Güzellik / Cilt Bakımı

Güneş Yanığı ve Tedavisi

By  |  1 Yorum

Cildinizin özellikleri nelerdir, güneş yanığı anında ne yapmalısınız, çikolata akneye neden olur mu gibi en sık sorulan soruların cevaplarını birlikte öğrenelim.
Cildiniz niçin önemlidir? Cildiniz vücudumuzun en önemli ve büyük organıdır. Vücudunuzun ısısını ayarlar, yaralanmalara ve incinmelere karşı korur, enfeksiyonları engeller. Daha birçok özelliklere sahiptir.
Cildin katmanları nelerdir? Cilt epidermis, dermis ve hipodermis'ten oluşur.

Birinci, ikinci ve üçüncü derece yanıklar arasında ne fark vardır? Birinci derece yanıklar kırmızı ve ağrılıdır. Bastırdığınızda kırmızıdan beyaz döner. Bir iki gün içinde kabarıp, su toplayarak soyulur. En az acı veren yanık tipidir. Sadece derinin üst tabakasını etkiler. İkinci derece yanıklar biraz daha su topmaış kabarcıklardan oluşur ve ağrılıdır. Derinin üst ve orta tabakasına kadar etkili olmuştur. Üçüncü derece yanıklar ise, derinin tüm katmanlarının yanması anlamı taşır ve en kötü yanıktır. Yanmış deri beyaz veya siyah görünür. Bu tür yanıklar sinirlere zarar verdiyse acı duyulmaz veya çok az acır.
Güneş yanıkları nasıl tedavi edilir? Etkilenen yani yanan bölgeye soğuk şok etkisi yapın. Buz veya buz torbaları ile bu işlemi yapabilirsiniz... Ağrıyı hafifleten, yanma hissini azaltan ilaçlar kullanın veya aspirin alın. Serin bir jel ya da aloe vera içeren merhem sürün. Güneş yanığı veya çarpmasının şiddetli olduğu durumlarda acilen bir doktora başvurmanızda yarar var.
Cilt problemleri nasıl anlaşılabilir? Doktorlar şikayetlerden yola çıkarak muayene ve gerekirse testler yaparak hastalığa tanı koyabilir. Çoğu zaman bakteriyel, viral olan özel durumlarda ek tetsler gerekebilir. Bazende cilt biyopsisi ile kanser gibi ciddi cilt hastalıkların varlığı tespit edilebilir.
Akneye ne sebep olur? Akneye sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Ancak androjen olartak bilinen hormonların yüksekliğinin etkili olduğu sanılmaktadır. Bu seks hormonları erkek ve kız çocuklarda ergenlik dönemine geçiş sırasında yükselir. Bunun yanı sıra akne sebepleri arasında aşırı sürtünme, sıkma, stres gibi farklı nedenlerde gösterilmektedir. Ve kadınları ilgilendiren diğer önemli nokta çikolata, yağlı yiyecekler ve buna benzer gıdalar akneye sebep olmaz.

1 Yorum

  1. Yanıklı kız

    6 Temmuz Çarşamba 2011 18:28

    biz havuza gittik.5 saat yüzdük ve öğle sıcağıydı.Şimdi her tarafımız yanıyor bunun tedavisi sadece buzla mı???

 

Yorum Yazın...