Güzellik / Estetik

Endoskopik Kaş Kaldırma Estetiği

By  |  0 Yorum

Endoskopik cerrahi, vücudun içine ufak bir delikten fiber optik bir kamera koyarak yapılan bir ameliyat tekniğidir. Avantajları; kesinin yok denecek kadar ufak olması, görüntü büyütülmüş olduğundan ayrıntının ön plana çıkması ve de şişliğin az, iyileşmenin çabuk olmasıdır.
Kimler endoskopik kaş kaldırma ameliyatı olabilir? Klasik kaş kaldırma ameliyatı genelde 50 yaşın üzerindeki insanlara uygulanıyordu. Ancak endoskopik yöntemle beraber bu ameliyatı olan hastaların sayısı çok arttı.
Artık 30 yaşın üstünde olan ve de alın estetiğinden memnun olmayan herkes kolaylıkla bu ameliyatı olabilir. Ancak alındaki yaşlanma miktarı fazla ise, bu teknik şakak germe (temporal lift) ya da “laser resurfacing” ile birleştirilip, daha başarılı neticeler alınabilir. Çok ileri sarkma olan hastalarda, eski klasik yöntemi uygulamak daha etkili olabilir.
Endoskopik kaş kaldırma ameliyatıyla neler düzeltilir? Yüzümüzün en çabuk yaşlanan yeri alındır.Türk halkı özellikle mimiklerini kullanmayı seven bir ırktır. Bu sebeple genç yaşta kaşlarda düşme, iki kaş arasında kaş çatma çizgileri ve de alında kırışıklıklar oluşur. Bu görüntü insana yorgun ve üzgün bir ifade verir. Düşen kaşlar üst göz kapaklarında sarkıklığa sebep olur. Endoskopik kaş kaldırma ameliyatında bu saydığımız şekil bozuklukları ortadan kaldırılır.
Ameliyat nasıl yapılıyor? Hastaya lokal ya da genel anestezi verildikten sonra, saçlı deri içine üç ya da beş adet 1,5 cm’lik kesi yapılır. Bir delikten fiber optik kamera sokulur, diğer deliklerden bu ameliyat için özel yapılmış aletler sokularak ameliyat gerçekleştirilir.
Ameliyat süresi 30-40 dakikadır. Hastanın ameliyattan sonra hastanede kalmasına gerek yoktur. Ameliyattan iki saat sonra eve gidebilir. Morluk birkaç gün sürer. Şişliğin geçmesi biraz daha zaman alır, ancak bir hafta içinde şişliğin de çoğu gider.
Herkese uygulanabilir mi? ‘Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı’ yapılan en popüler yüz ameliyatlarından biridir. Kesiler çok ufak ve de hepsi saç içinde gizli olduğundan, ameliyat kısa sürdüğünden, çabuk iyileşildiğinden, kişilerin tercih ettiği bir ameliyat olmuştur. Ancak endoskopik kaş kaldırma ameliyatı tüm hastalara uygulanacak bir ameliyat değildir.

 

Yorum Yazın...