Sağlık / Şifalı Bitkiler

Dr Ender Saraç'tan Sınava Girecekler İçin Zeka Açan Öneriler

By  |  0 Yorum

Sınavlara hazırlanan çocuklarınız için bu yazıyı, lütfen dikkatle okuyunuz .İyi bir zekaya sahip olmak, illede pahalı ilaçlara veya farklı şeylere gerektirmiyor. Doğamız o kadar zengin ki, zeka deposu olanlardan faydalanmamızı münkün kılıyor. Öncelikle zekanıza katkısı olacak bir kaç öneri ile başlayalım. Yoğun bir güne başlarken; mutlaka kahvaltı yapın. Peynir, süt, yumurta gibi protein içeren besinlerden oluşan bir kahvaltı, şekerli çay ve simitten oluşan bir kahvaltıya kıyasla daha iyi sonuç almayı sağlıyor. “Odaklanma” için ceviz, fındık, fıstık gibi sinirleri kuvvetlendiren yiyeceklerin yenmesi öneriliyor. Uzmanlar yaratıcılığın geliştirilmesi için zencefil yenmesini öneriyor. Kimyonun da içerdiği uçucu yağların bütün sinir sistemini uyardığını söyleyen diyetisyenler “Aniden bir fikre, bir buluşa ihtiyacı olan kimyon çayı içmelidir. Çay, bir fincana iki tatlı kaşığı dolusu kimyon eklenerek yapılabilir” önerisinde bulunuyor.
Diğer zeka deposu besinlere gelince ; Çilek: İçeriğindeki fisetin maddesi hafıza kaybının etkilerini azaltıp, bunamayı geciktiriyor.

Tahıl: Önemli bir B vitamini kaynağı olan tahıllar, kan şekerini dengeliyor.

Üzüm suyu: Dopamin salgılanmasını arttırarak problem çözme yeteneğini geliştiriyor.

Fasulye: Lif ve protein bir arada özellikle çocuklarda zekâyı açıyor.

Kırmızı ve turuncu renkli sebzeler: Özellikle domates, havuç ve kırmızı biberde bulunan antioksidan beynin daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlıyor.

Somon: Omega-3 yağları hem beyni koruyor hem hafızayı güçlendiriyor.

Yağsız kırmızı et: Tam bir demir deposu, özellikle sağlıklı alyuvarlar için vazgeçilmez... Beyin gelişimi için büyük yarar sağlıyor.

Lahana: Tiroit bezlerinin aktivitesini yavaşlattığı için daha stressiz öğrenmeyi sağlar.
Zerrin Özer ile yaptığı Ender Saraçla Sağlıklı Günler Programında sınava girecek olan çocuklar ve özellikle anne babalar için doğal önerilerde bulunan Ender Saraç'ın Zeka açan önerileri;

1- ÇEKİRDEK KAKULE : Günde 3-4 kez 2-3 adet çekirdek kakule tanesi ağızda emilir.

2- SOYA LESETİN : Kolesterolün damarlara yapışmasını engeller, zeka açar,karaciğere faydalıdır, beyin fonksiyonlarını olumlu yönde etkiler.

3- B 12 VİTAMİNİ : Çocuğunuz . eğer doğal yollarda (et,yumurta sarısı gibi ) B 12 vitamini alamıyorsa, B12 iğnesi veya tableti 1 kereye mahsus olamk üzere verilebilir.

4- OMEGA 3 : Ceviz, yağlı balıklar, semizotu, keten tohumu gibi besinlerden alınabilir.

5- ADA ÇAYI : Çok iyi bir zeka ve hafıza açıcıdır. Diğer besinler ise ; zeytin,zeytinyağı,hurma,soya fasulyesi, yumurta vb. besinlerdir.

 

Yorum Yazın...