Güzellik / Cilt Bakımı

Göz Makyajının Püf Noktaları Nelerdir

By  |  0 Yorum

Makyajın en önemli adımı gözlerdir… İşte daha çekici gözlere sahip olmak için yapmanız gerekenler.
- Eyeliner ya da göz kalemi sürdükten sonra mutlaka ıslak pamukla, pamuklu çubukla yada bazı göz kalemlerinin arkalarında bulunan silgilerle biraz yumuşatmalısın.
- Günlük hafif bir makyaj yapmak istiyorsan göz kalemini ince sürmeli ve açık renkli farlar kullanmalısın. Ayrıca kahverengi göz kalemi kullanarak daha doğal bir görünüm elde edebilirsin.
- Gözün altına da kalem çekmek yerine, kirpiklerin dibine azıcık koyu renk bir far sürmeyi deneyebilirsiniz.
- Rimel sürerken de bazı şeylere dikkat etmelisin. Kurumuş bir rimel (3 aydan sonra kurumaya başlar) istenilen etkiyi göstermez. Rimel sürmeden önce kirpikleriniz tarakla ya da kirpik kıvırıcısıyla düzelterek, karışmalarını ya da birbirlerine yapışmalarını engelleyebilirsiniz.
- Biraz ışıltılı ve farklı bir görünüm için siyah veya kahverengi sürdüğün rimelin üstüne sadece uçlarına mor ya da lacivert sürebilirsin.
- Kirpiklerinin daha uzun ve gür görünmelerini istiyorsan, rimelden önce biraz pudra sürüp, kuruduktan sonra da ikinci katı sürmen istediğin etkiyi yaratacaktır.
Göz şekline göre makyaj nasıl yapılır? Doğru makyaj yapmak için göz şekli çok önemlidir. Göz şekillerine göre uygun makyaj teknikleri nelerdir? Göz şekline göre makyaj yapmanın püf noktaları…
Göz şekline göre makyaj yapmanın püf noktaları
ÇIKIK GÖZ Makyajı nasıl yapılır?
Bu göz şeklinde göz kapağı daha ön planda ve şiş göründüğü için, göz kapağını geriye çekicek şekilde bir makyaj uygulanması gerekir. 1) Öncelikle göz kapağına koyu renkli mat bir far sürülür. 2) Gölge far göz kapağı üzerinde yoğunlaşır ve soluklaşarak kaşlara doğru çıkar. 3) Göz kapağı kıvrımı koyu bir hat şeklinde belirginleştirilir. 4) Göz kalemi gözün üstüne kalın ve alt bölümde gözün içine sürülür. 5) Rimel sadece üst kirpiklere sürülür. ÇUKUR GÖZ Makyajı Yapmanın Püf Noktaları Çukur gözler göz kapaklarının yapısından dolayı olduğundan daha küçük gözükürler. Bundan dolayı açık renk far kullanılarak göz daha belirgin hale getirilir, ayrıca çıkık olan kaş altlarını da geri plana çekmek gerekir. 1) Kaş altlarına orta koyu renkte bir far ve göz kapağı üstüne açık, pastel tonlarda astar far sürülür. 2) Kirpik üstleri aydınlık olacak şekilde göz kapağı ile kaş arasına çok koyu olmayan bir farla gölge yapılır. 3) Kalem ve eye-liner gibi uygulamalar sadece göz kapağına ince bir şekilde uygulanır. 4) Göz içine beyaz kalem sürülür. 5) Rimel üst bölüme yoğun, alt bölüme de daha hafif bir şekilde uygulanır.

KÜÇÜK GÖZ İçin Makyaj Teknikleri
Küçük gözler yüzdeki orantıyı bozabileceği için amaç bu gözleri doğru kalem ve far uygulamaları yaparak daha belirgin, iri hale getirmektir. 1) Göz kapağına açık renkli astar far sürülür ve orta koyulukta mat bir far kullanılarak gölge yapılır. 2) Far göz kuyruğu üstünde yoğunlaşmalıdır. 3) Kirpik üzeri ve kaş altları açık renkli far kullanılarak aydınlık bırakılmalıdır. 4) Beyaz renli kalem göz içine sürülür. 5) Alt ve üst kirpikler yoğun bir şekilde boyanır.
YUVARLAK GÖZ Makyajı Nasıl Yapılmalıdır?
Gölgelendirme gözün dış kısmında yapılarak, yüze şaşkın bir ifade veren yuvarlak göz yapısı olabildiğince badem göze yaklaştırılır. 1) Göz kapağına astar far sürülür. 2) Göz çukuru kısmına koyu renk far uygulanır, dışa doğru kaşa paralel uzatılır ve kaş yayına doğru renk olarak arttırılır. 3) Göz kapağı kıvrımı belirginleştirilir. 4) Alt ve üst kirpik diplerine çizilen çizgiler, kuyruk kısmında dışa doğru uzatılmalıdır. 5) Alt ve üst kirpikler dış, uç noktalarda belirginleştirilir.
DÜŞÜK GÖZ KAPAĞI olanlar nasıl makyaj yapmalıdır?
Göz kapakları gözün renkli kısmını örter ve bu kişinin olduğundan daha yaşlı ve üzgün görünmesine neden olur. Bu gibi gözlerde göz kapaklarını daha belirsiz hale getirip, gözü ön plana çıkarıcı işlem yapılmalıdır. 1) Mat ve koyu renk astar far uygulanır. 2) Orta koyulukta mat bir gölge farla göz pınarından, kaşın orta bölümüne doğru çıkarılır. 3) Far kirpik üstlerinde iyice açılır ve yukarı çıktıkça koyulaşır. 4) Genellikle kalem uygulanmaz ya da çok ince uygulanır. 5) Altta göz ucundan yukarı doğru hafif gölge yapılır. 6) Sadece üst kirpikler boyanır.
YAKIN GÖZLER için Makyaj Yapma Sırları
Bu yapıdaki gözlerde gözün kuyruk kısmının dikkat çekmesi gerekmektedir ve kaşlar kontrol edilerek birbirinden uzaklaştırılmalıdır. 1) Astar far tüm göz kapağına uygulanır, gözün iç ucu açık renk, dış kısmı koyu renk boyanır. 2) Kalem ve eyeliner gözün iç ucundan değil, biraz daha geriden başlanarak sürülür.Gözün dış ucundan dışarı ve yukarı doğru taşırılır.
UZAK GÖZLER İçin Faydalı Makyaj Tavsiyeleri
Uzak gözlerde makyaj yoğunluğu gözün iç bölümünde yer almaktadır.. 1) Kaşın kuyruk kısmına aydınlatmak amacı ile açık renk far sürülür. 2) Göz kapağı kıvrımı buruna yakın olan bölgede daha belirgin hale getirilir. 3) Kirpik diplerine çekilen çizgi bu bölümde sert hat oluşturmayacak şekilde kalın uygulanır. 4) Astar far uygulandıktan sonra sürülecek gölge far burun kökünden kaşlara doğru çıkartılır ve bir yay çizilerek göz kapağına inilir.Gözün uç kısımlarında renk açılmalıdır.

 

Yorum Yazın...