Kadına Dair / Haberler

Güneş Mutluluk Hormonu Harekete Geçiriyor

By  |  0 Yorum

Güneş mutlu ediyor, seksapeli ortaya çıkarıyor. Ama maalesef aynı zamanda cildin erken yaşlanmasına da neden oluyor.
Güneşin altında durulması gereken süre belli; mutlu olmak için bize sadece 20 dakika gerekiyor. Çünkü mutluluk hormonu "endorfin"in üretimi için işte bu kısıtlı süre yeterli oluyor.
Aslında güneş gerçek bir güzellik kaynağı olabilir. Sıcaklığıyla vücut terliyor ve ter yoluyla zehirli atıklardan kurtuluyor. Cilt arınıyor ve ışıldamaya başlıyor. Hafif bir bronzluk cilde sağlıklı bir görüntü kazandırıyor, bu da kadınların kendilerini daha iyi hissetmesine neden oluyor. Güneş ışınları ayrıca metabolizmayı çalıştırıyor ve vücudun hareketsizliğini ortadan kaldırıyor. Kendimizi genel olarak aktif ve zinde

hissediyoruz. Aynı hisler, cinsel dürtüler için de geçerli. Güneş sayesinde kendimizi hiç hasta hissetmememizin en önemli nedeni ise ışınların güçlendirdiği bağışıklık sistemi sayesinde bakterilerin ölmesi...
Öte yandan güneş, cildi yaşlandıran etkenler arasında yüzde 80 gibi önemli bir payla öne çıkıyor. Cildin elastin liflerine ve bağ dokusuna zarar veriyor. Bu yüzden güneşe çıkarken yüksek korumalı ürünleri kullanmak önem taşıyor. Anti-aging etkili güneş kremleri ve güneş sonrası bakımları, akıllı bileşenler sayesinde serbest radikallere karşı savaşıyor.
Pigment lekelerinden şikayetçi olanların ise özel bakım ürünleri kullanmaları şiddetle tavsiye ediliyor. Yüksek teknolojili koruma ürünlerine rağmen uzmanlar, kişileri bir yıl içinde en fazla 50 kez güneş banyosu yapmaları ve 12.00-14.00 saatleri arasında güneşten kaçınmaları konusunda uyarıyor.
Kelebek, Nilüfer Pazvantoğlu

 

Yorum Yazın...