Sağlık / Şifalı Bitkiler

Griple Savaşan Doğal Besinler

By  |  3 Yorum

Her yıl olduğu gibi bu yılda grip en çok insanları kışın başında etkiliyor. Kabus gibi günler geçirmemize sebep olan grip sağlığımızı bozduğu gibi ruhsal yönden de etkileri büyük. Grip bir virüs olduğu için bağışıklık sistemi zayıf ise daha kolay bulaşıyor ve hastalığı şiddetli geçirmenize neden oluyor. Gribe yakalanmadan önce gerekli doğal besinler alarak bağışıklık sistemimizi güçlendirebilir ve sadece grip değil bir çok hastalığa karşı hazırlıklı olabiliriz.

Bu konuda doğal antioksidan olan meyveler ve sebzeler imdadımıza yetişiyor

Greyfurt

 • Güçlü bir antioksidan kaynağı olan greyfurt, bağışıklık sistemini güçlendiren ve virüsleri yokeden bir etkiye sahiptir. Bir greyfurtta yaklaşık olarak 80 mg C Vitamini vardır.

Kefir

 • Kafkasya kökenli olan Kefir; bağışıklık sistemini güçlendirir, Sindirim sistemimizde oluşan bakteri ve mikropların temizlenmesinde ciddi bir yardımcıdır, antibiyotik özelliği vardır.

Elma

 • Elma A vitamini yönünden oldukça zengin bir meyvedir. Vitamin zenginliğinden dolayı çok tüketilen ve en çok sevilen meyveler arasında başı çeken elma zengin lif içeriğine sahiptir ve kabuğu ile tüketilmesi daha da faydalıdır.

Bal Kabağı

 • En önemli özelliği yüksek miktarlarda beta karoten içermesidir. Karoten, cildimizi ve ağzımızdan anüse kadar tüm beden boşluklarını döşeyen yüzey dokunun kendini yenilemesi için gerekli bir vitamindir. Bağışıklık sistemini güçlendiren balkabağının içerisinde yüksek miktarda potasyum ve çinko bulunmaktadır. Lif yönünden de oldukça zengindir.

Armut

 • Hazmı kolaylaştırıp sindirim sistemini güçlendirmeye yardımcı olan armut C vitamini yönünden zengin meyveler arasındadır.  Kansızlığa iyi gelmesi ile de bilinen bu güzel meyve idrar söktürücü özelliğe de sahiptir. Armut Çekirdekleri ile birlikte yenildiğinde daha da faydalıdır.

Sarımsak

 • Faydaları saymakla bitmeyen halk arasında doğal antibiyotik olarak adlandırılan sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda oldukça başarılıdır. Sarımsak tansiyonu ve kan şekerini dengeleyici özelliğinin yanı sıra grip, nezle, ses kısıklığı, astım, öksürük ve bronşite iyi geldiği bilinmektedir. Terletici etkisi nedeniyle ateş düşürülmesine de yardımcı olur.

3 Yorum

 1. Osman Öztürk

  22 Aralık Pazartesi 2014 15:11

  Faydalı bilgiler için teşekkürler KADINAY

 2. Sibel

  22 Aralık Pazartesi 2014 15:22

  Doğal beslenmek gibisi yok gerçekten

 3. ahmet

  31 Aralık Çarşamba 2014 19:49

  deniycem umarım faydası olur..

 

Yorum Yazın...