Moda / Takı ve Aksesuar

Güneş Gözlüğüm Nasıl Olmalıdır

By  |  0 Yorum

Güneş gözlüğü seçmenin kuralları Yüz şeklinize uygun gözlük modellerini bilirseniz, mağazada zaman harcamaktan da kurtulursunuz. Çünkü gözlük yüzünüze tam olarak oturmazsa, gözünüz, yan taraflardan güneşin zararlı ışınlarına maruz kalabilir.
Yuvarlak bir yüzünüz varsa, köşeli çerçeveli gözlükleri tercih etmelisiniz. Köşeli bir yüzünüz varsa, yuvarlak hatlarda bir gözlük seçebilirsiniz. Çünkü bu, hem keskin olan hatlarınızı yumuşatır hem de yüzünüze tam oturur. Eğer yüzünüz uzunsa, geniş çerçeveli gözlüklerden size uygun olabilir.
Güneş gözlüğü alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da, gözlüğün yüzünüze oturmasıdır. Bunu anlamak için gözlüğü iki elinizle her iki tarafından tutmalısınız. Kolayca hareket etmiyorsa güneş gözlüğünüz yüzünüze tam oturmuş demektir. Ayrıca, kulak arkasına temas eden kısımlarının da çok sıkı olmamasına özen gösterin.
Güneş gözlüğünün camı da çok önemli. Taktığınızda görüntü bulanıklaşıyorsa, o gözlük camı kalitesizdir. Gözlük camının kimi yerleri koyu, kimi yerleri açıksa, kalitesiz bir camla karşı karşıyasınız demektir. Kolormatik camlar dışında alacağınız gözlüklerde, gözlüğü taktığınız zaman karşınızdaki kişi gözlerinizi görebiliyorsa; bu, camlarının yeteri kadar koyu olmadığını gösterir.
Gözlük seçiminin göz sağlığı üzerindeki etkileri nelerdir?

Gözlük seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli şey, gözlük camının yüzde 100 UV filtreli ve kaliteli olmasıdır. Gözlüğümüz yüzde 100 UV filtreli değilse, göze gelen yoğun güneş ışını, fotooksidatif stres denilen bir tahribatla göz merceğimizi etkileyerek katarakt oluşumunu hızlandırır. Ayrıca retinada sarı noktayı bozarak görmeyi bozabiliyor.
Gözlük alırken nelere dikkat etmelisiniz?
Gözlüğün modelinden çok işlevi önemli. Bu nedenle güneş gözlüğünün camının ultraviyole korumalı olmasına dikkat edilmesi şart. Geniş camlı, yüze iyi oturan ve göze yakın yerleşen gözlükler en iyi korumayı sağlıyor. Güneş gözlüklerinin üzerinde mor ötesi ışınları kestiğini gösteren bir tescilin olması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı, tüm güneş gözlükleri için sertifika mecburiyeti getirdiğinden, gözlük satın alırken mutlaka sertifikasını istemelisiniz.
Yanlış gözlük seçimi ne tür sorunları beraberinde getirir? Yanlış gözlük seçimi, katarakt oluşumunu hızlandırdığı gibi, aynı zamanda retinada sarı noktayı etkileyerek görmenin azalmasına neden olabilir. Ayrıca, özellikle renkli gözlerde ışığa hassasiyet artar.

 

Yorum Yazın...