Sağlık / Şifalı Bitkiler

Ihlamurun Faydaları

By  |  0 Yorum

IHLAMUR: Ihlamurun çiçek, yaprak, kabuk ve ağacından faydalanılıyor. Ihlamurun içinde uçucu yağ, tanen, şeker, C ve P vitamini, reçine ve enzimler de bulunuyor.
Hoş kokulu bir bitki olan ıhlamur aynı zamanda iyi bir bitkisel ilaç ve iyi bir ev ilacıdır da. Ayrıca kurutulmuş ıhlamur yaprakları, çiçekleriyle birlikte kaynatılarak yapılan hoş kokulu içecektir. Bunun yanısıra ıhlamurun içine biraz kekik, nane ve rezene katıp kaynatıp içerseniz hem mide yanmalarına, hem de kusma türü rahatsızlıklara iyi gelir. Kış aylarının gelmesiyle ıhlamurda evlerde yerini almaya başladı.
IHLAMURUN FAYDALARI - Sinirleri kuvvetlendirici, sinir bozukluğunu giderici. - Kan dolaşımını düzenleyici. - Uyku verici - Ter söktürücü. - Kansızlık giderici.

- Mide ifrazatını artırıcı. - Damarların kireçlenmesini önleyici. - Göğsü ve bronşları yumuşatıcı. - Böbrekleri ve mesaneyi temizleyici. - İdrar söktürücü. Kum dökücü, taş oluşmasını önleyici. - Grip ve soğuk algınlığı şikayetlerini giderici. - Balla karıştırılıp içildiğinde, mide ülseri için fayda sağlayıcı. - Kabızlığı ve bağırsak spazmını giderici. - Burkulma ve ezilmelerde ağrı kesici özellikleri vardır. - Boyun ve yüze güzellik verir. - Saç dökülmelerini önler. - Bağırsak kurdunu düşür. - Sitrese iyi gelir.
Ancak ıhlamuru uzun süre ve fazla miktarda kullandığınızda kalbinize zarar verebileceğini de unutmamalısınız!
Ihlamur İle Yapabileceğimiz Maskeler
Strese karşı ıhlamur çayı İçine çok az karanfil atarsanız hem güzel bir tat elde etmiş olursunuz, hem de sizi sakinleştiren etkisini arttırırsınız.
Grip ve nezle ye ıhlamur Bu tür hastalıklarda ıhlamur sadece terlemeyi sağlayarak değil, aynı zamanda vücudun direncini de artırarak tedaviye yardımcı olur.
Güzellik için ıhlamur Göz çapaklanmalarında ıhlamuru kaynatın ve süzün. Pamuk yardımı ile gözlerinize kompres yapın. Hem çapaklanmaları önleyecektir, hem de gözünüzü dinlendirecektir. Gözlerinize kompres yaparken gözünüzü kapatmayı unutmayın.
Ihlamuru kaynatıp elde ettiğiniz su ile ara sıra saçlarınızı yıkayarak saçlarınızın beslenip kuvvetlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemden sonra saçınızı durulamayı ihmal etmeyin.
Cildinizde leke mi var? Hemen ıhlamuru suda kaynatıp sıvı sümüksü bir hal alıncaya kadar bekletin. Sonra bu sıvıyı lekelere sürün faydasını göreceksiniz. Yine aynı şekilde elde edeceğiniz ıhlamurla kırışıklıklara masaj yaparsanız iyi sonuç alacaksınız.

 

Yorum Yazın...