Sağlık / Şifalı Bitkiler

Dr. Ömer Çoşkun Şifalı Bitkiler -A-

By  |  0 Yorum

Şifalı Bitkiler - A
ABANOZ AĞACI
LATİNCE ADI : Laburnum Anagyroides, Diospyros ebenum
DİĞER ADLARI : Sarı salkım, Altın yağmuru, Sarı akasya
YETİŞTİĞİ YERLER : Süs bitkisi olarak yetiştirilir.
FAYDALARI : Sindirim sisteminde peklik yapar, yara iyileştirici ve antiseptik alanında etkilidir. Halk arasında bronşit, nefes darlığı, çarpıntı ve göz ağrılarında kullanılmaktadır.
UYARILAR : Zehirlidir. Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
ABDESTBOZAN OTU
LATİNCE ADI : Sarcopoterium Spinosum, Poterium Spinosum
FAYDALARI : Mideyi kuvvetlendirir. Göğüs ağrılarını dindirir. Ateşi düşürür. Boğmaca, öksürük ve baş ağrılarını keser. Vücuda dinçlik verir. Balgam ve ter söker. Burun kanamalarını keser. Bademcik şişlerini indirir. Mide yanması ve bağırsak gazlarını giderir. Çıbanın olgunlaşmasına yardım eder.
UYARILAR : Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
ACI AĞAÇ
LATİNCE ADI : Quassia Amara
DİĞER ADLARI : Surinam acı ağacı, Acı odun, Acı tahta, Acı yonga, Kuasya
YETİŞTİĞİ YERLER : Quassie Amara Orta ve Güney Amerika'da Antil adalarında yetişir.
FAYDALARI : Etkili maddesi "Quassine"dir. Çok acıdır. Mide, bağırsak, karaciğer ve böbreklerin çalışmasını düzenler, dolayısı ile iştah açar. Sindirimi kolaylaştırır. Böbrek sancılarını keser, taşların düşürülmesine yardımcı olur. Bağırsak kurtlarını döker. Acı ağaç, haşere öldürücü etkiye sahiptir.
UYARILAR : Fazla alınırsa baş dönmesi, bulantı ve kusma gibi yan etkileri görülebilir. Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
ACI BAKLA
LATİNCE ADI : Lupinus Albus
DİĞER ADLARI : Delicebakla, Termiye, Yahudi baklası, Gâvur baklası
YETİŞTİĞİ YERLER : Avrupa, Balkanlar ve Türkiye'de özellikle Marmara ve Ege bölgelerinde yabani olarak yetişmekte ve yetiştirilmektedir.
FAYDALARI : İdrar arttırıcı, kuvvet verici ve bağırsak parazitlerini düşürücü etkileri bilinmekte ve şeker hastalarında kan şekerini azalttığı söylenmektedir. Adet kanamalarını artırır ve kolaylaştırır, doğum sonrası akıntıların gelişini kolaylaştırır. Toz haline getirilmiş kavrulmuş tohumlardan sabah aç karnına 1 kahve kaşığı alınır. Nefes darlığını giderir, kurtları döker, meniyi arttırır. Basura iyi gelir, idrar söktürür. Bazı türlerinin kavrulmuş tohumları sebze kahvesi ismi ile kahve yerine kullanılmaktadır.
UYARILAR : Zehirlidir. Alkaloid taşıyan türlerinin kahve şeklinde kullanılması tehlikelidir. Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
ACI KAVUN
LATİNCE ADI : Ecballium Elaterium
DİĞER ADLARI : Acıdülek, Akgünlük, Acıdüvelek, Bırtlangıç, Cırtlak, Cırtatan, Eşekhıyarı, Hıyarcık , İthıyarı, Karga Düveleği, Şeytan keleği, Yabani hıyar
YETİŞTİĞİ YERLER : Kuzey Afrika ve Hindistan'da yetişir.
FAYDALARI : Yatıştırıcı, kuvvet verici, kabız yapıcı, idrar söktürücü, romatizma ağrılarını dindirici ve adet kanamalarını başlatıcı etkisi vardır. İdrar söktürücü etkiye de sahiptir. Meyvelerden elde edilen sıvı sinüzite karşı, buruna çekilerek kullanılmaktadır. Kanalları açarak sinüslerdeki cerahatin bir kısmını boşaltabilir. Kökler haricen egzemada sürülmektedir. Kısa süreli iyileşmeler sağlayabilir.
UYARILAR : Taze öz su dahilen kullanılmamalıdır. Karın ağrısıyla belirlenen zehirlenmeler yapar, fazlaca alınırsa kalın bağırsağı tahriş eder ve kanlı ishaller görülür. Saatler süren rahatsız edici aşırı akıntılar oluşabilir. Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
ACIDAM KORUĞU
DİĞER ADLARI : Kayakoruğu, Kulakotu
FAYDALARI : Sara nöbetlerini geçirici, terlemeyi önleyici, skorbüt tedavisine yardımcı.
ÖNERİLEN HASTALIKLAR : Siğil, mide ekşimesi, ülser, sıtma, damar sertliği. Haricen taze bitki ağız yaralarında gargara yapılır, dövülmüş taze bitki kanser tümörlerine konulur. Taze yapraklarından çıkarılan öz su dış ve orta kulak ağrılarına mükemmel bir ilaçtır.
UYARILAR : Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
ADA SOĞANI
LATİNCE ADI : Scillae bulbus, Sea onion, Urginea maritima
DİĞER ADLARI : Ayı soğanı, Beyaz soğan
YETİŞTİĞİ YERLER : Güney Asya, Balkanların güneyi, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bulunmaktadır. Akdeniz iklimi bitkisidir.
FAYDALARI : Kalbi kuvvetlendirerek dolaşımı düzenler, kalp yetmezliğinden ileri gelen nefes darlığı ve yorgunluğu giderir. Böbreğe kan akımını arttırarak idrar söktürücü rol oynar, kalp yetmezliklerinde iyileşmeye yardımcıdır..
UYARILAR : Zehirlidir. Bulantı, kusma ve ishal yapar. Tıbbi dozajların üzerinde kullanıldığında tehlikeli zehirlenmeler yapabileceğinden Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
ADAÇAYI
LATİNCE ADI : Salvia Officinalis
DİĞER ADLARI : Tıbbi adaçayı, Dişotu, Elma Otu
YETİŞTİĞİ YERLER : Batı ve Güneybatı Anadolu'da bolca rastlanır.
FAYDALARI : İştah açıcı, sindirimi kolaylaştırıcı, kan temizleyici özelliği vardır. Gaz gidericidir. Mikrop öldürücü etki yapar. Şeker hastalığını iyileştirmeye yardımcı, yorgunluk ve stres gidericidir. Gece terlemeleri ve aşırı terlemelerde, kramplarda, anjin, bronşit, astım, damar sertliği, felç, bedensel ve ruhsal bitkinlik, anne sütünün azalması, adet düzensizlikleri, menopoz dönemindeki sıkıntılar, safra yolları rahatsızlıklarında kullanılır. Adaçayı organizmanın ifrazat fonksiyonlarını çok iyi düzenleyici bir bitkidir.
UYARILAR : Gebe kadınlar adaçayını dahilen kullanmamalıdır. Adaçayı sürekli olarak yüksek dozda alınmamalıdır.
ADAMOTU
LATİNCE ADI : Alraunwurzel , Mandragore , Mandrake
DİĞER ADLARI : Abdüsselamotu, Ademotu, İnsanotu
YETİŞTİĞİ YERLER : Akdeniz ülkelerinde, Ege ve Güney Anadolu'da kaya dipleri, boş sahalar ve ekilmemiş tarlalarda bulunur.
FAYDALARI : Zehirli bir bitkidir. Halen tedavide çeşitli preparatların terkibinde kullanılmaktadır. Adamotu kökü cinsel isteği arttırıcı, bitkinliği yok edici, ağrı kesici, spazm çözücü ve uyuşturucu etkilere sahiptir. Ayrıca kuvvetli bir kusturucu ve ishal yapıcıdır.
UYARILAR : Zehirlidir. Rastgele kullanıldığında zararlı olur. Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
AHLAT
LATİNCE ADI : Piraster , Pirus elaegrifolia , Wild pear-tree , Poirier sauvage
DİĞER ADLARI : Yabanarmudu
FAYDALARI : Meyveleri ishali keser. Zehirli hayvan sokmalarında, filizi ezilip yaraya sürülür.
UYARILAR : Meyvesi iyice olgunlaştıktan sonra yenilir.
AHUDUDU
LATİNCE ADI : Rubus İdaeus
DİĞER ADLARI : Dağ çileği, Ağaççileği, Sultan böğürtleni, Moruh, Totuk
YETİŞTİĞİ YERLER : Avrupa kıtası ve Kuzey Anadolu'da yaygın bir bitkidir.
FAYDALARI : Yapraklarında tanen, organik asitler, C vitamini, meyvelerinde pektin, demir, şekerler ve yine C vitamini vardır. İştah açıcı, kuvvet verici, idrar söktürücü ve tanen ile pektin sebebiyle kabız yapıcıdır. Terletici, ateş düşürücü ve serinletici etkileri vardır. Bedene dinçlik veren güçlendirici bir toniktir. Doku ve damar büzücü etkisi vardır. Diyareyi ve kadınlarda beyaz akıntıyı kesmekte yararlı olur. Peklik vericidir. Kadınlarda aybaşı döneminde aşırı kanamayı azaltır. Aybaşı kanaması düzene sokar. Ayrıca ahududu, boğaz ve bademcik enfeksiyonlarında iyileştiricidir. Ağız ülserleri ve kanayan dişetlerini de iyileştirir.
UYARILAR : Zehirlidir. Doktor kontrolünde kullanılmalıdır. AK ASMA
LATİNCE ADI : Clematis Vitalba
DİĞER ADLARI : Filbahar, Karabağ, Peçek
YETİŞTİĞİ YERLER : Ormanlarda, çalılıkların içinde ve deniz seviyesi yüksek bölgelerde yetişir.
FAYDALARI : Antimikrobik, mantarları öldürücü, idrar sökücü ve terletici etkiye sahiptir. Su toplama, kalp şişkinlikleri, göz iltihapları, mesane ve zührevi hastalıklar, baş ağrısı, kemik urları, iştah artışı gibi yerlerde kullanılması tavsiye edilir.
UYARILAR : Zehirlidir. Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
AKASYA AĞACI
LATİNCE ADI : Robinia Pseudacacia
DİĞER ADLARI : Salkım Ağacı
YETİŞTİĞİ YERLER : Bahçe ağacı olduğundan tüm dünyada yetiştirilir.
FAYDALARI : Kabız yapıcı, mikrop öldürücü, yatıştırıcı, safra artırıcı, mide ekşimesini azaltıcı, kan dindiricidir. Soğuk algınlığı, sinir bozukluğu, safra kesesi hastalıkları, astım şikayetlerini geçirir. Kanamalarda, yüksek ateşte yapraklar ve taze sürgün dalları kaynatılarak banyosu yapılır. Öksürüğe iyi gelir.
UYARILAR : Yüksek dozajda zehirlidir. Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
AKDİKEN
LATİNCE ADI : Rhamnus Catharicus
DİĞER ADLARI : Geyik Dikeni, Ateştacı, Barutağacı
YETİŞTİĞİ YERLER : Avrupa ve Kuzey Anadolu da yetişir. Ormanlık, çalılık ve nemli ortamlardadır.
FAYDALARI : İdrar söktürücüdür. Müshil bir etkiye sahiptir. Beden işlevlerini olumlu yönde değiştirici ve düzeltici etkisi de vardır.
UYARILAR : Bazı kişilerde bulantı ve ishale yol açabilir. Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
AKKÖPEK OTU
LATİNCE ADI : Marrubium Vulgare
DİĞER ADLARI : Bozot, Köpekayası
YETİŞTİĞİ YERLER : Avrupa, Akdeniz havzası ülkeleri ve Türkiye de görülmektedir
FAYDALARI : Terletici, balgam söktürücü, göğsü yumuşatıcı ve spazm çözücü etkileri vardır. Solunum yollarının mukozasını destekler. Bronş kaslarına gevşeme, ve rahatlık verir. Öksürük, bronşit ve boğmaca gibi hastalıkların iyileştirilmesinde yardımcı olur. Soğuk algınlığı belirtilerinin ilk görülüşünde alınması, nezle ve soğuk algınlığı durumunun kolay atlatılmasını sağlar. Safra salgılarını artırır. Bu etkisiyle iştahsızlığı giderir, sindirimi kolaylaştırır. Kalp yangılarını hafifletir. Solucan düşürücü etkisi vardır. Etkili bir yara iyileştiricidir
UYARILAR : Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
AKKUŞ AĞACI
LATİNCESİ : Betula Alba
YETİŞTİĞİ YERLER : Nemli ve Ilıman iklimlerin olduğu her yerde yetişir.
FAYDALARI : İdrar söktürür. Vücutta biriken suyu boşaltır. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. Şişmanlamayı önler. Romatizma ağrılarını dinlendirir. Ayak kokularını keser. Saçları gürleştirir, kepekleri yok eder. Cilt hastalıklarını tedavi eder. Kalp kifayetsizliğinin sebep olduğu idrar tutukluğunu giderir. Vücutta biriken tuzu atar. Üremi ve albüminde faydalıdır.
AKYILDIZ SOĞANI
LATİNCE ADI : Ornithogalum Umbellatum
DİĞER ADLARI : Köpek Soğanı
YETİŞTİĞİ YERLER : Avrupa, Türkiye ve Kıbrıs’ta yetişir.
FAYDALARI : Haricen sivilceleri olgunlaştırmak için; dahilen kusturucu, idrar arttırıcı ve kalbin kasılmasını kuvvetlendiricidir.
UYARILAR : Yüksek dozlarda zehirlidir. Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
ALFA ALFA
LATİNCE ADI : Medicago Sativa
YETİŞTİĞİ YERLER : Asya
FAYDALARI : Sağlıklı kemik gelişimi ve kemiklerin korunmasında, kireçlenme ve mafsal iltihabı problemlerinde, gut damla hastalığında, iştahın artırılmasında ve beslenmede, anemi, kansızlık, sistit, idrar yolları, böbrek ve idrar kesesi rahatsızlıklarında, böbrek taşı veya kumu düşürmek için yardımcı, idrar artırıcıdır. Karaciğer, kan ve böbrekleri temizleyici, hipofiz bezi fonksiyonlarını destekleyici, kabızlıkta rahatlatıcı olarak kullanılır.
UYARILAR : Doktor kontrolünde kullanılmalıdır.
ALIÇ
LATİNCE ADI : Crataegus
DİĞER ADLARI : Yemişen, Kuş yemişi, Kocakarı yemişi, Akdiken, Alış, Geyikdikeni, Kızlar yemişi
YETİŞTİĞİ YERLER : 20 kadar alıç türü ülkemizde batı ve Güney Anadolu ağırlıkta olmak üzere çeşitli bölgelere yayılmıştır.
FAYDALARI : Kalbi ve dolaşım sistemini güçlendirici toniktir. Bedenin gereksinimine göre, kalbi ya uyarıp atışlarını artırır ya da kalp atışlarını ağırlaştırır. Kalbin işlevlerini en pürüzsüz şekilde güvenle düzene sokar. İdrar söktürücüdür. Sinir bozukluklarını, sinirsel kalp çarpıntılarını geçirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Uykusuzluğa karşı güvenle kullanılır. Koroner damarları genişleterek kan dolaşımını artırır. Ama sabırlı ve disiplinli olmak gerekir. Çünkü bitkinin etkisi uzun süreli kullanımlar sonucunda oluşmaya başlar ve bu olumlu etki gitgide artar. Alıç’ın içerdiği maddelerde vücutta birikme, zehirlilik ve alışkanlık yapma gibi özellikler olmadığından uzun süreli kullanıma uygundur.
ALOE VERA
LATİNCE ADI : Aloe Ferox, Aloe Barbadensis
DİĞER ADLARI : Öd ağacı, Sarı Sabır
YETİŞTİĞİ YERLER : Zambakgiller familyasından çok yıllık bir Afrika bitkisidir.
FAYDALARI : Başlıca müshil etkili olup, ayrıca safra yapımını arttırır. Ağızdan veya yüzeysel olarak kullanılabilir. Taze yapraklan jelatinoz bir sıvı salgılayarak tahriş olmuş deride iyileştirici tesir gösterir. Güneş yanığı ve egzemada özellikle iyidir.
UYARILAR : Kadınlar kanamalarının fazla olduğu günlerde kullanmamalıdır. Hamile ve emziren kadınlar ile kronik ishal veya karın ağrısı problemi olanların Aleo Vera'yı kullanmaları tavsiye edilmemektedir.
ALTINBAŞAK OTU
LATİNCE ADI : Solidago Virgourea
DİĞER ADLARI : Yahudiotu, Altınasa
YETİŞTİĞİ YERLER : Tüm Avrupa ve İngiltere'de doğal olarak yetişir.
FAYDALARI : En önemli özelliği idrar söktürücü olmasıdır. Özellikle idrar yollarında taş düşürmek için iyidir. Çünkü hem idrarı artırarak taş düşmesini kolaylaştırır hem de balsamıyla taşın zedelediği yerlerin iyileşmesini çabuklaştırır. Ayrıca P vitamini içermesi sebebiyle varislerde tedaviye yardımcı olabilir. Hanımlarda adet kanamalarını azaltır, eklem romatizması ve egzemada fayda sağlayabilir, ayrıca aromatik kokusuyla mide ve bağırsak gazlarını giderir, bulantıyı ortadan kaldırır.
UYARILAR : Bilinen hiç bir yan etkisi yoktur. Kronik böbrek hastalıklarında doktora danışılması doğru olur.
ALTIN ÇİÇEĞİ
LATİNCE ADI : Helichrysum Graveolens, Helichrysum Plicatum
DİĞER ADLARI : Güveotu, Herdemtaze, Arıçiçeği, Ölmezçiçek
YETİŞTİĞİ YERLER : Avrupa, Anadolu ve Güney Asya'ya yayılmış birçok tür mevcuttur.
FAYDALARI : Taşıdığı flavon glikozitleri sebebiyle idrar söktürücü olarak ve bu mekanizmayla uygun büyüklük ve yerdeki idrar yolları taşlarını düşürebilmek amacıyla kullanılmaktadır.
ALTINKÖKÜ
LATİNCE ADI : Uragoga İpecuancha
DİĞER ADLARI : İpeka
YETİŞTİĞİ YERLER : Esas olarak yetiştiği yer Brezilya'dır. Brezilya haricinde Hindistan ve Bengal havalisinde de yetiştirilmeye başlanmıştır.
FAYDALARI : İçindeki emetin ve sefalein sayesinde düşük dozlarda mide mukozasını (mide iç yüzeyini örten hücreler) tahriş ederek refleks yolla balgam söktürür.
UYARILAR : İpekanın yan etkileri, ishal, düşük tansiyon, nefes darlığı ve kalp atımlarında artıştır.
ALTINOTU
DİĞER ADLARI : Dalakotu, Mayasıl otu
FAYDALARI : İdrar söktürücü, kabız yapıcı, gaz söktürücü, safra çıkarıcıdır. Sarılık, karaciğer sirozu, nevralji, iktidarsızlık, raşitizm, kulak çınlaması, kulağın ağır işitmesi, romatizma, siyatik, safrakesesi iltihabı ve kum, mesane ve böbreklerde iltihap, ağrılı idrar zorluğu, düşük tansiyon, kan tükürme, egzama rahatsızlıklarına önerilir.
AMBER ÇİÇEĞİ
LATİNCE ADI : Croton Elutaria
DİĞER ADLARI : Miskotu
YETİŞTİĞİ YERLER : Küba, Meksika, Peru ve Antil adalarında yetişir.
FAYDALARI : Değişik kokusu sinirleri gevşetir, rahatlatır. Acı maddesi kaskarillin sayesinde iştah açar ve hazmı kolaylaştırır. İshalde bağırsak hareketlerini yavaşlatarak bağırsaklarda su emilimini arttırır ve dışkı daha katı çıkar.
ANASON
LATİNCE ADI : Pimpinella Anisum
DİĞER ADLARI : Raziyane, Enison, Nanahan
YETİŞTİĞİ YERLER : Orta Avrupa, Rusya, Doğu Hindistan ve Akdeniz iklimine sahip ülkelerde mevcuttur. Türkiye'de de başta Ege bölgesi olmak üzere tüm Anadolu'da bilhassa Antalya, Aydın, Burdur, Isparta, İzmir, Muğla ve Manisa da yetiştirilmektedir.
FAYDALARI : Hazmı kolaylaştırır. İştahsızlığı ve yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. İdrarı arttırır. Öte yandan kusmayı ve ishali keser. Beyin yorgunluğunu giderir, migren ağrılarına iyi gelir, stresin atılmasını sağlar. Aynı zamanda kalbi güçlendirir, dolaşımı düzenler. Acı ve yakıcı tadı, kokusu sebebiyle tükürük ve mide ifrazatını çoğaltır, dolayısıyla iştah açar. Fazlası hafif sarhoşluk ve sonra da ağır uyku verir. Bu özelliği sebebiyle gaz şikayetleri dolayısıyla uyumayan çocuklara hem ağrıyı gidermek hem de uyutmak maksadıyla anason çayı içirilmesi bilinen bir uygulamadır.
UYARILAR : Çok fazla kullanılması uyuşukluk verebilir. Bir süre kullanıldıktan sonra kesilmeli, daha sonra yeniden başlanmalıdır.
ANDIZOTU
LATİNCE ADI : Inula Helenium
DİĞER ADLARI : Andız, Anduzotu
FAYDALARI : Tadı acı olan andızotu bitkisi iştahı açar, sindirimi kolaylaştırır. Safrayı söktürür. İdrarı artırıcı etkisi vardır. Terleticidir. Nezleyi keser, göğsü yumuşatır. Öksürüğü hafifletir. Özellikle çocuklarda rahatsız edici bronşit öksürüğüne çok iyi gelir. Bronşite eşlik eden astım ve anfizem durumlarında rahatlatıcı etki yapar. Ayrıca doku ve damar büzücü etkileri nedeniyle andızotu yara iyileştiricidir. Antiseptik (mikrop kırıcı) etkisi de vardır.
UYARILAR : Andızotu aşırı kullanılırsa mide bulantısına neden olabilir.
ANTEP FISTIĞI
DİĞER ADLARI : Şam Fıstığı
YETİŞTİĞİ YERLER : Gaziantep havalisinde yetiştirilen, 5-10 metre yüksekliğinde bir ağaç ve bunun meyvesidir.
FAYDALARI : Vücudun gelişmesini sağlar. Cinsel isteği, beden ve zihin gücünü arttırır. Böbrek ve safra kesesi ağrılarını hafifletir. Göğsü yumuşatır, öksürük söktürür.
ARDIÇ AĞACI
LATİNCE ADI : Juniperus Communis
YETİŞTİĞİ YERLER : Orta Avrupa'da Almanya, Macaristan ve Fransa'da yurdumuzda ise Trakya, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bol miktarda Ardıç ağacı mevcuttur.
FAYDALARI : İdrar söktürücü ve terletici özelliği sebebi ile soğuk algınlığı, kalp yetmezliği gibi hastalıklarda kullanılabilir. Romatizmal hastalıklarda, burkulma ve çarpma gibi kazalarda ağrı kesici ve hareket kabiliyetini arttırıcıdır. Kronik romatizmalarda, gut hastalığında çeşitli kas ağrılarında oldukça faydalıdır. Böbrek taşı, idrar yolları iltihabı, mesane iltihabı, idrar tutukluğu, soğuk algınlığı, gut, romatizma, damar sertliği, albümin, şeker hastalığı, kısırlık, ishal, bedensel ve ruhsal çöküntü gibi rahatsızlıklar için kullanılabilir.
UYARILAR : Böbrek hastaları ve hamileler kullanmamalıdır.
ARMUT
FAYDALARI : Mafsal romatizması, prostat büyümesi, sistit, böbreklerde kum ve taş, hamileliklerdeki mide bulantılarında faydalıdır. İdrar söktürücü, ürik asid atıcı, taş oluşumunu önleyici, taş eriticidir.
ASELBENT SAKIZI
LATİNCE ADI : Styrax Tonkinensis
DİĞER ADLARI : Cavi
YETİŞTİĞİ YERLER : Tropikal bölgelerde yetişen bir ağaçtır.
FAYDALARI : Hazmı kolaylaştırır. Kesiklerde ve yaralarda kullanılır. Astıma, bronşite, öksürük ve larenjitte etkilidir. Artrit, romatizma ve gut hastalığında etkilidir. Ayrıca streste kullanılır.
ASLANAĞZI
LATİNCESİ : Antirrhinum Majus
DİĞER ADLARI : Kurtağzı
FAYDALARI : Balgam söktürür. Bronşit'te rahatlık verir.
ASLAN PENÇESİ
LATİNCE ADI : Alchemila Vulgaris / Arvensis
DİĞER ADLARI : Şebnemli , Arslanayağı, Kıragıotu, Pelerinotu
YETİŞTİĞİ YERLER : Genelde, orman ve yol kıyılarında, bayırlarda, yüksek yörelerdeki nemli çayırlarda,ve dağlık bölgelerde yetişir.
FAYDALARI : Ateş düşürür. Vücuda kuvvet verir. Yarımbaş ağrılarını keser. Anne sütünü artırır. Uyku düzensizliği çekenlere de çok yardımcı olabilir. Özellikle kadın hastalıklarına karşı kullanılır. Adet görme düzensizlikleri, dölyolları akıntısı, dölyatağı (rahim) şikayetleri ve menopoz çağındaki rahatsızlıklarda rahatlatıcı etkiler yapmakla kalmayıp, ergenliğe geçişte de, civanperçemi ile birlikte kullanıldığında, adet görmeyi düzene sokabilir. Bazı genç kızlarda adet hallerinin başlamaması durumunda, arslanpençesi civanperçemi ile eşit karıştırılarak kullanıldığında, her şeyi yoluna koyabilir. Yara ateşlenmesine, apseli yaralara ve ihmal edilmiş çıbanlara karşı, su toplayıcı ve kalp güçlendirici olarak kullanılır. Diş çektirdikten sonra, aslanpençesi çayı, önerilebilecek içeceklerin en başında gelir. Yinelenen gargaralar sayesinde, yara birkaç gün içinde kapanır. Ayrıca, kas ve organ yorgunluklarında ve kansızlık hallerinde de yardımcı olur. Zor doğum yapan ve düşük yapmaya yatkın kadınlarda, ceninin dölyatağındaki durumunu sağlamlaştırmakta, doğum yaralanmaları ve dölyatağı gevşekliğinde, dölyatağı kasları yorgunluğunda arslanpençesi en önde gelen yardımcıdır.
AT KESTANESİ
LATİNCE ADI : Aesculus Hippocastanum
YETİŞTİĞİ YERLER : Avrupa Anadolu, Orta ve Güney Asya ülkelerinde yabani olarak bulunmakta ayrıca park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.
FAYDALARI : Kan damarlarını büzücü ve kuvvetlendirici, göğsü yumuşatıcı, antitussif salgıları düzenleyici, üriner sistemin faaliyetlerini kolaylaştırıcı, ağrılara rahatlık vericidir. Hemeroit, varis, prostat, menopoz, soğuk algınlığı, perifinal damar bozuklukları, bronşit, boğmaca, ishal, dizanteri, rahim kanamaları, kanser rahatsızlıklarına önerilir.
AT KUYRUĞU
LATİNCE ADI : Equisetum Arvense
DİĞER ADLARI : Tilki kuyruğu, Zemberekotu, Beygirkuyruğu, Kırkkilit Otu
YETİŞTİĞİ YERLER : Rutubetli ve kumluk yerlerde su kenarları, sulak, çayırlar ve orman açıklıklarında bulunur. Tarih öncesi bitkilerden olabileceği düşünülmektedir.
FAYDALARI : At kuyruğunun en önemli etkisi genel metabolizmayı ve bağ dokusu direncini arttırmasıdır. Bu sayede eklemlerin romatizmal hastalıklarında, eski kırık kemik ağrılarında, hanımlarda üreme organları kaynaklı, mikrobik hastalıklara bağlı olmayan ağrılarda kullanılabilir. Atkuyruğu, mesane ve böbrek rahatsızlıklarında, taş ve kum rahatsızlıklarında, benzeri bulunamaz ve yeri doldurulamaz bir şifalı bitkidir. Silicic asidin genel olarak vücudun direncini mikroplara karşı arttırdığı ileri sürülür. Bunun kanıtı olarak da, atkuyruğu ile hazırlanan ilaçlar alındıktan sonra kandaki akyuvarların geçici olarak yükselmesi gösterilir. Bu etkisi için tüberküloz ilaçları bulunmadan önce, geniş olarak verem tedavisinde kullanılmıştır. Yine silicic asidin akciğer yaralanmalarında iyileştirici etkisi olması da bu kullanımda etkili olmuştur.
AVAKADO
LATİNCE ADI : Persea Gratissima
YETİŞTİĞİ YERLER : Sıcak iklim bitkisi olan avokado'nun anavatanı Amerika kıtası olarak bilinmektedir. Ülkemizde de Akdeniz bölgesinde, özellikle Adana, Alanya ve Antalya'da bahçelerde kültürü yapılmaktadır.
FAYDALARI : Yaprak ve meyveler tansiyon düşürücü, yapraklar ise kabız yapıcı olarak kullanılır. Avokado yağı cilt bakımında kullanılan kremlerin terkibine girer.
AVŞAR OTU
LATİNCE ADI : Asarum Europaeum
DİĞER ADLARI : Azakeğeri, Eğirotu, Meyhaneciotu
YETİŞTİĞİ YERLER : Kuzey Anadolu bölgesinde, özelikle İzmit-Keltepe dağı, Bolu-Düzce ormanları ve Rize civarında daha çok rastlanır.
FAYDALARI : Kusturucu etkisinden başka idrar arttırıcı, ateş düşürücü, müshil ve adet söktürücü etkilere de sahiptir. Sindirim sistemini tahriş ederek kusturucu etkiye sahiptir. İpeka bitkisi tanınmadan önce bu maksatla çok kullanılmıştır. Eskiden fazla alkol alan kimseleri kusturmak için kullanıldığından meyhaneciotu da denir.
AYAK OTU
LATİNCE ADI : Carex Arenaria
YETİŞTİĞİ YERLER : Avrupa ve Anadolu'da kumlu tepelerin karakteristik bitkisidir. Özellikle Kuzey Almanya kıyılarında sıktır.
FAYDALARI : Henüz nedeni açıklanmamış olmakla birlikte romatizmal ağrılarda fayda sağlamaktadır.
AYÇİÇEĞİ
LATİNCE ADI : Helianthus Annuus
DİĞER ADLARI : Gündoğdu, Günedöndü, Günebakan
YETİŞTİĞİ YERLER : Orta ve Güney Avrupa ile Asya'da, Türkiye'de bilhassa Trakya ve Ege bölgelerinde geniş alanlarda ekilmektedir.
FAYDALARI : Yağı, damar sertliğini giderir. Kurdeşen'in sebep olduğu kaşıntıları giderir. Kolesterol miktarını düşürür. Cinsel arzuları kamçılar. Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Kalp, sinir hastalıkları ve iktidarsızlığı önler. Yaprakları ve çiçekleri ateş düşürücü ve öksürüklü hastalıklarda göğsü yumuşatıcı özelliklere sahiptir. Ayçiçek yağının en önemli özelliği doymamış yağ asitleri içerdiğinden, kandaki kolesterol seviyesini arttırmaması ve böylece damar sertliğine yol açmamasıdır. Çünkü kandaki kolesterol miktarı artışı, pıhtılaşmaya eğilimi yükselterek damar sertliğinde başlangıç mekanizması olarak rol oynar. Damar sertliği tuttuğu organa göre erken bunama, kalp ağrıları, yüksek tansiyon, kollarda bacaklarda ağrılar ve his bozukluklarına ve daha birçok şikayetlere yol açabilir. Ayçiçek köklerinin değişik bir özelliği de kan şekerini attırmadığından şeker hastalarının bu kökleri bazı içeceklerinde doğal tatlandırıcı olarak kullanılabilmesidir.
AYI ÜZÜMÜ
LATİNCE ADI : Arbutus Unado, Arctostaphylos
DİĞER ADLARI : İt Üzümü
YETİŞTİĞİ YERLER : Avrupa, Amerika ve Asya'da dağlık bölgelerde yetişir. Orman açıklıklarında rastlanır.
FAYDALARI : Ateşi düşürür. İdrar yollarındaki taşların düşmesine yardım eder. Prostat büyümesinden kaynaklanan şikayetleri giderir. Kuvvet verir. İshali keser. İdrar yollarını temizler. İdrar söktürür. Etkin madde arbutin dahilen kullanıldığı zaman vücuda glikoz ve hidrokinona ayrılır. Hidrokinon iyi bir antiseptik (mikrop öldürücü) madde olduğundan idrar yollarının temizlenmesinde kullanılır. Hidrokinon havayla temasta siyah renk aldığından, bitkiyi alanlarda idrar hafif siyahlaşır. Bitki rahim kaslarını kasabileceğinden adetli hanımlarda adet kanının akışını artırır, yine aynı etki ile gebelerde düşüğe yol açabileceğinden kullanılmamalıdır.
AYI SARIMSAĞI
LATİNCE ADI : Allium Ursinum
DİĞER ADLARI : Orman sarımsağı , Cadı soğanı
FAYDALARI : Ayısarımsağı, sindirim sistemini çok olumlu etkiler. Aşırı ve kronik ishallerde, bunlar gaz ve kolik eşliğinde olsalar bile, oldukça etkili olabilir. Ayrıca, eğer bağırsak krampı veya yorgunluğu nedeniyle oluşmuşsa, kabızlıkta da çok başarılı sonuçlar verebilir. Kurtlar ve hatta bağırsak solucanları, bir süre ayısarımsağı kullandıktan sonra yok olurlar. Bağırsakların çalışma randımanı artınca, yaşlı kişilerde görülen, hareketsizlikten veya bağırsakların doluluğundan kaynaklanan rahatsızlıklar da sona erer. Mideden kaynaklanan kalp düzensizlikleri, uykusuzluk, aynı zamanda, atardamar sertliklerinin veya yüksek olan kan basıncının yol açtığı baş dönmesi, kafada basınç ve soluk alma düzensizlikleri de azalır, basınç fazlalığı zamanla normalleşir.
AYLANDIZ
LATİNCESİ : Ailanthus Altissima
DİĞER ADLARI : Kokar ağaç, Osuruk ağacı
YETİŞTİĞİ YERLER : Uzakdoğu kökenli, geniş tepeli, pis kokulu, büyük bir ağaçtır.
FAYDALARI : Bağırsak solucanlarını düşürmede etkilidir, kusturucudur. Peklik vericidir. Ateş düşürür. Sinir sistemini yatıştırıcıdır.
AYNISAFA ÇİÇEĞİ
LATİNCE ADI : Calendula officinalis
DİĞER ADLARI : Altuncuk, Kandil çiçeği, Ölü çiçeği
YETİŞTİĞİ YERLER : Anayurdu bilinmemekte, pek çok yerde ve ülkemizde süs bitkisi olarak sıkça yetiştirilmektedir.
FAYDALARI : Bedeni güçlendirici toniktir. Midevidir: sindirim işlemini kolaylaştırır. Gastrit ve onikiparmak bağırsağı ülserlerinin tedavisinde yararlı olur. Kadınlarda aybaşını düzenler. Aybaşı ağrılarını hafifletir. Safra söktürücüdür. Safra sorunlarının iyileştirilmesinde etkisini gösterir. Ayrıca, aynısafa çiçeği antiseptiktir. Doku ve damar büzücü etkisi vardır. Yara iyileştiricidir. Deride enfeksiyon ya da darbeyle meydana gelen yara, bere ve eziklerin iyileştirilmesinde etkili olur. Küçük yanıklar ve sıcak suyla haşlanma durumlarında ilkyardım aracı olarak işlev yapar. Akne tedavisinde ortaya çıkan yangıyı azaltmak ve yerel iyileşmeye yardımcı olmak üzere kullanılır. Ayak parmakları arasında oluşan mantarları iyileştirmekte kullanılır.
UYARILAR : Hamileler kullanmamalıdır.
AYRIK OTU
FAYDALARI : İdrar söktürücü, kanı temizleyici, gevşetici, balgam söktürücü, ateş düşürücü, bağırsak kurtlarını düşürücü, safra akımını sağlayıcıdır. Ayrıca salgı ve sindirim yolları hastalıkları, sistit, kolesistit, üriner sistemde kum ve taş, üre miktarının azalması, egzama, gut, karaciğer hastalıkları, menopoz, böbrek yetmezliğine önerilir.
AYVA
LATİNCE ADI : Cydonia oblonga
DİĞER ADLARI : Sefercel
YETİŞTİĞİ YERLER : Anavatanı Hazar denizi dolayları, Kuzey-Batı İran, Türkistan ve Kuzey Anadolu'dur.
FAYDALARI : İshal ve dizanteriyi keser. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. İnce bağırsak iltihabını giderir. Kanı temizler. Karaciğer tembelliğini giderir. Safra akışını sağlar. Çarpıntıyı dindirir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Bronşit, müzmin öksürük ve veremde faydalıdır. Ağızdan su gelmesini ve kan kusmayı önler. Vücudun gelişmesine yardım eder. Merhem yapılarak kullanıldığı takdirde; el ayak ve meme ucu çatlaklarını, yüz ve boyun kırışıklıklarını giderir. Egzama kaşıntılarını ve basur memelerinin doğurduğu şikayetleri giderir. Kabızlık çekenler ve tansiyonu yüksek olanlar yememelidir. Ayva; limondan büyük, sarı renkte, tüylü, mayhoş, dokusu sertçe ve ufak çekirdekli bir meyvedir. Vitamini boldur.
UYARILAR : Çiğ yenilmesi tavsiye edilmez. Komposto veya jöle yapılarak veya külde pişirildikten sonra yenmesi uygundur.

 

Yorum Yazın...