Aşk ve Evlilik / Evlilik

Evliliğin Gizli Kriterleri

By  |  0 Yorum

Evet sevgili arkadaşlar evliliğin dünyadaki ülkelere göre değişik kriterleri var. Bunları bilmiyorsanız bakın öğrenin kim bilir belki bir çinli ile evlenirsiniz

ÇİN: Bir astroloji uzmanı olması şart! Çin’de damadın ailesi tarafından astroloji uzmanına başvurularak evlenmeyi düşünen çift hakkında yorum isteniyor. Eğer astroloji uzmanının hazırladığı horoskopu damadın ailesi uygun bulursa çocuklarının doğum tarihini kızın ailesine göndererek aynı işlemi onların da yapmasını istiyor.
KORE: Damat gelin evine kaz getirir. Kore’deki evlilik geleneklerine göre kaz önemli bir yere sahip. Eski geleneklere göre damatlar beyaz bir atın üstünde gelinin evine giderken tahta kaz taşıyor.
AFRİKA: Aile fıstık ve para veriyor Afrika’da damat adayı kızı istedikten sonra bir süre bekliyor. Eğer kızın ailesi teklifi kabul ederse kızlarına para ve fıstık veriyor. Gelin adayı fıstığı damatla bölüşürken çiftin birleşmesine yardımcı olan aracıya da bir miktar veriliyor.
İNGİLTERE: Çan çalıp ruh kovuyorlar İngiliz geleneklerinin ailk başında kilisede çan çalmak geliyor. Bu şekilde kötü ruhların kovulduğuna inanıyorlar. Gelin ve damat kiliseye girerken ve çıkarken çanlar çalınarak yeni evli çifte çiçekler atılıyor.
BOSNA HERSEK: Kahven sade sana ! Bosna-Hersek’te evlenmek isteyen damat adayı kız evine davet ediliyor ve ailenin büyükleri ile evlilik üzerine konuşuluyor. Aile büyükleri damat adayı hakkında bir karara vardıktan sonra kahve ikramına geçiliyor. Eğer damat adayına şekerli kahve veriliyorsa uygun görüldüğü sade kehve veriliyorsa reddedildiği anlamını taşıyor.
PAKİSTAN: Damada hakaret ediyorlar! Pakistan’da damat adayı kızın aile büyükleri tarafından bir sınavdan geçiriliyor. Bu sınav aile büyüklerinin damat adayına akla gelebilecek tüm küfürleri etmeleri damat adayının ise tüm bunlara katlanabilecek kadar soğukkanlı ve sabırlı olmasına dayanıyor. Sınavı geçen genç onaylanmış oluyor.
İSKOÇYA: Gelin ayak yıkatıyor İskoçya’da ise gelin düğünden bir gece önce aile büyüklerinin bulunduğu bir ortamda oturarak onlara ayaklarını yıkatıyor. Bu gelenek çiftin mutluluk yolunda yürümelerini sembolize ediyor. Düğün gecesi ise gelin iki ayakkabısını da bozuk paralarla dolduruyor.

 

Yorum Yazın...