunun için hastayı araçtan çıkarırken baş, boyun ve bel bölgesinin dikey düzlemini korumamız gerekmektedir. kazazedeyi gerekmedikçe hareket ettirmeyin. kazazedeye yardımlarınız daima mantıklı bir gerekçeye dayanmalıdır. örneğin; ciltten dışarıya doğru olan bir kanamayı üstüne sıkıca bastırarak veya kanamanın üst tarafındaki tek kemikli bölgeye turnike uygulayarak durdurmak için çok tereddüt etmeyin. hastayı karga tulumba taşıma yüzünden pekçok kazazede sakat kalıyor veya ölüyor.
İlkyardım sadece olağanüstü durumlarda değil, hayatımızın her anında bize gerekli olabilmektedir ve İlk yardımı hiç tanımadığımız birisine yapabileceğimiz gibi, sevdiklerimize hatta kendimize yapmak zorunda kalabiliriz. Ani hastalıklar, afetler, kaza, yaralanma, zehirlenme, boğulma vs. durumlarda, ilkyardım bilincinin oluşmamış olması neticesinde, yanlış nakille, bilgisizlikle, tedbirsizlikle, ihmal ve sorumsuzlukla, ikinci bir defa kurban edilerek ölen ya da sakat kalan insanlara ve kendimize karşı sorumlu olmalıyız.

11 Yorum

 1. alperen baba

  25 Mayıs Salı 2010 12:03

  Ben bunları ç@k beğendim... Aferin size!!!!!

 2. beyza

  26 Aralık Pazar 2010 09:43

  Ben de beqndim ... Grçi ç@k güzel olmuş deyebilirm !!!

 3. taha

  31 Mart Perşembe 2011 17:57

  tşk çok yardımcı oldun

 4. taha

  31 Mart Perşembe 2011 18:22

  cok güzel

 5. Berna

  4 Eylül Pazar 2011 19:42

  Sitenizde İlkyardım konusunda önemli ayrıntılara yer verdiğiniz için teşekkürler..

 6. büşra

  9 Ocak Pazartesi 2012 21:22

  süper ç@k beğndim

 7. hıahhhhh!!!!!!

  23 Şubat Perşembe 2012 20:40

  işime çok yaradı teşekkürler ;hahaybi :)

 8. havva

  18 Ekim Perşembe 2012 17:35

  teşekkürler işime çok yaradı

 9. dilkopattt

  10 Nisan Çarşamba 2013 13:54

  çok güzel size 5 yıldızlı pkiyi projem olan odevdi sizin sayenizde 5 aldım HAHAHAHAYBİİİİİİİİİİ

 10. irem sude

  18 Şubat Salı 2014 15:14

  çok güzel 5 aldım hahahaybiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

 11. sefa

  18 Şubat Perşembe 2016 16:31

  sıkıcı biide yazamam

 

Yorum Yazın...